[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Na úvod si pojďme říct, že toto téma není jen o sexu a o tom, že bychom snad bez něj nezvládly vydržet. Je o souvislostech a pocitech, které s sebou tahle situace nese. Nastávající maminky popisují, že se po partnerově odmítnutí cítí tlusté, odporné, prašivé… a používají i další hanlivé výrazy, které (nejen) v těhotenství nemají v sebehodnocení co dělat!
Odtahuje se od vás, nemá erekci, vymlouvá se nebo vás výslovně odmítá. Snažíte se být trpělivá, jenže ve výsledku proti sobě stojí frustrovaná žena s hormony na pochodu a rozhozený muž, který cítí nátlak. A o to víc se mu do milování nechce. Tento duel mívá dva špatné scénáře. Buď na sebe začnete křičet a vyčítat, nebo hůř – vůbec to nevykomunikujete, protože prostě nevíte jak. A věci, před kterými zavíráme oči, v naší hlavě i mimo ni rostou a rostou…
„Pro mnoho párů je otevřenost v rozhovorech o sexualitě náročná i za běžné situace, a těhotenství může přidat na rozpacích a zábranách,“ říká lektorka intimity a partnerských vztahů Denisa Říha Palečková. Nicméně i tak byste si měli na takový rozhovor vzít prostor. „Namísto hodnocení, nebo dokonce osočování partnera se otevřete a bez výčitek se podělte o to, co se ve vás odehrává. Je fajn si takové sdělení klidně připravit už o samotě. Ujasnit si dopředu, co vlastně chcete partnerovi říct,“ doporučuje lektorka partnerských vztahů.
Zrovna tak se ale zajímejte o to, co se odehrává v něm. Co cítí? Co si myslí? Nebo aspoň co by potřeboval? „Někdy přijdete na to, že sex se nekoná na základě vzájemných domněnek a obav. Když se rozpustí, vrátí se i chuť,“ říká Denisa Říha Palečková. „Muži totiž mívají hluboce ukotvená přesvědčení, že se ‚to nehodí‘. Takže může nějakou dobu trvat, než se jejich psychika uvolní.“
Video: Vitamíny v těhotenství. Jaké opravdu potřebujete pro správný vývoj?
Co konkrétně mužům brání, aby se s těhotnou partnerkou milovali, se zjišťovalo u pánů v našem okolí. Většina z nich má opravdu až panickou hrůzu, že nějakým způsobem ublíží své těhotné ženě nebo nenarozenému dítěti. Pokud je tohle případ vašeho partnera, můžete mu poskytnout lekci anatomie: Děloha je uzavřena mazovou zátkou, takže při dodržování základní hygieny infekce nehrozí. Plod se vznáší v plodové vodě, která funguje jako airbag, a těch pár nárazů ho nerozhodí. Ejakulát sice obsahuje prostaglandiny, které mohou vyvolat porod, jenže v mnohem vyšší koncentraci, než se nachází v jedné dávce spermatu.
Taky mu nějak šetrně sdělte, že ačkoli je slušně vybaven, vážně to nestačí na to, aby dosáhl penisem až do dělohy. Samozřejmě existují situace, kdy se sex v těhotenství nedoporučuje. Třeba při krvácení, propouštění plodové vody nebo když hrozí vyšší riziko samovolného potratu a podobně. V takových případech vás ale jistě upozorní gynekolog. Ani pak však nemusíte na intimitu rezignovat.
„Někdy může být sex divočina, jindy jen přitulení, pohlazení, spočinutí. Hledejte společně nové formy intimity – doteků, spolubytí, mazlení, vzájemného masírování a podobně,“ vypočítává Denisa Říha Palečková. Ostatně totéž doporučuje i párům, které vynechaly sex z jiných důvodů než z těch zdravotních: „Protože těla zvyklá na to, že jsou v nějaké formě spolu, si jsou blíž i psychicky a lépe zvládají náročnější chvíle.“
Potíž je, že sexuální ochladnutí k těhotné partnerce má často jiné důvody. Představte si, že by váš partner nabral dvacet kilogramů – líbil by se vám? Byl by pro vás sexy? Pro některou pořád ano, pro jinou už zas moc ne. No a stejně to mají i muži. Jistěže, těhotenství je jiná situace než prosté ztloustnutí. Jenže mužská touha a vkus to přes racionálno moc neberou, to přece víme.
„Je opravdu nutné začít o sobě pochybovat a mít výčitky a pocit nižší hodnoty, protože jste spolu s bříškem přibrala i jinde?“ ptá se úmyslně návodně Denisa Říha Palečková. „Začněte hledat vnitřní klid, úctu a lásku ke svému tělu. Protože když ne zrovna v těhotenství, budete tohle řešit s věkem – prohlubující se vrásky, povislá kůže… tělo nezůstane stejné. O to důležitější je ctít jej v jakékoli podobě.“ To znamená třeba pečovat o své tělo s láskou, ne se sebekritikou.
Ve vztahu k tělu vám těhotenství nabízí důležitého „rozdílového hráče“, řečeno sportovní terminologií. Nový život, to je vážně zázrak vašeho těla v praxi. „Až se ten tvoreček narodí, bude bezmezně a nekriticky vaše tělo milovat a zbožňovat. Pro male dítě nejsou mámina prsa povislá, břicho plné strií a podobně. Cítí z něj lásku, měkkost, živost,“ připomíná Denisa Říha Palečková.
Zní to divně, ale možná vašemu partnerovi v milování brání hluboká úcta k vám jakožto k ženě matce. Psychiatr Sigmund Freud tento jev nazval Madonin komplex. Tvrdil, že za to může nebo spíš mohla vaše tchyně, když bývala odtažitá, citově spíše chladná matka. A její syn za ni teď hledá náhradu. Ať už ve vás vidí Matku boží nebo tu svoji, nejspíš vás opečovává, ale spát s vámi nechce. Zavání mu z toho incest.
U některých mužů tento jev nezpůsobí těhotenství, ale porod. Nejde až tak o křik, pot, krev a slzy, ale pocit, že on to všechno zavinil. Zvažte, jaký druh chlapa máte doma, a mluvte o tom, zda se na přítomnost u porodu opravdu cítí. A určitě na to nenaléhejte. Dobrou zprávou je, že Madonin komplex obvykle do půl roku sám vymizí. A co z toho všeho plyne? Že zásadní (a často nejtěžší) je pořád komunikace mezi vámi jako partnery. Seberte odvahu a mluvte, vyjasňujte si a řešte. Seknout se sexem totiž není v těhotenství třeba!