Maminka.czKojenec

Pár rad pro novopečené tatínky!

, Časopis Maminka
23. 6. 2011
Pár rad pro novopečené tatínky!
Stát se novopečeným tátou není žádný med. Někteří muži zvládají příchod nového človíčka s přehledem a humorem, jiní prožívají stejnou hormonální bouři jako jejich partnerka. Ke kterým patříte vy?

Solidárnost, empatie, bezmezná láska - to všechno je pro čerstvou maminku velmi důležité.

Potřebuje cítit, že ten druhý je tu pro ni, že ji podrží, když bude unavená a skoro na dně, že ji rozesměje ve chvíli, když už jí moc do smíchu není, prostě že tu je naplno, a nejen jako pozorovatel toho všeho.

Pro řadu mužů není jednoduché smířit se s novou rolí a spousta z nich je najednou odstrčena kamsi mimo. Není snadné se „přepnout“ z mateřské úlohy na tu „partnerskou“ a být zase ženou se vším všudy.

Ovšem k tomu, aby to fungovalo, musí panovat mezi oběma partnery snaha překlenout komunikační bloky, ke kterým zcela přirozeně po porodu miminka dojde. Jakmile spolu přestanete mluvit, je to špatné - pro vás, i pro něj.

Vy jako žena byste měla vyjádřit, co cítíte, co chcete, jaké máte představy o otcovské roli a totéž dopřejte také svému partnerovi. I on má přece nějaké svoje touhy, tak ho nechte, aby se projevil. Nejhorší ze všeho je, když zůstane chlap odstavený na „druhé koleji“. Takže, novopečení otcové, co dělat (nebo naopak ne), abyste si rodičovství užívali?

Pomáhejte své partnerce:Přežili jste spolu celé těhotenství, zvládnete i první týdny a měsíce po porodu. Snažte se pomoci, kde to jde - pomáhejte při nočním kojení (vy sice kojit nemůžete, ale můžete alespoň miminko přebalit a pak ho předat partnerce ke krmení), naučte se připravit kojenecké mléko, které pak v noci jenom ohřejete, jistě také zvládnete sterilizovat lahvičky a dudlíčky… cokoli vás napadne, bude skvělé!

Nakupujte: I když jste předtím moc nenakupoval, můžete to právě nyní vyzkoušet - nechte si napsat na papírek seznam potravin, které doma chybí, a určitě to zvládnete. Připravte se ale na to, že vás může v obchodě zastihnout pěkně dlouhá fronta u pokladny.

Výměna plenek:Zdá se vám to těžké? Kdepak - vyměnit plenky je opravdu hračka, stačí párkrát a budete jedničkou na tomto poli.

Rodina je priorita: Udělejte si čas na společné chvíle. I když pracujete dlouho, snažte se vyčlenit nějaký den na to, abyste byl s partnerkou a miminkem delší dobu. Jednou se ohlédnete zpět a budete rád za každou procházku s kočárkem nebo pomazlení. I čas, který strávíte sledováním dítěte při spánku, je dobře vynaložený. Užijte si to a berte to jako záminku k tomu, že můžete „jen tak postávat“ a „nic nedělat“.

Buďte hrdina! Staňte se své unavené a nervózní partnerce rytířem, který ji podrží a bude ji před všemi bránit -před tchyní, která bude kritizovat její péči o miminko, před dalšími příbuznými, kteří se přihrnou na nezvanou návštěvu, prostě před všemi. Tím jí pomůžete, aby se vše brzy vrátilo do normálu.

Držte slovo:Pokud řeknete, že přijdete v šest, dodržte slovo a v šest prostě buďte doma. Práce je sice důležitá k udržení životní úrovně, ale je nutné se také soustředit na soukromý život. Vynaložte veškeré možné úsilí, abyste byl doma včas, aspoň v prvních týdnech, než se vše stane rutinou.

Dejte si pauzu: Jde do tuhého? Dejte si pauzu - dítě pláče, zvoní telefon, manželka je rozmrzelá? Vypněte sporák, telefon nastavte na vibraci nebo tiché vyzvánění a vyjděte ven a pořádně se zhluboka nadechněte. Pár takových nádechů vám pomůže, abyste zbytečně nevyvolali partnerskou hádku.

Pračka:Usnula partnerka při kojení a v koupelně je připravená hromada špinavého prádla? Mrkněte do manuálu a začněte prát. I tohle zvládnete, jenom to chce trochu odvahy -jste přece hrdina, ne?

Hrátky s dětmi: Máte strach vzít své miminko do náruče? No ano, je skutečně maličké a křehké, ale rozbít se vážně nedá. Nebojte se sevřít ho ve svých rukách. Pokud nevíte, jak na to, nechte si poradit od partnerky nebo dětského lékaře či babičky. Vaše miminko potřebuje i otcovskou náruč, nejen mateřskou.

Nebojte se požádat o pomoc: Není žádná ostuda, když se v případě nejasností obrátíte na kohokoli. Ani vy nejste žádný superman, který všechno umí. Má nějaké problémy miminko a vaše partnerka je psychicky stále „rozháraná“? Nepropadejte panice a volejte o radu - děti jsou ve skutečnosti silnější než vypadají.

Všeho s mírou: Neplánujte si moc věcí na jeden den. Všeho, co děláte, se účastní také dítko.

Mluvte:Všechno, co máte na srdci, probírejte nejen s partnerkou, ale pokláboste si o nové roli i s ostatními tatínky a sdělujte si navzájem své zkušenosti. Klidně třeba jednou týdně večer. Můžete to nazývat třeba „tátovskou jízdou“. I vy potřebujete vypnout - ovšem něco za něco, takže si to občas s partnerkou vyměňte a dopřejte jí zase dámský čajový dýchánek.

Věřte si!Buďte na sebe opatrný, váš potomek vás bude potřebovat na hodně dlouhou dobu. Následujte proto svoje instinkty a intuici - naslouchejte druhým, čtěte knížky, časopisy o rodičovství, ale když to budete cítit a vnímat „jinak“, věřte si.

Kompromisy:Ne každý otec je praktický a ne každému to s malými dětmi jde - důležité ale je, že se na vás může rodina spolehnout a že vidí, jak ji milujete. Nemusíte být dokonalý, někdy stačí kompromis. Užívejte si své „nové“ rodiny, nestyďte se za svoje pocity, sbírejte zkušenosti. Jednoho dne si s čistým svědomím řeknete: „Jsem tátou, jakým jsem chtěl být! A je to super!“

Další zajímavé články najdete v aktuálním vydání časopisu Maminka.

Témata: Děti, Časopis Maminka, Novorozenec, Kojenec, Jen pro tatínka, Soukromý život, Dlouhá fronta, Pár, Bezmezná láska, Pár rad, Výměna plenek

Mohlo by vás zajímat
Máte přecitlivělé dítě? Zdánlivá slabost může být výhrou!
Chytrý po tátovi? Omyl. Inteligenci děti dědí od matek, tvrdí vědci
Moc jsem chtěla dítě, muže jsem neměla. Stálo to jako dovolená u moře
Proč jsou prarodiče pro vnoučata tak důležití? Tady je sedm důvodů

Horoskopy

Beran Dostanete se do prekérní situace, ze které nedokážete sami najít východisko. Mohli byste o radu požádat…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Alžběta, Alžbeta, ElizabethRegistrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu