Maminka.czRodina

Patchworková rodina

Pod pojmem patchwork se většině lidem vybaví sešívaný přehoz z několika kusů látky. Z těchto výrobků se v Německu sociologové inspirovali a přišli tak na označení rodin, které jsou „sešity“ z členů původně jiných rodin.
24. 3. 2011
Patchworková rodina

Klasický obrázek maminky, tatínka a dvou společných spokojených dětí se čím dál více vzdaluje běžné realitě. Za posledních padesát let se sedmkrát zvýšil počet dětí vychovávaných mimo manželství a tento trend stále pokračuje. Obdobně znějící je i statistika, která nám ukazuje, že mezi lety 2001 a 2006 se rozvod týkal skoro 180 tisíc dětí.

Asi každý máme ve svém okolí někoho, kdo žije v jiné než „normální rodině“, jak byla vykreslena výše. Alternativních variant je celá řada. V posledních letech například vzrůstá trend svobodných matek, které si pořídili dítě bez partnera, respektive od začátku nepočítali s mužem, s nímž dítě mají, jako s otcem. Tím, že roste počet rozvodů, se zvyšuje i počet lidí, kteří mají děti, ale nemají partnera. Logickým vyústěním této situace je čím dál rozšířenější spokojování částí původních rodin.

Jako příklad může sloužit situace 40 leté Martiny. Ta se vdala chvíli po škole a s manželem měla dvě dcery. Po deseti letech se s manželem rozvedli a Martina si našla přítele Tomáše. Ten byl již také rozvedený, se dvěma malými dětmi z prvního manželství. Přestěhovali se společně na vesnici za Prahu a mají spolu dvouletého chlapečka. Stabilně tedy žijí v domě Martina a Tomáš, jejich společný syn a mladší dcera z prvního manželství Martiny. Ob týden tam navíc mají dvě malé děti z prvního manželství Tomáše, které jsou ve střídavé péči. Aby toho nebylo málo, na víkendy přijíždí Martinina nejstarší dcera, které přes týden chodí do školy v Praze a bydlí tak u svého otce. Jak bývalý manžel Martiny, tak exmanželka Tomáše mají také své nové partnery, patchworkový rodinný model se rozrostl i k nim.

Čtěte také: Nejsi můj táta!

Myslíte si, že takový případ je ojedinělý? Omyl, sice neznáme přesná data, ale sociologové odhadují, že sešívaných rodin u nás existuje okolo desíti procent. Samozřejmě fungování v takovém modelu může přinášet značné komplikace. I v tomto ohledu „jednoduchý“ případ, kdy maminka zůstane s dítětem sama a následně se podruhé vdá a dítě tak získá otčíma, bývá někdy hodně komplikovaný. Dítěti dělá mnohdy velký problém se s otčímem sžít, hodně to záleží na věku a také na okolnostech rozpadu původní rodiny. Samozřejmě většinou se řeší i klasická otázka, zda a jakým způsobem může nevlastní rodič zasahovat do výchovy.

Když k takto složité situaci přidáme ještě sourozence vlastní, nevlastní či polo-vlastní, další otčímy, macechy, babičky dědečky a potažmo i strýčky a tetičky, může z toho vzniknout pěkný guláš. V prvé řadě je třeba, aby vztahy z předchozích partnerských vztahů byly urovnané a jednotlivý členové spolu mohly normálně komunikovat a řešit organizační záležitosti. I tak to však bude chtít od vše zúčastněných značnou dávku trpělivosti a tolerance.

Nyní se vrátíme k uvedenému případu manželství Martiny a Tomáše. Přestože mají předchozí vztahy urovnané, neustále narážejí na potíže různého druhu. Například Martinina dcera z prvního manželství je naučená, že si televizi může pustit, až když má hotové všechny své povinnosti. Naopak děti z Tomášova prvního manželství jsou zvyklé na to, že televizi si mohou zapnout kdykoliv, třeba i k obědu. Z pohledu Martiny by bylo správné respektovat její pravidlo, že se její dcera na televizi dívá až po splnění povinností, což se však velmi těžko dodržuje, když je u nich televize zapnutá neustále. Tomáš však zastává názor, že výchova jeho dětí by měla být stabilní, takže pokud se u jeho bývalé manželky děti mohou dívat kdykoliv, u nich by tomu nemělo být jinak. Oba mají svým způsobem pravdu, ale co teď s tím? Na takové otázky není snadná odpověď, navíc se jich v běžném soužití sešívaných rodin objevuje značné množství.

V čem naopak mohou být patchworkové rodiny užitečné? Děti z dobře fungujících sešívaných rodin si odnesou nenahraditelné zkušenosti ohledně komunikace, vyjednávání, řešení problémů či hledání kompromisů. Mnozí jedináčci by jistě ocenili sourozence a nejedno dítě by si také přálo mít víc prarodičů či tetiček.

Každý den nové slevy na jednom místě!

Témata:Rodina
Přidat příspěvek
Komentáře k článku
Mohlo by vás zajímat
Galerie: Potěšte učitele na konci školního roku originálním dárkem. Zaslouží si to!
Krásně pevná a plná prsa i ploché bříško. Maminka Jana si splnila sen o novém těle!
Poradna: Můj porod se nepovedl. Mohu podat stížnost za pochybení?
Cestujete s dětmi do zahraničí? Poradíme vám, jaké cestovní doklady potřebujete

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu