Maminka.czZdraví

Permoníci v hlavě - díl II.

, Časopis Maminka
4. 7. 2010
Permoníci v hlavě - díl II.
Znáte něco horšího než je migréna? Ano? Tak to jste opravdovou migrénu asi nezažili. Přečtete si jak s ní zatočit, aby vás už netrápila.

Radši stokrát rodit

„Moje záchvaty jsou vždycky stejné. Během pár minut se rozvine příšerná bolest za pravým okem, která ale pulzuje celou hlavou a v pozdějších stadiích i celým tělem. Vždy mě to úplně ovládne.

I když jsem se mnohokrát snažila soustředit se na něco jiného, abych té hrůze utekla (sledovala jsem napínavý film, hrála si s dětmi, pletla, dokonce jsem zkusila jít cvičit), je to marné.

Občas mám pocit, že mi někdo zajíždí nožem až do mozku, jindy je to jako by mi do temene mlátilo kladivy sto permoníků. Je to taková bolest, že kdo ji nezažil, ten to prostě nepochopí. Kdybych se jí mohla zbavit výměnou za sto porodů nebo čištění nervových kanálků u zubaře, udělám to,“ popisuje své obtíže Věra.

Některé ženy pociťují ještě před zmíněnou aurou drobné náznaky, že se záchvat blíží. Změní se jim chuť, jsou unavené, citlivé na světlo a různé pachy a otékají, čili zadržují tekutiny. Tyto příznaky se ale snadno zamění například za premenstruační syndrom nebo také počínající těhotenství. Koneckonců i to jsou prudké hormonální změny.

Pak už následuje aura - různé záblesky před očima, dvojité vidění, dokonce i potíže s řečí, poté se přidává jednostranná pulzující bolest, většinou lokalizovaná do oblasti jednoho oka. K tomu se přidružuje ještě nevolnost a zvracení, ospalost a citlivost na světlo a hlasité zvuky.

„Za ty roky už jsem zjistila, že v téhle fázi prostě nemá smysl se migréně bránit, jde o to ji co nejlépe přežít. Takže většinou ukončím veškerou činnost, ať už jde o cokoli. Zavřu se někde v temnu, zalezu pod deku a snažím se myslet na to, jak to bude krásné, až záchvat skončí,“ říká Věra. „Když migréna odezní, dostaví se nepředstavitelná únava,“ dodává Věra.

Přestože mechanismus vzniku migrény nebyl dosud zcela objasněn, některé spouštěče již byly objeveny. Patří k nim zejména stres, únava, úzkost, pohybující se světlo, čokoláda, káva, kolové nápoje a alkohol, plísňové sýry a antikoncepce. Podrobný seznam a spoustu dalších informací najdete na www.bolestihlavy.cz.

Zkuste těhotenství

Je to trochu protimluv, ale jedna výrazná hormonální změna docela často v boji proti migréně pomůže. Živoucím důkazem je Zuzana z Ostravy, nebo spíš její tři děti. „Trpěla jsem migrénami od gymnázia, brala jsem spoustu léků, dokonce jsem se přihlásila jako dobrovolník k testování nových preparátů.

Několika záchvatům za rok jsem se ale přesto nevyhnula. Pak jsem potkala svého nynějšího manžela a zatoužila po rodině. Vysadila jsem všechny léky a v následujících dvou měsících zažila tři nejhorší záchvaty svého života,“ vypráví Zuzana. Pak se ale karta obrátila.

„Otěhotněla jsem a bylo mi báječně, přestože jsem měla obavy, jak zvládnu případný záchvat bez silných analgetik.

Za těhotenství jsem neměla ani jeden, už to byl obrovský úspěch. V šestinedělí jeden přišel, ale dal se celkem dobře snést. Od té doby jsem byla těhotná ještě dvakrát a za těch osm let jsem měla pouze dva záchvaty.

Oba trvaly ,jen‘ tři hodiny a až na velkou únavu, za kterou ale myslím mohl spíš nedostatek spánku, jsem je přestála bez větších problémů. Takže tuhle samoléčbu mohu každému jen doporučit,“ směje se Zuzana, která doufá, že její tři holčičky tuto dispozici buď nezdědí, nebo za pár let bude medicína již na takové úrovni, že si s migrénou poradí lépe než dnes.

Více se dočtete v aktuálním vydání časopisu Maminka.

Témata: Zdraví, Časopis Maminka, Dvojité vidění, Počínající těhotenství

Mohlo by vás zajímat
Rodičovská dovolená 2020: Vše, co o ní potřebujete vědět
Otázky kolem přebalování: Jak často měnit plenku? Utírat, nebo umývat?
Kdy nechat děti doma samotné? Nejdřív ve 12 letech, tvrdí odborníci!
Nejsmutnější příběh! Miminko žilo jen sedmnáct minut. Z fotek až mrazí
Marika Šoposká: Těhotenství bez komplikací není samozřejmost, už to vím!
Malý Alexandr se narodil bez očí a nyní čeká na adopci. Jeho máma se ho zřekla
O druhé dítě se snažíme už osm let. Pořád se nevzdávám naděje
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Proč pořád tak zlobí? Možná za to můžete vy! Ovládejte se

Horoskopy

Býk Už pár dní nejste ve své kůži, což má neblahý vliv na profesní výkony. Právě v tomto týdnu jste nejvíce…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Benedikt, Astrid, Beno

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu