Maminka.czPeníze a kariéra

Rodinné dávky v roce 2011

redakce 1.  1.  2011
Rodinné dávky v roce 2011
Rodiny s dětmi mají nárok na finanční podporu, ať už formou daňového zvýhodnění, přídavků na děti či rodičovského příspěvku. Finanční dávky či bonusy pro rodiny s dětmi jsou obvyklé ve všech členských zemích Evropské unie, nepříznivé hospodaření státu však nutí domácí vlády šetřit a finanční podporu snižovat.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Přestože původně mělo pro rok 2011 dojít v Česku k výraznýmu šetření, i na straně rodinných dávek, zůstaly mnohé podpory na stejné úrovni jako v letošním roce.

Podporu pro rodiny s dětmi můžeme rozdělit do dvou kategorií. Na daňové zvýhodnění nebo rodičovský příspěvek mají nárok všechny rodiny, bez ohledu na jejich finanční situaci či potřebnou dobu pojištění nebo další zákonné podmínky.

Daňové zvýhodnění

Jeden z pracujících rodičů může každý měsíc uplatnit daňové zvýhodnění ve výši 967 Kč měsíčně, tj. 11 604 Kč ročně. Čistá mzda zaměstnance uplatňujícího daňové zvýhodnění na dvě děti tak bude i v roce 2011 vyšší o 1 934 Kč měsíčně, než bezdětného zaměstnance. OSVČ uplatňuje daňové zvýhodnění v daňovém přiznání.

Nadále zůstane zachován daňový bonus, takže zaměstnanec nebo OSVČ, jehož daňová povinnost je nižší než daňové zvýhodnění, dostane ještě od státu peníze. Zjednodušeně se jedná o případ, kdy nejenom že neodvedete nic na dani z příjmu fyzických osob, ale naopak se vaše čistá mzda zvýší o vypočtený daňový bonus. Daňový bonus lze uplatnit do částky 52 200 Kč ročně.

Rodičovský příspěvek

Podmínkou pro pobírání rodičovského příspěvku je celodenní osobní péče o nejmladší dítě v rodině. Ze zákona je i pro rok 2011 umožněna možnost volby délky pobírání rodičovského příspěvku. Oproti roku 2010 je však finančně znevýhodněna čtyřletá varianta. Při zvolení délky dva roky činí rodičovský příspěvek 11 400 Kč, za dva roky celkem 273 600 Kč.

Aby si mohl rodič tuto variantu vybrat, tak musí mít odpovídající příjem. Nárok na peněžitý příspěvek v mateřství dosahuje alespoň 380 Kč. Při zvolení tříleté varianty činí rodičovský příspěvek 7 600 Kč, za tři roky celkem 273 600 Kč.

Při čtyřleté variantě bude rodič dítěte devět měsíců pobírat 7 600 Kč a následující měsíce již pouze 3 800 Kč, za čtyři roky tak celkem 216 600 Kč. O rodičovský příspěvek je zapotřebí požádat na předepsaném formuláři na místně příslušném úřadu práce dle trvalého bydliště.

Zvýhodnění pouze pro některé

V této kategorii jsou podpory pro rodiny s dětmi, na které dosáhnou jenom některé rodiny. Přídavky na děti a porodné dostanou pouze rodiny s příjmy do 2,4násobku životního minima. Mateřskou dostanou maminky pouze při splnění zákonných podmínek.

Čtěte také: Vaše Adéla: Každá koruna se hodí?

Přídavek na dítě:

Podmínky pro přiznání přídavku na děti jsou stejné jako v roce 2010. Na přídavky na děti mají nárok rodiny s příjmem do 2,4násobku životního minima. Netestuje se majetek, testují se rodinné příjmy.

Přídavky na děti v roce 2011 činí 500 Kč na dítě věku do 6 let, 600 Kč na dítě ve věku od 6 do 15 let a 700 Kč na dítě od 15 do 26 let. O výplatu přídavků na děti musíte písemně požádat na předepsaném formuláři na místně příslušném úřadu práce dle vašeho trvalého bydliště. Obdobím za, které se zjišťuje příjem pro nárok na přídavek na dítě v období od 1. října 2010 do 30. září 2011 je rok 2009 a v období od 1. října 2011 do 30. září 2012 je rok 2010.

Praktický příklad:

Rodina Králova (2 dospělí a dvě čtyřleté děti) mají nárok na přídavky na děti, jestliže jejich čistý měsíční příjem (započítávájí se i sociální dávky či podpora v nezaměstnanosti) nepřekročí částku 20 832 Kč. Životní minimum této rodiny je totiž 8 680 Kč.

Peněžitá pomoc v mateřství

Nárok na mateřskou není automatický, je zapotřební splnit zákonné podmínky. Mateřská je dávkou nemocenského pojištění. Doba výplaty u mateřské je 28 týdnů. Narodí-li se dvě nebo více dětí, má maminka nárok na 37 týdnů mateřské dovolené. Mateřská se poskytuje od 6. až 8. týdne před očekávaným porodem. Vlivem zvýšení redukčních hranic pro rok 2011 však bude mateřská nepatrně vyšší.

Praktický příklad:

Paní Sýkorová má příjem 24 000 Kč, jak vysokou bude mít mateřskou?

DVZ (denní vyměřovací základ) má 789 Kč. DVZ zjistíme, když příjem za posledních 12 měsíců vydělíme počtem kalendářních dní v tomto období, tj. ((24 000 Kč ∙ 12 měsíců) : 365) = 789 Kč.

Redukovaný DVZ je 789 Kč. Denní vyměřovací základ se redukuje. Redukční hranice jsou 825 Kč, 1 237 Kč a 2 474 Kč. Do první redukční hranice se počítá plných 100 %, z částky nad první redukční hranici do druhé redukční hranice se počítá 60 % a z druhé do třetí redukční hranice se počítá 30 % a k částce nad třetí redukční hranici se nepřihlíží.
Denní mateřská vychází tedy na 553 Kč (789 Kč ∙ 70 %)
Měsíční mateřská pak je 16 590 Kč (30 dní ∙ 553 Kč).
Paní Sýkorová bude mít měsíční mateřskou ve výši 16 590 Kč.

Porodné

U porodného došlo k velké změně. Zatímco ještě v roce 2010 měly na porodné nárok všechny rodiny, bez ohledu na jejich finanční situaci, tak v roce 2011 dostanou porodné ve výši 13 000 Kč rodiny pouze na první dítě za předpokladu, že rodinný příjem nepřekročí 2,4násobek životního minima. Dítě se do výpočtu životního minima započítává.

Praktický příklad:

Životní minimum rodiny Novákových (rodiče + miminko) je 7 080 Kč. Porodné dostanou pouze v případě, že příjmy obou rodičů nepřekročí částku 16 992 Kč (7 080 Kč ∙ 2,4).

Čtěte také: Vaše Adéla: Každá koruna se hodí?

Další zajímavé články i praktické příklady včetně potřebných tabulek naleznete a webu Finexpert.cz

Témata: Peníze a kariéra, Přídavek na dítě, Rodinný příjem, DAV, Dávky, Daňové zvýhodnění, Životní minimum, Daňový bonus, Daňová povinnost, Peněžitý příspěvek, Odpovídající příjem, Čistá mzda
Mohlo by vás zajímat
Neuvěřitelné – tahle holčička se narodila přeložená napůl!
len
Kuriozita
Pobuřující a zvrhlé? Nikoli, takhle se vychovávalo za dob našich prababiček. Neuvěřitelné fotografie jsou důkazem!
Mrázková Dita
Retro
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
Dejte „to” do ústavu, řekli jí o dceři. Jana se nevzdala a z „hadrové panenky” Johanky křeše denně zázraky
Víchová Tereza
Příběhy
První těhotný muž světa porodil 3 děti. Nechtěl jsem zůstat lesbickou ženou, opačné pohlaví je pro mě přirozenější, říká
Formánková Simona
transgender
GALERIE: 30 tipů na vánoční dárky, které nadchnou každého kluka
Procházková Simona
Vánoce 2022
Největší těhotenská bříška ve své přirozenosti. Tyto mámy za ně sklidily obdiv i urážky. A to, světe div se, i od žen!
Mrázková Dita
Těhotenství
Porod v detailu a bez příkras. Podívejte se na 102 snímků, které vás ohromí svou krásou i syrovostí
Stöckbauerová Vanda
Galerie
Máma dvojčat a trojčat: Jsem unavená, chybí mi randění s mým mužem. S pěti dětmi je to sakra těžké, ale my se nedáme!
Mrázková Dita
Kuriozita