Maminka.czTěhotenství

Partner odmítá sex v těhotenství. A co je nejčastější důvod?

Lenka Brožová 6.  9.  2021
Partner odmítá sex v těhotenství. A co je nejčastější důvod?
Okolí tvrdí, jak vám těhotenství sluší, že celá záříte, jenže vy si připadáte neatraktivní a sexuálně frustrovaná? Panuje představa, že to bývají ženy, které v těhotenství po sexu zrovna neprahnou. Jenže nezřídka poskakuje tenhle míček na straně muže. Zjistěte, v čem je konkrétně problém, a naučte se s tím zacházet.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Na úvod si pojďme říct, že toto téma není jen o sexu a o tom, že bychom snad bez něj nezvládly vydržet. Je o souvislostech a pocitech, které s sebou tahle situace nese. Nastávající maminky popisují, že se po partnerově odmítnutí cítí tlusté, odporné, prašivé… a používají i další hanlivé výrazy, které (nejen) v těhotenství nemají v sebehodnocení co dělat!

TO SE PŘECE NEHODÍ

Odtahuje se od vás, nemá erekci, vymlouvá se nebo vás výslovně odmítá. Snažíte se být trpělivá, jenže ve výsledku proti sobě stojí frustrovaná žena s hormony na pochodu a rozhozený muž, který cítí nátlak. A o to víc se mu do milování nechce. Tento duel mívá dva špatné scénáře. Buď na sebe začnete křičet a vyčítat, nebo hůř – vůbec to nevykomunikujete, protože prostě nevíte jak. A věci, před kterými zavíráme oči, v naší hlavě i mimo ni rostou a rostou…

„Pro mnoho párů je otevřenost v rozhovorech o sexualitě náročná i za běžné situace, a těhotenství může přidat na rozpacích a zábranách,“ říká lektorka intimity a partnerských vztahů Denisa Říha Palečková. Nicméně i tak byste si měli na takový rozhovor vzít prostor. „Namísto hodnocení, nebo dokonce osočování partnera se otevřete a bez výčitek se podělte o to, co se ve vás odehrává. Je fajn si takové sdělení klidně připravit už o samotě. Ujasnit si dopředu, co vlastně chcete partnerovi říct,“ doporučuje lektorka partnerských vztahů. 

Zrovna tak se ale zajímejte o to, co se odehrává v něm. Co cítí? Co si myslí? 
Nebo aspoň co by potřeboval? „Někdy přijdete na to, že sex se nekoná na základě vzájemných domněnek a obav. Když se rozpustí, vrátí se i chuť,“ říká Denisa Říha Palečková. „Muži totiž mívají hluboce ukotvená přesvědčení, že se ‚to nehodí‘. Takže může nějakou dobu trvat, než se jejich psychika uvolní.“ 

Video: Vitamíny v těhotenství. Jaké opravdu potřebujete pro správný vývoj?

ABY INTIMITA NEZAKRNĚLA 

Co konkrétně mužům brání, aby se s těhotnou partnerkou milovali, se zjišťovalo u pánů v našem okolí. Většina z nich má opravdu až panickou hrůzu, že nějakým způsobem ublíží své těhotné ženě nebo nenarozenému dítěti. Pokud je tohle případ vašeho partnera, můžete mu poskytnout lekci anatomie: Děloha je uzavřena mazovou zátkou, takže při dodržování základní hygieny infekce nehrozí. Plod se vznáší v plodové vodě, která funguje jako airbag, a těch pár nárazů ho nerozhodí. Ejakulát sice obsahuje prostaglandiny, které mohou vyvolat porod, jenže v mnohem vyšší koncentraci, než se nachází v jedné dávce spermatu. 

Taky mu nějak šetrně sdělte, že ačkoli je slušně vybaven, vážně to nestačí na to, aby dosáhl penisem až do dělohy. Samozřejmě existují situace, kdy se sex v těhotenství nedoporučuje. Třeba při krvácení, propouštění plodové vody nebo když hrozí vyšší riziko samovolného potratu a podobně. V takových případech vás ale jistě upozorní gynekolog. Ani pak však nemusíte na intimitu rezignovat.

„Někdy může být sex divočina, jindy jen přitulení, pohlazení, spočinutí. Hledejte společně nové formy intimity – doteků, spolubytí, mazlení, vzájemného masírování a podobně,“ vypočítává  Denisa Říha Palečková. Ostatně totéž doporučuje i párům, které vynechaly sex z jiných důvodů než z těch zdravotních: „Protože těla zvyklá na to, že jsou v nějaké formě spolu, si jsou blíž i psychicky a lépe zvládají náročnější chvíle.“ 

DÍTĚ JAKO ROZDÍLOVÝ HRÁČ

Potíž je, že sexuální ochladnutí k těhotné partnerce má často jiné důvody. Představte si, že by váš partner nabral dvacet kilogramů – líbil by se vám? Byl by pro vás sexy? Pro některou pořád ano, pro jinou už zas moc ne. No a stejně to mají i muži. Jistěže, těhotenství je jiná situace než prosté ztloustnutí. Jenže mužská touha a vkus to přes racionálno moc neberou, to přece víme. 

VIDEO: Nebojte se sexu v těhotenství, je prospěšný, říká porodní asistentka

„Je opravdu nutné začít o sobě pochybovat a mít výčitky a pocit nižší hodnoty, protože jste spolu s bříškem přibrala i jinde?“ ptá se úmyslně návodně Denisa Říha Palečková. „Začněte hledat vnitřní klid, úctu a lásku ke svému tělu. Protože když ne zrovna v těhotenství, budete tohle řešit s věkem – prohlubující se vrásky, povislá kůže… tělo nezůstane stejné. O to důležitější je ctít jej v jakékoli podobě.“ To znamená třeba pečovat o své tělo s láskou, ne se sebekritikou. 

Ve vztahu k tělu vám těhotenství nabízí důležitého „rozdílového hráče“, řečeno sportovní terminologií. Nový život, to je vážně zázrak vašeho těla v praxi. „Až se ten tvoreček narodí, bude bezmezně a nekriticky vaše tělo milovat a zbožňovat. 
Pro male dítě nejsou mámina prsa povislá, břicho plné strií a podobně. Cítí z něj lásku, měkkost, živost,“
připomíná Denisa Říha Palečková. 

SVATÁ BOHORODIČKO! 

Zní to divně, ale možná vašemu partnerovi v milování brání hluboká úcta k vám jakožto k ženě matce. Psychiatr Sigmund Freud tento jev nazval Madonin komplex. Tvrdil, že za to může nebo spíš mohla vaše tchyně, když bývala odtažitá, citově spíše chladná matka. A její syn za ni teď hledá náhradu. Ať už ve vás vidí Matku boží nebo tu svoji, nejspíš vás opečovává, ale spát s vámi nechce. Zavání mu z toho incest.

U některých mužů tento jev nezpůsobí těhotenství, ale porod. Nejde až tak o křik, pot, krev a slzy, ale pocit, že on to všechno zavinil. Zvažte, jaký druh chlapa máte doma, a mluvte o tom, zda se na přítomnost u porodu opravdu cítí. A určitě na to nenaléhejte. Dobrou zprávou je, že Madonin komplex obvykle do půl roku sám vymizí. A co z toho všeho plyne? Že zásadní (a často nejtěžší) je pořád komunikace mezi vámi jako partnery. Seberte odvahu a mluvte, vyjasňujte si a řešte. Seknout se sexem totiž není v těhotenství třeba! 

 

Témata: Porod, Těhotenství, Časopis Maminka, Láska a vztahy, Chování a vztahy, Sex, partner, Láska, Vztah, Tělo, Denis Říha Palečková, Psychiatr, Nejčastější důvod, Madonin, Odmítnutí
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Syna porodila, když jí bylo 57. Mít dítě v pozdějším věku je jednodušší, nemáte taková očekávání, říká Barbara
Formánková Simona
Příběhy
Dcera Angeliny Jolie a Brada Pitta Shiloh: Na fotce ji nepoznáte! Z "kluka" je šarmantní teenagerka
Mrázková Dita
Děti slavných
GALERIE: Chystáte se letos s dětmi vyrazit na svatbu? Máme pro vás inspiraci, jak je obléct stylově a za pár korun
Formánková Simona
Nákupní tipy
Před dětmi a po nich! Tohle jsou šokující proměny žen, které změnilo mateřství
kog
Rodina a vy
Od děvčátka k bohyni: Podívejte se na osm neskutečných proměn ženské sexuality
Zenklová Veronika
Fotografie
Rodiče, těchto 7 věcí přestaňte dělat. Nejlépe hned, přejí si pediatři
Procházková Simona
Děti a nemoci
Galerie: "Pneumatiky", strie, celulitida? Známé i neznámé mámy ukázaly svá těla v plavkách a nedostatky neřeší
Mrázková Dita
Mámy v plavkách
Zpěvačka Katy Perry: 20 kilo navíc, odhalená prsa a neoholené nohy neřeším. Pro naši Daisy obětujeme s Orlandem všechno na světě!
Mrázková Dita
Slavné maminky