Maminka.czRetro

Pentle a kraslice! Vzpomínky na dobu, kdy Velikonoce byly svátky radosti a setkávání

5. 4. 2021
Ať už jste letošní Velikonoce strávili jakkoliv, jedno je jisté. Tradiční pondělní zvyky a obyčeje budeme muset opět odložit na neurčito.

Velikonoční pondělí neboli Červené pondělí. Den, kdy chlapci – koledníci s potutelným úsměvem a pomlázkou připravenou u postele vstávali o dost dřív než obvykle. Vybíhali šlehat děvčata, aby z nich vyhnali nemoci a lenost, protože proutí, ze kterého se pomlázky pletly, byla přisuzována životodárná síla. Kdo dostal pomlázkou, ten omládl. Na oplátku dostávali od děvčat malovaná vajíčka a cukroví.

Malovaná vejce

Velikonoční kraslice připravovaly ženy a děvčata už od Bílé soboty. Vejce jsou symbolem nového života a zrození, a proto jsou na Velikonoční pondělí tím hlavním dárkem pro koledníky.

Podle všeho byla malovaná vejce tradiční součástí oslav už ve starověkém Egyptě, přičemž nejstarší dochovaná kraslice pochází zhruba z období 300 let před naším letopočtem.

Dám ti jedno červené

Nejčastěji se zdobí vejce vařená, plná, ale na dekorace slouží i vyfouklé kraslice, kterým se také říká pouchy. K tvorbě motivů se dříve používal hlavně vosk, sláma nebo se vejce vyškrabávala. Barvilo se přírodními barvivy, které se poslední dobou opět vrací "do módy".

Jednotlivé barvy v sobě měly důležitou symboliku, například červená vejce se dávala chlapcům, k nimž dívky chovaly vřelé city. 

Tekutá odměna

Tento zvyk se udržuje už zhruba od konce 14. století. Kromě vajíček rozdávaly dívky a ženy také různé laskominy, oříšky a dospělým mužům také alkohol. Bylo také zvykem, že děvčata vázala chlapcům na pomlázku pentličky a podle barev pentliček mohli chlapci poznat, jaké city k nim dívky chovají. Červená znamenala lásku, modrá naději, žlutá odmítnutí, zelená sympatie. Tuto symboliku měla i vajíčka. 

V některých regionech chlapci šlehali děvčata hned ráno, když šla do kostela, jinde se udržel zvyk polévání vodou, pokud chlapci přišli koledovat až po dvanácté hodině.

Připadá vám to jako výňatek z knihy starodávných zvyků a obyčejů?

Nám také. Není proto od věci vydat se na malý historický exkurs alespoň ve fotografiích. Snad se dá letos spolehnout alespoň na velikonočního zajíčka!

 

Témata: Velikonoce, Retro, Fotografie, svátek, Dětství, květiny, Bílá sobota, Pomlázka, Chlapec, Pentle, Děvče, Egypt, Zvyk, Červená, Vejce, Setkávání, Kraslice

Mohlo by vás zajímat
Neuvěřitelné "skóre"! Krásná Michaela Salák se stala po páté maminkou!
Tohle musíte vidět! Intimní, syrové i dojemné fotografie z porodů
Manipulujete dětmi? Přestaňte! Mohou z nich vyrůst prchliví agresoři
Tohle neříkejte dětem, když brečí! Proč a co se může stát?
Nechali se vyfotit s mrtvým miminkem. Potřebovali jsme se rozloučit, říkají
První známky autismu může odhalit u batolat dotazník. Na co se zaměřuje?
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
Jak se vůbec předem připravit na porod? Tohle radí porodní asistentka

Horoskopy

Blíženci Naučte se poslouchat vnitřní hlasy, díky tomu se posunete mnohem dále. Asi byste měli věřit na nezvyklé…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Julius, Július, Julian

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné