Maminka.czPředškolák

Pasivní sledování pohádek děti nerozvíjí, je třeba s nimi o ději mluvit

redakce 6.  1.  2017
Ať se tomu bráníte jakkoliv, díky pohádkám, a disneyovkám zvlášť si batolata a děti předškolního věku rozšiřují obzory, rozvíjejí se emotivně, získávají sociální i kognitivní dovednosti. Tak jim je pusťte!

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Malé holčičky se chtějí stát princeznami. Těmi z Disney pohádek. Některé si češou vlasy a čekají, že jim vyrostou, jako Locice, jiné se snaží sebrat bráškovi luk a šípy a věří, že jsou stejné, jako jejich malá hrdinka Merida, ty ostatní se snaží pomáhat a mít pochopení pro své sourozence – stejně jako Anna z pohádky Frozen.

GALERIE: Podívejte se na slavné maminky, pro které je kojení na veřejnosti zcela přirozené

Proč jsou všechny figurky z pohádek studia Disney tolik oblíbené? Je to jednoduché. Jejich charakter je čitelný, všechny postavičky krásně zpívají, hovoří jednoduše, takže děti se celé jejich dialogy učí nazpaměť a rozvíjejí si tak paměť.

Psychologové se shodují na tom, že princeznovské Disneyovky jsou unikátní v tom, že je dítě může sledovat samo, nepotřebuje od rodiče vysvětlovat zapeklité situace, chápe vše, co se před ním na obrazovce děje. Navíc, princezny, princové i malí sněhuláci mluví spisovně, nenadávají a nejsou sprostí, takže díky nim si předškoláci rozšiřují slovní zásobu, navíc i v jiných jazycích.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Schválně: Věděli jste, že díky tabletům a neustálému připojení na internet umí až 70% českých holčiček zazpívat úvodní song pohádky ledové království – Frozen, nejen v češtině, ale také v angličtině? Vyzkoušejte si také svojí dceru a uvidíte, jak jí jedna jediná pohádka rozvíjí…

 

Disneyovky jsou unikátní v tom, že je dítě může sledovat samo, nepotřebuje od rodiče vysvětlovat zapeklité situace, chápe vše, co se před ním na obrazovce děje.

 

Hodně rodičů dnes dbá, aby jejich děti dělaly správné věci, věnují jim, i jejich rozvoji, hodně času. A přitom se shodují na tom, že právě kreslené pohádky pro ně mohou být zárukou toho, že se jejich dítě rozvíjí adekvátně věku.

Faktem také je, že násilí z detektivek pro dospělé postupně prostupuje i do kreslených seriálů. Tomu se snaží někteří tvůrci bránit právě tím, že stále dávají prostor princeznám, Britové si stvořili Ovečku Shaun, atd…

Podle ankety, kterou provedla psychologická společnost v Atlantě se děti na pohádky a do kina těší především proto, že se během pobytu v kině vidí se svými kamarády, jdou se školkou, dětským klubem.

Cítí se zkrátka dobře, rozvíjejí si i během doby, kdy by měly koukat na plátno, své sociální dovednosti. Nezřídka také v kině během promítání padne první zamilovaná pusa u dětí předškolního věku.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Důležité je ale podotknout, že pasivní sledování pohádek dítě nerozvíjí. Nezbytné je, aby si o dílku, které naservírují svému dítěti, něco zjistili, aby se dokázali bavit o tom, proč daná hlavní hrdinka jednala tak, jak se událo, vymýšlet, jestli by nebylo lepší řešení.

Děti alternativní konce pohádek milují a ti na to musí být připraveni. Rozhodně není vhodný přístup těch rodičů, kteří kreslené příběhy považují za docela levné chůvy… Podle průzkumů, které začaly být zadávány již před dvaceti lety, je totiž osm z deseti pohádek pro děti přeplněna násilím a situacemi, které by dítě v předškolním věku vidět nemělo.

 

Důležité je ale podotknout, že pasivní sledování pohádek dítě nerozvíjí.

 

Zapomeňte proto na pohádková pásma, která servírují dětské televizní kanály, raději si vytvořte vlastní hitparádu toho nejoblíbenějšího a z toho čerpejte, pokud budete svou ratolest potřebovat na nějakou dobu zabavit.

Proč je lepší nechat dítě sledovat delší pohádku?

Nikoliv proto, že budete mít dost času na své povinnosti, ale proto, že je podle psychologů dobré, pokud dítě v delším časovém pásmu sleduje, jak se utváří a mění charakter hlavního hrdiny.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Což je pro něj přínosnější, než desetiminutová pohádka, během které se hlavní hrdinové tlučou pánví po hlavě nebo si snaží jakkoliv jinak ublížit.

V neposlední řadě, děti rády kreslí jednoduché linie, a pokud si všimnete opravdu pozorně animací dětských disneyovek, jsou tvořené tak, aby je snadno dokázala namalovat i předškolní holčička.

Malování obecně zlepšuje náladu, pomáhá správnému rozvoji grafomotoriky u dětí, které se do školy teprve chystají. Proto je na místě v malování je povzbuzovat a ukazovat jim takové obrázky, které svou nevytrénovanou ruku jednoduše napodobí.

Malování pomáhá koncentraci

Nácvik malby navíc dětem pomáhá v rozvoji koncentrace, sebedůvěry. Kognitivní potenciál a jeho rozvoj je tématem na jiný článek, rozhodně ale i jeho správné formování souvisí s tím, co vaše dítě sleduje za pohádky.

Tvůrce dětských pohádek, který si uvědomuje, že jeho dílo může ovlivnit celou generaci, pracuje nejen se zdatným scénáristou, kreslířem, grafikem a dalšími odborníky, ke konzultacím také přizve dětského psychologa, který pečlivě hlídá, jestli děj je pro děti přínosný, nebo nikoliv.

Výroba devadesátiminutové pohádky se tak protáhne, na druhou stranu máte jistotu, že díky tomu nepustíte dítěti něco, co po pár minutách shledáte absolutně nevhodným.

Pořád mějte na paměti, že pohádky zkažené nejsou. Ty jsou čisté, nevinné a jejich sledování k rozvoji dětské duše patří. Vy jen musíte ohlídat, aby se k vašim dětem nedostali takové, které jsou stvořeny za účelem maximálního zisku. Bez ohledu na dopad na dětskou duši.

Zdroj: webmd.com, Association for Natural Psychology

Ověřeno rodiči: Do Planetária můžete vyrazit i s kočárkem
Vychovávat nadané dítě není snadné. Víte, jak k němu přistupovat?
Simona Krainová: Středem vesmíru nejsem já, ale moje děti

 

Témata: Děti, Předškolák, Školák, Batole, Chování a vztahy, song, Dílo, Pas, Pusa, Dětský klub, Planeta, Výroba, Dej, Sociální dovednost, Pás, Nero, Frozen, Shaun, Tvůrce, Vhodný přístup, Ledové království, Merida, Hlavní hrdinka
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Perličky ze žákovských knížek: Tyhle poznámky vás zaručeně pobaví, máte nějakou podobnou?
kog sim
Školák
Tyto trapasy se nám opravdu staly! Maminky přiznaly, jaké zážitky si odvezly s sebou z porodnice
redakce
Porod
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Rychlá zeleninová polévka s krupičkou. Uvaříte ji za deset minut a děti si ji zamilují
redakce
Recepty
Pippa Middleton čeká třetího potomka: Co si zastánkyně zdravého životního stylu nehodlá odepřít ani u třetího těhotenství?
Mrázková Dita
Slavné maminky
Syn se narodil hodinu po přijetí do porodnice, sama jsem mu nahmatala hlavičku: Jana se s námi podělila o porodní příběh i fotky
Formánková Simona
Vaše porodní příběhy
Jako vejce vejci? Těchto 12 dětí celebrit vypadalo ve stejném věku přesně jako jejich rodiče
Formánková Simona
Galerie
Markéta a porod miminka koncem pánevním: V hlavě jsem měla nastaveno, že se Anežka narodí přirozeně!
Víchová Tereza
Maminka v porodnici