Maminka.czBarbie

Panenky Barbie boří zažité stereotypy, podívejte se na video, jak podporuje holčičky v plnění snů

Lenka Knápková 6.  11.  2023
Světoznámý výrobce Barbie firma Mattel podporuje celosvětově projekt uzavření tzv. dream gap. Jeho cílem je překonat rozdíly mezi pohlavími a pomoct odstranit předsudky, které malým dívkám brání v dosažení jejich plného potenciálu. Tento projekt chce podporovat všechny holčičky na světě, aby se nebály ukázat, co v sobě mají a po čem touží, i když je to proti zajetým stereotypům. Podívejte se na následující video, jaké panenky boří zažité stereotypy.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Barbie ukazuje, že malé dívky mohou být opravdu tím, čím chtějí. Stejně jako dcera modelky a moderátorky Ivety Lutovské Anetka, která hraje fotbal. Ten je stále považován za výhradně mužský sport. Pro malé fotbalistky Mattel představil hned dvě panenky. Jedna je trenérka s malou holčičkou a sportovními doplňky, nechybí ani fotbalová branka a míč nebo jablíčka na svačinu. Druhá panenka je fotbalistka, která má na nohou kopačky se špunty. „Moc se mi líbí ty kužely, branka, stoleček a pohár, to je hrozně legrační,“ směje se Anetka při rozbalování Barbie. „Kromě fotbalu mě baví také bubnování,“ říká Anetka a hraje při tom na bubny. Pro dívky, které jsou hudebně založené, uvedl Mattel Barbie houslistku, dýdžejku s mixážním pultem nebo zpěvačku. Všechny tyto panenky jsou dokonale propracované, mají stylové a trendy doplňky, takže budou holčičky určitě bavit.

Výzkumy ukázaly, že už od pěti let se dívky potýkají s pocitem méněcennosti vůči chlapcům a začínají vidět své pohlaví jako méně inteligentní. Mohou za to nejen kulturní stereotypy, zažité rozdíly mezi pohlavími i prezentace v médiích. Ve Spojených státech se tento jev obecně označuje jako dream gap. A tak se firma Mattel a značka Barbie rozhodly podpořit výzkum v této oblasti, zviditelňovat více pozitivní ženské vzory a vytvořit komunitu, jež dívky bude v rámci projektu proti dream gap podporovat. Každý rok představí společnost 10 žen, které mají dívky motivovat a inspirovat.

Témata: Slavní rodiče, Výchova, Dcera, Barbie, USA, projekt, Moderátorka, Dívka, Panenky, Iveta Lutovská, Předsudky, Mattel, Holčička, Gap, Anetka, Stereotypy, Panenka, Plnění, Mattel Barbie, Panenky na Heureka.cz