Maminka.czNemoc

Pediatrička si myslela, že za zvýšenou teplotu může růst zoubků, Lexík ale onemocněl leukémií

vas 6.  12.  2023
Za banálními příznaky se někdy může skrývat nečekaně smutná diagnóza. Příběh Lexíka je symbolem aktuální sbírky Zimní srdíčkové dny, která pomáhá vážně nemocným dětem po celé České republice.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

„Více než rok vypadal Lexík jako úplně zdravý chlapeček. Vyrůstal v milující rodině, společně se svou psí kamarádkou a taky s kočičí smečkou. V šestnácti měsících zničehonic měl několik týdnů zvýšenou teplotu. Maminka s ním pravidelně chodila k dětské doktorce, která ji uklidňovala, že nejde o nic vážného, že jde jenom o dětskou virózu nebo že jejímu synovi rostou zuby a k tomu zvýšená teplota přece patří. Jenže teplota stále neklesala, a tak maminka znovu navštívila dětskou doktorku. Místo ní byl v ordinaci zastupující doktor. Ten si maminku vyslechl, poslal ji ihned na odběr krve a zjistil, že chlapec má nízkou hladinu hemoglobinu. Po dalších vyšetřeních si rodiče vyslechli smutnou diagnózu – malý Lexík má akutní lymfoblastickou leukémii,“ popisuje začátky jeho příběhu ředitelka obecně prospěšné organizace Život dětem Maria Křepelková.

VIDEO: Leukémie: nemoc, kterou trpěl i Karel Gott - příznaky, příčiny, léčba

Rodičům bylo jasné, že nejde o žádnou banální chřipku, že chlapečkova léčba bude dlouhá a jim nezbývá než doufat, že se úplně vyléčí. Maminka s Lexíkem musela zůstat deset dnů v motolské nemocnici, zde udělali veškerá potřebná vyšetření a zahájili chemoterapie.

„Bylo to těžké pro celou rodinu. Maminka se v nemocnici tajně vybrečela v koupelně, aby před svým synem mohla být statečná. Po dlouhých deseti dnech mohl Lexík s maminkou domů a na chemoterapie docházeli ambulantně. Kvůli snížené imunitě se dneska musí vyhýbat infekcím, které jsou pro něho velmi nebezpečné. Když onemocní, okamžitě i s běžnou virózou skončí na antibiotikách. Lexík se musí vyhnout všemu, kde by mohly být bakterie, dokonce nesmí ani zmrzlinu nebo jídlo z restaurace. Jediné, co lékaři chlapečkovi nezakázali, jsou domácí zvířata, proto si mohla rodina nechat jak pejska, tak kočičky. A za to jsou všichni nesmírně vděčni, protože domácí mazlíci jsou členy jejich rodiny a všem přinášejí domácí pohodu,“ pokračuje Maria Křepelková.

Lexík musí chodit na pravidelné kontroly krve a rodiče doufají, že se mu leukémie už nevrátí, ale až po pěti letech, když bude všechno v pořádku, budou moct rodiče říct, že je jejich syn opět zdravý. Ale strachu o něho se už nikdy nezbaví. Srdíčkové dny pomohou nejen Lexíkovi, který má výrazně sníženou imunitu, ale také dalším vážně nemocným dětem v celé republice.

Zimní Srdíčkové dny

Tradiční zimní Srdíčkové dny začaly v pondělí 4. prosince a pokračovat budou až do pátku 8. prosince. Tuto tradiční sbírku pořádá Život dětem, o.p.s., na pomoc rodinám s vážně nemocnými dětmi již od roku 2000. Jako každou zimu vyrazí do ulic dobrovolníci, studenti středních škol a učilišť, aby kolemjdoucím nabídli sbírkové předměty. Výtěžek zimních Srdíčkových dnů pomůže už tradičně vážně nemocným dětem, které se bez pomoci laskavých lidí neobejdou. Tváří prosincových Srdíčkových dnů je právě malý Lexík, který trpí lymfoblastickou leukémií. Život dětem, o.p.s., děkuje všem, kteří si od dobrovolníků sbírkové předměty zakoupí. Pokud dobrovolníky nepotkáte, můžete přispět on-line na www.srdickovedny.cz.

U maminky Adámka, který tragicky tonul na začátku prázdnin, se střídají stavy deprese s odhodláním
Témata: Příběhy, Rodina, Děti a nemoci, Životní příběh, Nemoc, Odvaha, onemocnění, osud, sbírka, charita, Karel Gott, Maminka, Pediatrička, Leukémie, Nemocné děti, Maria Křepelková, Život dítě, Lexík, Zvýšená teplota, Motolská nemocnice, Česká republika, Diagnóza, Zoubek