Maminka.czPraktické rady

Péče o dětské zoubky

11. 2. 2011
Péče o dětské zoubky
Období, kdy dítěti rostou zoubky, bývá většinou mrzuté. Nastává to kolem šestého měsíce a z usměvavých bezproblémových miminek se mohou na chvíli stát rozladěné a nespavé potvůrky. Mnohé děti také v tomto období špatně jedí a neobvyklá není ani teplota či průjem.

Období, kdy dítěti rostou zoubky, bývá většinou mrzuté. Nastává to kolem šestého měsíce a z usměvavých bezproblémových miminek se mohou na chvíli stát rozladěné a nespavé potvůrky. Mnohé děti také v tomto období špatně jedí a neobvyklá není ani teplota či průjem.

Mikroorganismy, které se na vzniku zubního kazu podílejí, se vyskytují v ústech většiny dospělých. Rodič by se měl snažit, aby se do úst dítěte nedostaly vůbec, nebo co nejpozději. Proto by maminka neměla dítěti „omývat“ dudlík ve svých ústech nebo nasliňovat bradavku před kojením. Samozřejmostí je minimální konzumace sladkého a snaha vyvarovat se úplně sladkým nápojům. Z hlediska kazivosti zubů se také nedoporučuje, aby dítě usínalo u kojení nebo dostávalo do postýlky láhev s mlékem.

Jakmile se ukáže první zoubek, kromě radosti se objevuje i povinnost se o něj starat. Šestiměsíčnímu dítěti určitě nečistíme zoubky běžným kartáčkem. Můžeme ho buď jen otírat buničinou, nebo si pořídit speciální kojenecký kartáček, který si navlékne rodič na prst. Klasickým dětským kartáčkem by si dítě mělo začít čistit zoubky až v momentě, kdy se objeví první stolička, což bývá přibližně na konci prvního roku. Kompletním chrupem děti disponují do tří let věku.

Čtěte také: Kuk, je tu zub!

Už od jednoho roku je potřeba dítě vést k pravidelnému čištění. Je vhodné z toho udělat neměnný rituál, například, že zuby se chodí čistit vždy po večerníčku a poté následuje koupání. Je důležité nechat batole, aby si s kartáčkem v pusince pohrálo chvíli samo. Na konci by však měl rodič dítku trošku pomoci, aby se opravdu odstranily všechny nečistoty.

Kompletně samostatného plnohodnotného čištění je většinou schopno dítě okolo pátého nebo šestého věku. Je dobré prezentovat dítku čištění jako něco zábavného. Zkuste si například čistit zuby vždy s ním. Pomoci Vám mohou také veselé kartáčky, které seženete téměř všude. K dostání jsou i takové, které při zapnutí hrají dvouminutovou melodii, čímž vlastně dítěti měří čas, který by měl této hygieně věnovat.

Při koupi dětského kartáčku je vhodné dívat se nejen na design, ale i na vhodnost či nevhodnost pro dětské zoubky. Dětem se v žádném případě nehodí tvrdé kartáčky. Stejně tak je třeba myslet na to, že existuje univerzální velikost „dětského“ kartáčku. Naopak, jsou rozděleny do čtyř skupin podle věku dítěte. Batolátku tedy patří určitě jinak velký jak školákovi. Kartáčky obzvláště u dětí musíme často měnit, doporučuje se přibližně jedenkrát za dva měsíce.

Témata: Praktické rady, Pravidelné čištění, Péče, Univerzální velikost

Mohlo by vás zajímat
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Smí rodič líbat dítě na ústa? Mate ho tím a dráždí, tvrdí někteří odborníci
Zavinovačka je skoro nutnost! Jak správně miminko zavinout?
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Předčasný porod: Nikdo na světe ho neumí zastavit, říká porodník
Nemůžeme si dovolit bohatého ježíška. Děti jsou nespokojené
Syn se narodil s jinou barvou pleti, než má jeho táta. Podezírali mě z nevěry
Rodičovské vychytávky. Co dospělí nevymyslí, aby měli klid od dětí?
Mateřská dovolená 2019 – vše, co potřebujete vědět

Horoskopy

Vodnář Cítíte s opravdu nevýrazně a chudě. Nadřízený si toho na první pohled všimne, ale pochopí vaši situaci.…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Patrik, Ella, Lev

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu