Maminka.czJen pro tatínka

Pavel na rodičovské: S ženou máme rozdílný pohled na úklid

, Časopis Maminka
8. 2. 2016
Pavel na rodičovské: S ženou máme rozdílný pohled na úklid
Prožívají nebo prožili úplně jiné období: zůstali na rodičovské a stali se muži v domácnosti. A všichni se shodují: bylo to naprosto super!

„Otec na rodičovské dovolené? Pro některé nepředstavitelný pojem. Pro jiné šílenost. Pro mne jedno z nejkrásnějších období života, které si již podruhé užívám,“ svěřuje se Pavel.

„Ano, užívám, protože ač mnoho žen tvrdí, že dovolená to není ani omylem, pro mne je tomu přesně opačně.  Někdo namítne, že jistě nedělám všechny ostatní činnosti jako ony ženy na rodičovské, třeba praní, žehlení, mytí oken, uklízení, vaření a mnoho dalšího, ale i když jsem jen chlap, stíhám více věcí, dokonce i většinu ze jmenovaných činností, třebaže na úklid mám trochu jiný pohled než má žena :-)

Více než ona nechávám obě dcery hrát si samotné, když potřebuji něco udělat. Utvořili jsme si jasná pravidla, že je čas, kdy si hrajeme, a je čas, kdy táta pracuje. A právě to si ze všeho nejvíce užívám. Tu možnost být s dítětem celý den, pozorovat ho při všedních činnostech, občas ho zapojit do činností mých a někdy být zapojen do těch jeho.

Klepněte pro větší obrázek

Mám dvě dcery, a kdybych nebyl na rodičovské dovolené, nezažil bych mnoho překrásných chvil, mnohdy úsměvných a někdy i řádně infarktových, což ovšem k životu patří. Nikdy nezapomenu na starší dceru, která mne ve dvou a půl letech po návratu z rodičovského centra, kam jsme spolu chodili vést cvičení s kojenci, vyhodila z ložnice se slovy: ‚Tati, jdi pryč, já kojím!‘

Ten patřičně výmluvný výraz v dětském obličeji, když byla schována za postelí, tričko vyhrnuté, mám před očima ještě dnes, kdy dceři je již sedm let. Ostatně péče o miminka se jí držela hodně dlouho, proto hned po několika týdnech mne proškolila v onom rodičovském centru, když po cvičení přešla ke mně se slovy: ‚Tati, už nemám mlíko, tak nakrm Kubíka z láhve‘, podala mi panenku a láhev a šla kontrolovat ostatní maminky. Co jiného jsem mohl dělat než miminko nakrmit.

Dodnes mi však v uších zní zvolání dcery přes celou místnost, když jsem panenku odložil, že už má Kubík dost: ‚A co odříhnout?!‘ Jsem šťastný, že jsem tyto okamžiky mohl zažít. Druhá, nyní dvouletá dcera zatím ještě panenky ‚nekojí‘, zato stále zpívá, hraje pohádky a řídí tatínka. Dokazuje mi, jak jsem byl naivní, když jsem kdysi prohlásil, že první dceru si rozmazlím a druhou vychovám k obrazu svému. Od starší dcery přebírá všechno ‚zlé‘, a když se proti mně spiknou i s maminkou, stačí, aby Zuzanka pronesla: ‚Nezlob, draku!‘ a rázem jsem tím, kdo je vychováván.

Na rozdíl od první dcery je Zuzka víc odvážná, a tak se jí jednou podařilo, že se mi ztratila. Nikdy nezapomenu na tu bezmoc a strach, když jsem nevěděl, kde je. Vím, že až budou dcery v pubertě, budu říkat asi něco jiného, ale dnes jsem šťastný a hrdý na všechny tři mé holky a vděčný za to, že mohu být na rodičovské a prožívat s nimi jejich každodenní radosti a starosti. Chci si užít každý den, každou hodinu, každou vteřinu s mými holkami. A to nejen na rodičovské dovolené, ale i poté, až rodičovská skončí.“

Pavel (34), Lucka (7), Zuzka (2), žijí v Ostravě

Rady pro kamaráda:

  • Zkus to, otcem se muži nerodí, nýbrž se jím stávají. Neboj se, když nejde o život, nejde o nic…J
  • Uč se od svých dětí, sniž se na jejich úroveň, nechej se jimi inspirovat. Dětský pohled je úplně jiný než ten náš dospělý, děti jsou otevřené a bezprostřední. Být na rodičovské je dobrá škola života, spoustu situací nemáte šanci nikde jinde zažít.
  • Jelikož děti zrcadlí chování rodičů, dozvíš se i mnoho věcí o sobě (a některé bys třeba raději ani nevěděl). 
  • Pokud se rozhodneš být doma s dětmi, snaž si to maximálně užít a neřeš reakce okolí. Důležitější než třeba nechápavé či v některých případech odmítavé postoje lidí kolem tebe je spokojenost tvoje a tvých dětí.
  • Nejkrásnější odměnou není ocenění okolí, jak to vše zvládám, ale úsměv mých dcer. A když mi řeknou, že mne mají rády, jsou rázem zapomenuty starosti všedních dní, všechny lumpačiny jsou prominuty a těším se jen na další společné zážitky. 
Harry Potter - Materidouska
Témata: Děti, Časopis Maminka, Mateřská a rodičovská dovolená, Vaše příběhy, Jen pro tatínka, Úklid, Nejkrásnější období, Každodenní radost, Rozdílný pohled, Pohled, Dobrá škola, Dětský pohled, Dvouletá dcera, Zuzanka

Mohlo by vás zajímat
Nejsmutnější příběh! Miminko žilo jen sedmnáct minut. Z fotek až mrazí
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Těhotenství jim navždy změnilo tělo. Není se za co stydět, vzkazují tyhle matky!
Maminka roku: Syn mi holil hlavu, smál se, já brečela, říká Andrea
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Dvojčata s křehkými kostmi. Narodila se se zlomeninami, ublíží jim i mazlení
Doma beránci, ve školce vlci. A mohla jsem za to já, perfektní matka!
Porodní pozice: Nikdo vám nemůže zakázat rodit vstoje nebo v dřepu
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit

Horoskopy

Střelec Když odejdete z práce, tak z vás opadne stres a nervozita. S nimi se však budete potýkat i během pátku.…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Lydie, Lýdie, Livie

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné