Maminka.czPředškolák

Patří houby do dětského jídelníčku? Ano, ale...

13. 8. 2012
Patří houby do dětského jídelníčku? Ano, ale...
Malé děti houby sice příliš rády nejedí, zato milují houbaření – úžasný lov hnědých kloboučků. Za úspěšný „lov“ je totiž dospělí neobvykle upřímně chválí, to děti poznají. Zatímco si rodiče pochutnávají na smaženici či obalovaných bedlách, děti většinou taková jídla odmítají. Máme je nutit? Jsou lesní houby pro dětský organismus přínosem?

Také neznáte malé dítě, které by milovalo aromaticky výraznou slizovitou nahnědlou hmotu s cibulkou a vajíčky? Zato znáte spoustu dětí preparujících z houbové bramboračky každičký kousek houbovité tkáně? Většinu hub děti prostě nemusí, možná tak nějak intuitivně cítí, že k houbám musí dozrát a dorůst.

Nutriční hodnoty: aneb hodně vody, vláknina a vůně

Houby jsou zhruba z 80 – 90 % tvořeny vodou, což je velmi dobře patrné při sušení hub. Všechny ostatní složky jsou značně proměnlivé, odvíjí se nejen od druhu houby, ale také od stanoviště, kde houba roste. Houby obsahují řadu vitaminů, minerálních látek a také esenciální aminokyseliny, avšak pouze v malém množství, proto je jejich obsah nutričně vcelku nevýznamný. Nicméně houby potěší zažívací trakt slušným množstvím vlákniny, která je živnou půdou pro růst probiotických bakterií. „Houbová“ vláknina je vzhledem k přítomnosti polysacharidu chitinu ve větším množství poněkud hůře stravitelná, zvláště pro děti. Naneštěstí pro malé strávníky jsou i přítomné bílkoviny hůře stravitelné.

Některé houby se užívají v tradiční lidové medicíně, mnohých jejích poznatků se pak chopila i medicína moderní. V poslední době jsou například značně populární tzv. imunoglukany obsažené v hlívě. Možná že vědce časem tímto způsobem překvapí i nějaké „obyčejnější“ druhy hub. Bohužel houby mají i jednu značnou nectnost; vstřebávají některé zdraví nebezpečné látky (rtuť, olovo, kadmium).

Tak od kdy!?

Asi jste již pochopili, že pokud dětem houby odepřete, „houby“ se stane. Houby jsou chuťovka, zpestření jídelníčku, koření i schopné šidítko chuťových buněk lačnících po masové chuti. Pokud si jimi dítko nacpe bříško při sobotním obědě, může se stát několik věcí: bude mu těžko a může mít trávící problémy a po houbách k večeři se špatně usíná i dospělému. U citlivých dětí s alergickou zátěží mohou některé houby vyvolat alergickou reakci. Ano, i houby patří mezi potencionální alergeny a často se podílejí i na kombinovaných alergiích. Navíc u hub, jež nasbíráte v lese, existuje vždy potencionální riziko otravy. A čím je dítě mladší, tím fatálnější může mít otrava následky. Možná i proto se většina výživových odborníků shoduje na tom, že houby rozhodně nepatří na talíř batolat a budeme-li velmi důslední, tak ani předškoláků. I když těm už jistě neublíží několik kousků hub v bramboračce nebo houbami ovoněné ryzoto.

6 houbových rad pro malé strávníky

  1. Malé děti by nikdy neměly dostat houby jako hlavní chod, zvláště smažené! Přidaný tuk (i v podobě smetany) a vejce velmi ztěžují trávení hub
  2. Houbový pokrm neservírujte před spaním, a to ani dospělým
  3. Houbová jídla by děti neměly zapíjet mlékem ani perlivými nápoji. Zhoršuje se tak jejich stravitelnost
  4. Pokud již na přidání hub do dětského jídla trváte, doporučují se z počátku spíše houby pěstované (žampion, hlíva)
  5. Pokrmy z hub dětem neohřívejte, servírujte je výhradně čerstvé, alespoň 20 minut tepelně upravované!
  6. Trocha přidaného kmínu podporuje trávení
Témata: Děti, Batole, Předškolák, Školák, Výživa a stravování, Olovo, Perlivý nápoj, Šidítko, Chuťovka, Houby, Hlavní chod, Druh hub

Mohlo by vás zajímat
Chcete skončit s kojením? Buďte důsledná a obrňte se trpělivostí!
Dcera měla hrůzu ze psů. Vyléčil ji psí nalezenec!
Lejla Abbasová předčasně porodila dva krásné chlapečky! Jak se jmenují?
Když dítě truchlí... Jak mu pomoci vyrovnat se se smrtí?

Horoskopy

Rak Do popředí dnes u vás vystoupí otázka výše účtu za nákupy jídla a nákladů na bydlení. Je vhodná doba na…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Hana, Hanka, HannahRegistrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu