Maminka.czRozhovor

Párový terapeut: Když se nepovede vztah zlepšit, pomáhám lidi i citlivě rozvést

Jana Potužníková 2.  6.  2021
Pavel Rataj je párový terapeut, který nemá rád klišé a je odpůrcem stereotypního přístupu ke vztahům a genderovým otázkám. V červnovém čísle časopisu Maminka, které je plné odborníků, se tématu vztahů věnuje dopodrobna.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Obsah červnového vydání časopisu Maminka jsme tentokrát svěřili do rukou guru všemožných oborů. Oslovili jsme odborníky na gynekologii, porodnictví nebo třeba módu. Přečtěte si část rozhovoru s párovým terapeutem Pavlem Ratajem, který si vzal pod svá křídla rubriku vztahy.

Podcast s psychologem: Jak nebýt „jen” rodiči, když se narodí dítě

V dobrém smyslu slova jste z těch, kteří svou prací žijí. Co vás ke vztahům vůbec přivedlo?

Dlouhá cesta sebepoznání a sebeuvědomění. Začínal jsem na střední na stavárně a někdy kolem druháku se něco změnilo. Začal jsem hledat, hodně číst a probudila se ve mně hluboká touha po poznání věcí. Začal jsem dokonce meditovat a pořád hledal svou cestu. Když jsem například četl Alberta Schweitzera, říkal jsem si, že budu právník, budu bojovat za ty, kteří to potřebují… Měl jsem v sobě spoustu idealismu!

A tohle moje já chtělo hledat pravdu. Když práva nevyšla, začal jsem na sociálně právní akademii v Prachaticích, kde jsem potkal skvělé lidi… Sociology, psychology. A na škole přišla nabídka na první výcvik do krizového centra, abych pak už ve dvaceti zakládal „vlastní“ nové krizové a kontaktní centrum zaměřené na pomoc závislým. Ruku v ruce s tím jsem pak vystudoval na vysoké jednooborovou sociální práci i psychologii, a postupně se dostal od práce s dětmi k rodinné terapii… Pak přišla nabídka jít pracovat do rodinné poradny, a teprve tam jsem zjistil, že úplně nejvíc mě baví práce s páry.

To je dlouhá cesta!

Ale úplně přirozená. Flow, kterým jsem se nechal nést a jen naslouchal vnitřnímu hlasu. A těžím z každého kroku, který jsem na ní udělal. Vždyť už i ta stavárna  to je stavění, rekonstrukce, pilíře, nosné zdi, pojiva, vše má svoji technologickou časovost, nic neuspěcháte… a i to se týká párové terapie.

Všechno plynulo úplně přirozeně a správně, ta cesta byla správná a vnitřně velmi bohatá. Proto jsem ani nikdy moc nepotřeboval cestovat „ven“, nepotřeboval jsem objevovat daleké světy, ale vždycky jsem potřeboval sledovat ta vnitřní dobrodružství…

Proto zřejmě patříte k nejaktivnějším párovým terapeutům u nás! Jen během pandemie jste rozjel velké množství on-line programů, přednášek, webinářů...Také vím, že párovou terapii propojujete s dalšími obory, nedávno třeba s advokáty....

To byla důležitá spolupráce. Protože na mě se obracejí páry v krizi  a já musím počítat i s tím, že když se jim nepovede vztah zlepšit, bude zásadní i to, aby se citlivě rozvedli. Proto jsem přivítal spolupráci s Unií rodinných advokátů a pro skupiny těchto osvícených advokátů udělal přednášky o emocích, vztahovosti, krizích, vztahové dynamice či konfliktech a jak s klienty citlivě pracovat… Jsou skvělí.

Pavel Rataj

  •  je vztahový psycholog, párový terapeut, víceprezident asociace manželských a rodinných poradců ČR
  • pedagog, lektor a autor projektu Cesty partnerství
  • nemá rád klišé, je odpůrcem stereotypního přístupu ke vztahům, genderovým otázkám
  • i když vám odpovídá na zdánlivě banální otázku, nikdy nedostanete banální odpověď
  • je zásadně otevřený, miluje diskuse i hledání nových souvislostí a párovou terapii dokáže uchopit tak, že vás baví 

Celý rozhovor s Pavlem Ratajem a spoustou dalších odborníků si přečtěte v červnovém vydání časopisu Maminka. Můžete ho zakoupit ve vaší oblíbené trafice nebo on-line na ikiosek.cz nebo na rohlik.cz

Guru je guru: V novém čísle časopisu Maminka se o své tipy dělí odborníci
Témata: Časopis Maminka, Rodina a vztahy, Chování a vztahy, Rozhovor, pandemie, Alberta, RUB, Červnové vydání, Časopis, Terapeut, Prachatice, Terapie, Klišé, Červnové číslo, Maminka, Česká republika, Flow, Pavel Rataj, Vztah
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Tělo po třech porodech? Děti mezeru mezi stehny neocení. Tato máma za svůj instagramový post sklidila uznání
Formánková Simona
Po porodu
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Dcera spisovatelky Haliny Pawlowské Natálie: Už od mala chtěla být módní návrhářkou, dnes má svou značku
Brožová Lenka
Časopis Maminka
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
Úsměvná realita těhotenství! Pobavte se nad snímky, které sdílely nastávající maminky na sociálních sítích
Formánková Simona
Galerie
Jedna vlastní, druhá adoptovaná: Dcery herce Toma Cruise Suri a Isabella vyrostly jako z vody! V čem našly největší vášeň?
Mrázková Dita
Děti slavných
5 důvodů, proč miminka doopravdy potřebují zavinovačku
Procházková Simona
Novorozenec
První vteřiny po porodu na 30 fotkách: Tohle jsou největší emoce v životě žen!
Víchová Terezaswp
Galerie