Maminka.czKojenec

Pátá a šestá nemoc: Už je znáte?

Že jste o nich neslyšeli? Nebo už ano, ale nemáte jasnou představu, jak dětská infekční onemocnění označovaná pouze řadovou číslovkou, probíhají? Řeč je o tzv. páté a šesté dětské nemoci.
, Časopis Maminka
22. 9. 2011
Pátá a šestá nemoc: Už je znáte?

Obě jsou vysoce nakažlivé a přenášejí se vzduchem. A obě také postihují především malé děti. Příznaky vypadají obdobně, takže pokud jste v tomto směru naprostý laik, jenom těžko dokážete určit, zda jde o pátou, nebo šestou nemoc. V obou případech se totiž objevuje vyrážka. Konečnou diagnózu tedy určí teprve odborník. Proti těmto nemocem se nedá očkovat, ale v případě, že je už dítě jednou dostane, se vůči nim pak stane imunním.

MOHLO BY SE VÁM HODIT: Zvracení může signalizovat vážnější problém než bříško

Pátá nemoc (erythema infectiosum)

„Naše Klárka dostala v pěti letech vyrážku, která se objevila ve velkých skvrnách a měla červenofialovou barvu. Měla ji na zadečku, nohou a rukou a trošku ji svědila. Po týdnu pak vybledla,“ vypráví třiatřicetiletá Helga z Kladna. Pátá nemoc postihuje většinou děti starší dvou let (častěji ty školního věku a více dívky), ale dostat ji může klidně i dospělý, který ji jako malý neprodělal. Nemoc způsobuje parvovirus B19 a k nákaze dochází obyčejně během jara a zimy. Nejvýraznějším projevem je motýlovité zarudnutí v okolí nosu a na tvářích, děti vypadají jako zfackované, oblast kolem úst je kontrastně bledá. Slunce, teplo, cvičení a stres mohou vyrážku aktivovat. Malý pacient může mít horečku, ale obvykle bývá bez teplot.

Inkubační doba je jeden až tři týdny a dítko, které je nemocné, bude nakažlivé zhruba týden před vypuknutím nemoci. V okamžiku, kdy jsou příznaky přítomné, už naopak nakažlivé není. U části dětí způsobí onemocnění necharakteristickou chřipku a anemii (pokles počtu červených krvinek), nebo dokonce bolest kloubů. Ta se ale častěji vyskytuje u dospělých žen. Poměrně obvyklé je, že se nemoc připlíží nepozorovaně, bez znatelných příznaků - nicméně i tyto děti mohou být infekční.

V některých případech se může vyskytnout otok mízních uzlin, červené oči, bolest v krku či průjem. Nemoc je nebezpečná pro těhotné ženy, kde hrozí vážné poškození až odumření plodu. Dále jsou ohroženi lidé se sníženou imunitou a lidé s chronickou chudokrevností. Nemoc odezní sama i bez náročné léčby.

V případě, že má vaše zlatíčko horečku, podávejte Paralen, pokud vyrážka svědí, pak použijte i léky proti svědění a bolestem kloubů. Důležité je také hodně pít. A vyzkoušet můžete rovněž chladivé zábaly.

Šestá nemoc (roseola infantum)

„V deseti měsících dostal Adam z ničeho nic vysokou teplotu. Nic jiného mu nebylo, jen teploty trvaly asi čtyři dny. Dokonce nebyl ani nevrlý či ukňouraný, ale ta teplota mě dost trápila, zejména když ani po dvou dnech snižování Paralenem neklesala. Proto jsme zašli k paní doktorce, která nám řekla, že jde pravděpodobně o šestou nemoc neboli dětskou růžovku. Za pár dní se pak objevila růžová vyrážka.

Adam ji měl po celém těle, na trupu, hrudníku, nožičkách a na zádech. Naštěstí nesvědila. Poté, co se objevila vyrážka, teplota už nestoupala a za jeden den bylo po ní. Pak zmizela i vyrážka,“ říká dvaatřicetiletá Jindra z Prahy. Přestože toto infekční onemocnění postihuje především starší kojence a batolata (nejčastěji ve věku 6-24 měsíců), objevit se může i u starších dětí. Můj syn Kája prodělal šestou nemoc nedávno, ve svých sedmi letech! Stejně jako pátá nemoc se i šestá přenáší vzdušnou cestou, ovšem nákazu způsobuje herpetický virus HHV-6.

Jde o velmi časté onemocnění - týká se asi 30 % malých dětí. Inkubační doba kolísá od pěti do patnácti dnů a častěji se vyskytuje na jaře. Onemocnění začne vysokou teplotou (kolem 40 °C), která trvá tři až pět dnů. Může se vyskytnout také lehký zánět hltanu a mírné zduření krčních a šíjových mízních uzlin. Po několika dnech se objeví na těle drobně skvrnitá růžová vyrážka, která se šíří na krk, trup, břicho a končetiny. Někdy trvá jenom pár hodin a zmizí do dvou až tří dnů bez následků.

Čtěte také: Nachlazení není totéž co chřipka

Stejně jako u páté nemoci, i zde se používají především léky na snížení teploty a podávání dostatečného množství tekutin. Jestliže však má váš kojenec takto vysokou horečku, není dobré příliš dlouho vyčkávat. Jak říká MUDr. Alexandra Vidnerová, i jiná závažná onemocnění se mohou projevovat takto, tedy právě horečkou. Může jít například o infekci močových cest s eventuálním zánětem ledvin, zánětem středouší s možnou komplikací vnitřního ucha, zánětem mozkových blan atd.

„Mají-li tedy kojenci vysokou horečku, vždycky navštivte vašeho dětského lékaře, aby provedl patřičná vyšetření a mohl nasadit správnou léčbu nebo včas odeslal dítě do nemocnice,“ dodává lékařka. Vysoká teplota je navíc nebezpečná, protože hrozí febrilní křeče.


Praktické rady:

  • V případě, že jste těhotná a vaše dítě onemocní pátou nemocí, měla byste se vyvarovat kontaktu s ním.
  • Když má potomek horečku, nechoďte s ním ven a izolujte jej od ostatních.
  • Na horečku pomáhají studené obklady, které vyměňujte po deseti minutách každé dvě hodiny.
  • Citronovou silici nařeďte panenským rostlinným olejem a potírejte dítěti záda, hrudník a chodidla - aspoň 3x denně.
Témata: Děti, Zdraví, Kojenec, Batole, Časopis Maminka, Předškolák, Herpetický vir, Nemoc
Mohlo by vás zajímat
Jak naučit dítě správně a bezpečně bruslit. S výukou začněte po čtvrtém roce
Proč pouštíme na podzim draky a opadává listí? Dětské otázky vás už nepřekvapí
První porody by se měly zakázat, říká porodní asistentka Tereza Morávková
Tipy na vánoční dárky pro miminka od narození do šesti měsíců

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu