Maminka.czRetro

Pentle a kraslice! Vzpomínky na dobu, kdy Velikonoce byly svátky radosti a setkávání

Veronika Zenklová 5.  4.  2021
Ať už jste letošní Velikonoce strávili jakkoliv, jedno je jisté. Tradiční pondělní zvyky a obyčeje budeme muset opět odložit na neurčito.

Velikonoční pondělí neboli Červené pondělí. Den, kdy chlapci – koledníci s potutelným úsměvem a pomlázkou připravenou u postele vstávali o dost dřív než obvykle. Vybíhali šlehat děvčata, aby z nich vyhnali nemoci a lenost, protože proutí, ze kterého se pomlázky pletly, byla přisuzována životodárná síla. Kdo dostal pomlázkou, ten omládl. Na oplátku dostávali od děvčat malovaná vajíčka a cukroví.

Malovaná vejce

Velikonoční kraslice připravovaly ženy a děvčata už od Bílé soboty. Vejce jsou symbolem nového života a zrození, a proto jsou na Velikonoční pondělí tím hlavním dárkem pro koledníky.

Podle všeho byla malovaná vejce tradiční součástí oslav už ve starověkém Egyptě, přičemž nejstarší dochovaná kraslice pochází zhruba z období 300 let před naším letopočtem.

Dám ti jedno červené

Nejčastěji se zdobí vejce vařená, plná, ale na dekorace slouží i vyfouklé kraslice, kterým se také říká pouchy. K tvorbě motivů se dříve používal hlavně vosk, sláma nebo se vejce vyškrabávala. Barvilo se přírodními barvivy, které se poslední dobou opět vrací "do módy".

Jednotlivé barvy v sobě měly důležitou symboliku, například červená vejce se dávala chlapcům, k nimž dívky chovaly vřelé city. 

Tekutá odměna

Tento zvyk se udržuje už zhruba od konce 14. století. Kromě vajíček rozdávaly dívky a ženy také různé laskominy, oříšky a dospělým mužům také alkohol. Bylo také zvykem, že děvčata vázala chlapcům na pomlázku pentličky a podle barev pentliček mohli chlapci poznat, jaké city k nim dívky chovají. Červená znamenala lásku, modrá naději, žlutá odmítnutí, zelená sympatie. Tuto symboliku měla i vajíčka. 

V některých regionech chlapci šlehali děvčata hned ráno, když šla do kostela, jinde se udržel zvyk polévání vodou, pokud chlapci přišli koledovat až po dvanácté hodině.

Připadá vám to jako výňatek z knihy starodávných zvyků a obyčejů?

Nám také. Není proto od věci vydat se na malý historický exkurs alespoň ve fotografiích. Snad se dá letos spolehnout alespoň na velikonočního zajíčka!

 

Témata: Retro, Velikonoce, Fotografie, Dětství, svátek, VZP, květiny, Odmítnutí, Kraslice, Bílá sobota, Děvče, Setkávání, Červená, Egypt, Chlapec, Pentle, Proutí, Pomlázka, Zelená, Vejce, Zvyk
Mohlo by vás zajímat
Má 21 dětí a těší se na další! Budeme jich mít nakonec 105, říká hrdě mladá maminka
Formánková Simona
Galerie
GALERIE: Přáli si pro dceru sourozence a dočkali se paterčat! Jak žije rodina, kterou milují celé Spojené státy?
Formánková Simona
Instagram
Školáci podle horoskopu: Ryby milují autority, Štíři je nesnášejí
redakce
Horoskopy
Na fotkách je vidí celý Londýn: Dost nerealistických očekávání, za své tělo po porodu se nestydíme!, říkají odvážné maminky
Mrázková Dita
Po porodu
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Zenklová Veronika
Porod
To je ale bříško! Podívejte se na těhotenství s trojčaty týden po týdnu!
Kolinová Gabriela
Těhotenství
Tahle máma zapsala 41 neuvěřitelných důvodů, proč tříletá dcera dostala záchvat vzteku. Pobavíte se
Procházková Simonakog
Mateřství
GALERIE: Valentýn se blíží. Čím potěšit ženy i muže? Máme 36 skvělých nápadů
Procházková Simona
Galerie