Maminka.czZdraví

Pásový opar u dětí: Proč vzniká, podle čeho ho poznáte a jak se léčí?

Simona Procházková 6.  2.  2021
Toto nepříjemné a bolestivé onemocnění způsobuje herpetický virus, který je zodpovědný rovněž za plané neštovice. Kdy jsou děti ke vzniku pásového oparu nejnáchylnější? A jak si s ním poradit? Přečtěte si, před čím varují a co doporučují lékaři.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Pásový opar (latinsky herpes zoster) je onemocnění, které postihuje zhruba třetinu lidí, přičemž riziko, že se nemoc rozvine, stoupá s věkem. Ovšem případy výskytu nejsou ničím vzácným ani v případě dětí. „Pasový opar patří mezi infekční onemocnění kůže, které vyvolává herpetický virus, který způsobuje i plané neštovice u dětí. K nemoci může přispět stres a vyčerpání dítěte, a to jak fyzické, tak psychické. Vyskytnout se může i u dětí s oslabenou obranyschopností organismu, zejména pokud mají poruchu buněčné imunity,“ vysvětluje MUDr. Ilona Hülleová, předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost.

Kdy a proč vznikne pásový opar?

Pásový opar je způsoben varicella zoster virem. Tento virus způsobuje u dětí (někdy i u dospělých) primárně plané neštovice. Každý, kdo prodělal plané neštovice, může onemocnět pásovým oparem. Po prodělání planých neštovic virus nadále zůstává v těle a za určitých okolností se může znovu aktivovat i o mnoho let později po prodělaném infektu planými neštovicemi a způsobit pásový opar.

Neštovice u dětí: Jaké jsou příznaky, léčba a největší komplikace?

„K reaktivaci viru může přispět celá řada faktorů, jedním z nejdůležitějších je snížená buněčná imunita a stavy, které vedou k jejímu snížení: emoční a fyzický stres, poranění nervů, šok, trauma, UV záření. Tyto faktory mohou působit jak přechodně, kdy záleží na jejich intenzitě, tak trvale. Dále je to imunosuprese navozená jiným onemocněním – infekčním, systémovým, také nádorovým, a imunosupresivní medikace, také ale přirozeně slábnoucí imunita v důsledku věku. Z toho plyne, že v dětském věku jde spíše o vzácné onemocnění, které většinou probíhá jako komplikace již probíhajícího závažnějšího onemocnění,“ říká MUDr. Petr Žáček, pediatr z kliniky Canadian Medical.

Jak se pásový opar projevuje?

Onemocnění se projevuje bolestivou puchýřnatou kožní vyrážkou, která může trvat dva až čtyři týdny. „Děti si zpravidla stěžují na přecitlivělost kůže a bolest, někdy svědění kůže. Objevuje se výsev puchýřků, typicky jednostranně, na hrudníku, mezi žebry nebo na hlavě. Příznaky lze teoreticky v počátku nemoci zaměnit s běžným poštípáním. Při pásovém oparu bývají děti unavené, mohou se objevovat i vyšší teploty, většinou ale celkové příznaky nemívají. Menší děti často ani nedokáží specifikovat, že je kůže bolí nebo svědí. Později je ale už obraz na kůži jasný,“ popisuje MUDr. Ilona Hülleová.

Spalničky opět na vzestupu: Poznali byste je a víte, jak se přenáší?

Pásový opar versus plané neštovice

Rodiče mnohdy tápou a v případě nemocí doprovázených kožní vyrážkou si nevědí rady. Je  možné pásový opar zaměnit za plané neštovice? „Obě nemoci se naráz neobjevují. První infekcí tímto virem jsou většinou plané neštovice. Jde o vysoce infekční nemoc, jakmile onemocní jedno dítě ve školce, tak se obvykle neštovice rozšíří i do zbytku kolektivu. V ordinaci je také zaznamenáváme ve vlnách. Plané neštovice přeléčíme, ale virus zůstává „uspaný“ v těle. A poté se může objevit právě ve formě pásového oparu. Infekčnost pásového oparu není ale tak významná jako u planých neštovic,“ říká MUDr. Hülleová.

Jak se pásový opar léčí? Kdy za pediatrem?

Většina forem pásového oparu se u dětí léčí v závislosti na příznacích. Puchýřky se obvykle léčí tekutým pudrem nebo zinkovým olejem či mastí (zmírnění svědění a urychlení hojení kožních lézí). Teploty nebo bolesti lze tlumit pomocí léků na bolest. Děti by měly dodržovat klidový režim a zůstat mimo kolektiv, protože jde o infekční nemoc. Výjimečně, pokud je stav těžší, tak pediatr dítěti předepíše antivirotika v tabletách.

„Častěji se ale setkáváme s tím, že děti pásový opar nebolí ani nesvědí a rodiče si ho opravdu spletou např. s poštípáním hmyzem. Na lékaře se poté obrací až v momentě, kdy stav trvá déle, puchýřky se stále vysévají nebo se přidají další příznaky. V dnešní době epidemie Covid-19 je možnost využití distanční léčby, kdy rodiče pediatrovi kůži vyfotí a popíší příznaky, které dítě má. Pokud ale dítě bolí kůže, hlava a má vysoké teploty, objeví se výsev vyrážky, tak by měli určitě lékaře vyhledat hned a osobně,“ uvádí MUDr. Hülleová.

Spálová angína postihuje zejména předškoláky. Jak ji poznáte a proč jsou potřeba antibiotika?

„V celkové – systémové terapii dominují antivirotika. Terapie antivirotiky se podává především u výsevu v oblasti hlavy, postižení centrálního nervového systému, při očním a orgánovém postižení, u osob starších a s výrazně oslabenou imunitou, u pacientů s atopickým ekzémem a obecně v případě těžšího průběhu nemoci. Systémová terapie antivirotiky zmírňuje průběh onemocnění a snižuje výskyt a závažnost pozdějších dlouhodobých komplikací,“ vysvětluje MUDr. Petr Žáček.

Typické projevy pásového oparu:

MUDr. Petr Žáček, pediatr, klinika Canadian Medical

  • Typickým klinickým projevem je výsev skupinek puchýřů podél senzorických nervů.
  • Výsev je jednostranný, podél jednoho senzorického nervu – tedy v „pásu“, nepřechází obvykle na opačnou polovinu těla.
  • Postižen může být kterýkoli senzorický nerv, takže pásový opar může být lokalizován kdekoli na těle: trupu, končetinách, krku i v oblasti hlavy při zasažení trojklanného nervu.
  • Příznaky onemocnění jsou typické lokální i nespecifické celkové. Z lokálních příznaků mohou být v místě budoucího výsevu pocity jako brnění, palčivost i bolest.
  • Bolest může být někdy natolik výrazná, že může imitovat například migrénu, kardiální bolesti, žlučníkové či ledvinné koliky, bolesti zubů (pokud je opar lokalizován do oblasti trojklanného nervu).
  • Jako celkové příznaky počínajícího onemocnění se mohou objevit bolesti hlavy, malátnost, občas i zvýšená teplota.
  • Kožní projevy začínají jako zarudlé „pupeny“, kdy se na nich se v průběhu 12 až 24 hodin tvoří puchýřky. Jsou uspořádány do různě velkých skupinek, i když některé se mohou vyskytovat také solitérně. Jejich velikost je několik milimetrů.
  • Obsah puchýřů je zprvu čirý, pak se postupně kalí. Během sedmi až deseti dnů puchýřky prosychají a mění se v krusty.
  • Po odloučení krust ještě nějakou dobu přetrvávají barevné změny. Výsev je postupný.
Hospitalizace sedmiletého školáka: Přispěje pojišťovna na pobyt rodiče jako doprovodu?
Zánět středního ucha: Jak ho poznáte a jak se léčí? Je nutné ouško „píchnout“?
Jak vypadá Šestá nemoc, která nejčastěji trápí kojence a batolata?
Témata: Zdraví, Děti, Imunita, Děti a nemoci, Nemoc, Nemoci, Klinika, Kůže, MUDr., Lékař, Pásový opar, Vir, Bolest, Onemocnění, Planá neštovice, Výsev, Canadian Medical, Ilona Hülleová, Příznak onemocnění, Zdraví na Heureka.cz