Maminka.czZdraví

Pátá nemoc může vyděsit. Jak ji poznáte?

Barbora Neubergerová 6.  6.  2017
Může připomínat běžnou virózu doprovázenou zvýšenou únavou a bolestí kloubů, ale také může pěkně vylekat, to když se demonstruje červenofialovými skvrnami na kůži. Řeč je o páté dětské nemoci.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Pátá dětská nemoc patří mezi dětská infekční onemocnění a postihuje zejména předškoláky a nejmladší školáky, její projevy jsou různé a různě dramatické. „Původcem nemoci je Parvovirus B19 a v dětských kolektivech se nemoc přenáší kapénkovou infekcí. Inkubační doba je jeden až dva týdny a koncem této doby je dítě nejvíce infekční,“ vysvětluje MUDr. Markéta Geleneky z Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice na Bulovce.

Velký lexikon dětských pupínků 3: Pátá nemoc, potníčky, spála, spalničky, šestá nemoc, zarděnky

Parvovirus vstupuje do organismu dýchacími cestami, odtud prochází do krve, šíří se i do kostní dřeně, kloubů a kůže. „V kostní dřeni způsobuje krátkodobé snížení krvetvorby, u zdravých dětí ale tento útlum neznamená žádné vážné zdravotní potíže,“ říká lékařka.

Témata: Zdraví, Děti, Předškolák, Školák, Nemoc, Pátá, Meningitida, Nejmladší škola, Vážné poškození, Nejčastější projev, Zvýšená teplota, Pata, Dětský kolektiv, Zarděnky, Borelióza, Jak, Dětská nemoc, Nemocné dítě, Infekční onemocnění, Kostní dřeň, Inkubační doba, Spalničky, Parazit, Dřeň, Nemocnice na Bulovce, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat