Maminka.czZdraví

Permoníci v hlavě - díl I.

, Časopis Maminka
3. 7. 2010
Permoníci v hlavě - díl I.
Přestože někteří lidé považují bolest hlavy za rozmazlenost, ten, kdo zažil opravdovou migrénu, by ji nepřál ani největšímu nepříteli. Ovšem ani „obyčejná“ bolest hlavy člověku na náladě nepřidá.

Pokud vás častěji bolí hlava, měla byste určitě vyhledat lékaře, protože to může být projevem nějakého vážnějšího onemocnění. Bolest totiž odjakživa slouží především k tomu, aby varovala, že se v organismu děje něco nekalého.

Nejčastěji se vyskytují tzv. primární bolesti hlavy, které vznikají samy o sobě, tedy nedoprovázejí nějaké jiné onemocnění.

Nejznámější z nich je migréna. Patří mezi ně i bolest navozená léky, zejména nadměrně užívanými analgetiky. Mnoho žen už se dostalo do začarovaného kruhu: bolí mě hlava, vezmu si prášek, nebo raději dva, jenže za chvíli bolí ještě víc a dávku analgetika tak musím zvýšit...

Sekundární bolesti mají příčinu jinde, často v život ohrožující chorobě. Těch je asi čtvrtina a jsou velmi závažné (jde například o nádorová onemocnění).
Tenzní bolest hlavy pociťují postižení jako pás tupé bolesti kolem celé hlavy, nejintenzivnější je na krku a temeni a trvá až týden v různé intenzitě.

Záchvaty se někdy i nakupí, odborníci tento stav nazývají „cluster headache“. Pacient až tři hodiny bojuje s krutou bolestí zejména v oblasti oka, které přitom často slzí, nebo mu zarudnou spojivky.

Miláčku, dnes ne!

Migréna či bolest hlavy se bohužel staly synonymem ženské nechuti k sexu. Mnoho mužů má pocit, že se ženy jen vymlouvají, aby nemusely plnit své manželské povinnosti. Tady by bylo namístě zeptat se mužů, kteří migrénu zažili - dozajista to totiž vidí jinak. Určitě by potvrdili, že sex je to poslední, na co při záchvatu myslí. Migrénou trpí asi šest procent mužů a až pětina žen. Její záchvaty se sice objevují většinou už v dětství nebo v dospívání, dostavit se však mohou v průběhu celého života. V dětství jsou častěji postiženi chlapci, od puberty pak štafetu přebírají dívky. V poslední době mají neurologové v péči stále mladší pacienty.
Migréna se nejčastěji projevuje jako bolest na jedné straně hlavy, obvykle v okolí oka nebo za ním. Někdy se k ní přidávají i poruchy vidění. Po několikahodinovém pulzování pak bolest často přechází i na druhou polovinu hlavy. Některé ženy trpí jen pár hodin, jiné i několik dní, většina jich při záchvatu migrény zvrací nebo pociťuje silnou nevolnost. Problém je v tom, že podstata vzniku záchvatu nebyla dosud zcela objasněna, i když příznaky prožívá většina pacientů stejně jako Věra z Nymburka: „Tak půl hodiny až dvacet minut před tím, než záchvat propukne, mám zvláštní pocit. Někdy vidím i různé obrazce, které se mi zjevují před očima. Neuroložka mi řekla, že se tomu říká aura. Prý mám vlastně štěstí, protože patřím k těm pacientům, kteří díky tomu vědí předem (i když většinou jen v řádu minut), že záchvat přijde. Proto s sebou nosím neustále prášky, které si mohu v tomto stadiu vzít, a někdy se mi podaří záchvat odvrátit. Někdy je už ale pozdě a tělo prostě směřuje přímo k migréně.“ Migrénou trpěla Věřina maminka i babička a odborníci potvrzují, že dědičnost u této choroby hraje významnou roli. Spouštěčem ale bývá zejména dlouhodobý stres, výkyvy počasí a různé hormonální změny, kterými je ženský život doslova prošpikován.

Témata: Zdraví, Časopis Maminka

Mohlo by vás zajímat
Matka kojila dceru neuvěřitelných devět let! Čekala, až se sama odstaví
Školky, kde se nezavírá. Děti tam spí přes noc, rodiče musí pracovat
9 faktů o plodných dnech: Víte, které dny cyklu jsou plodné?
Chtěla jsem druhé dítě. Teď čekám dvojčata a manžel šílí

Horoskopy

Ryby Každopádně si zapamatujte, že není záhodno dělat víc věcí najednou. Život je i o užívání si a milování…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Otmar, Otomar, DaisyRegistrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu