Maminka.czZdraví

Paralen, nebo brufen? Dětská lékařka radí, co je lepší dávat nemocnému dítěti a na co si dát pozor

Ivana Ašenbrenerová 16.  1.  2024
Pokud vaše dítě onemocní, má teplotu nebo ho něco bolí, nejčastěji sáhnete asi po paralenu nebo ibuprofenu. Tyhle účinné látky najdete v lécích Paralen, Panadol, Ibalgin nebo Nurofen. Pro malé děti jsou vhodnější sirupy. Jak se vyznat v lécích na horečku?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Teplota dokáže u dětí vyletět nahoru velmi rychle. Proto je dobré mít doma v domácí lékárničce antipyretika, což jsou léky proti horečce. A určitě je doma máte, pokud zrovna není nějaký nepříjemný výpadek v lékárnách. Poradíme, co je dobré vědět, pokud chcete dítěti podávat některý z těchto přípravků.

VIDEO: Teplota u dětí: Jak ji správně změřit a kdy je čas volat lékaře? 

Příbalový leták i doporučení lékaře

Přiznejte si – kolikrát jste místo telefonátu do ordinace vašeho dětského lékaře brouzdali po internetu a hledali odpovědi na otázky týkající se zdraví dítěte? Ne vždy je to ale ideální a v případě malých dětí je lepší nechat si poradit od pediatra. Najdou se totiž rodiče, kteří bez přemýšlení kombinují všechno možné v domnění, že tím teplota rychleji klesne a dítku se uleví. Tak to ale nefunguje.

Proč je na místě ostražitost?

Protože léky typu Paralen, Panadol, Ibalgin, Nurofen či Brufen se totiž liší složením a taky zpracováním. Pozor – to, že mají dva léky shodnou účinnou látku, neznamená, že budou působit úplně stejně. Mohou se lišit v rychlosti nástupu účinku, délce trvání a podobně. Rozhodně nemůžete nakombinovat paralen a panadol jen proto, že se každý lék nazývá jinak. Kvůli stejné účinné látce byste dali dítěti dvojnásobnou dávku, a to už by mohl být velký problém.

Paracetamol, nebo ibuprofen?

Máte v oblibě léky Paralen nebo Panadol (stejná účinná látka paracetamol), nebo preferujete přípravky Brufen či Nurofen (stejná účinná látka ibuprofen)? Odborníci doporučují jako lék první volby třeba při prořezávání zoubků lék s paracetamolem, teprve pak ibuprofen. Dětská lékařka a primářka dětské léčebny v Ostrově u Macochy Hana Zmrzlá ovšem říká, že v tom není příliš rozdíl. „Každý z těch dvou léků má své. Paralen může při delším podávání více zatěžovat játra, brufen zase více dráždit žaludek. Já mám zkušenost, že každé dítě lépe reaguje na jedno, nebo na druhé. Paralen nedráždí žaludek, ale může při delším podávání zatěžovat játra, brufen naopak žaludek dráždí,“ říká primářka. Jen pro informaci, na trhu je nový lék pro děti na snížení horečky Inflanor, jehož účinnou látkou je ibuprofen. 

Kdy a jak kombinovat?

Pokud máte k dispozici pouze jeden lék, například Paralen, pak je nutné dodržet minimálně 6 hodin mezi dvěma dávkami. U dětí zhruba od sedmi měsíců je možné v určitých případech kombinovat dva léky s rozdílnou účinnou látkou. „Pokud mají děti vysoké teploty a nejsme schopní dodržet ten bezpečný interval šest hodin mezi dvěma dávkami stejného léku, tak je možné to kombinovat s lékem jiného složení. Pokud má dítě každé tři hodiny teplotní špičku a my na to potřebujeme nějak reagovat a teplotu srážet, tak prostě říkáme: jednou dejte paralen a podruhé brufen,“ radí lékařka Hana Zmrzlá.

Co hrozí při předávkování?

Pokud byste to přehnali s dávkováním, hrozí poškození jater nebo i ledvin. Celková denní dávka by neměla přesáhnout v případě paracetamolu 60 mg na jeden kilogram. V případě ibuprofenu hrozí nebezpečí při dávkách 400 mg na kilogram a vyšších. Předávkování se může projevit nevolností, zvracením, pocením, suchem v ústech či ospalostí. Pro děti jsou nejvhodnější sirupy s kalibrovanou stříkačkou, která umožňuje dávkování podle tělesné hmotnosti dítěte.

Horečka u kojence – jak správně měřit teplotu? A srážet, nebo ne?
Témata: Zdraví, Péče o dítě a jeho výchova, Dětské nemoci, Lék, Paracetamol, Hana Zmrzlá, Nurofen, Ibuprofen, Paralen, Panadol, Účinná látka, Lékařka, Brufen, Dětská lékařka, Ostrov u Macochy, Ibalgin, Zdraví na Heureka.cz