Maminka.czPrezentace klienta

Peroxid vodíku 3% by měl mít povinně každý doma ve své lékárničce

Reklama 16.  9.  2022
Mezi povinné vybavení snad každé domácí lékárničky by měla patřit také vhodná a univerzální dezinfekce. Naprostou klasikou a sázkou na jistotu je peroxid vodíku. Podívejte se, kdy se používá, jak může pomoci a jaké další využití kromě dezinfekce ran nabízí. Všechno se dozvíte přímo v tomto článku.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Proč mít peroxid vodíku v lékárničce?

Drobné škrábance, ale třeba i odřené koleno. Podobné situace si žádají kvalitní dezinfekci poranění v rámci prevence zavlečení bakterií. K tomuto účelu využijete dezinfekci. Nejlepší variantou je naprosto základní peroxid vodíku v 3% koncentraci. Potom už je jenom na vás, jestli zvolíte klasické balení, nebo si vyberete variantu s praktickým rozprašovačem pro ještě jednodušší nanesení na ránu a místo poškození.

Kromě toho je jednoduchý peroxid cenově dostupný. O důvod víc, proč ho mít v klasické lékárničce doma, ale například i menší balení na cesty pro nečekané případy. Dezinfekce ran a odřenin se totiž vždycky hodí.

Jak používat peroxid vodíku na ošetření

Peroxid vodíku slouží v první řadě jako antiseptický roztok pro zevní použití. Funguje pro ošetření drobnějších ran a poranění. Postižené místo nejdříve očistěte vodou, důkladně omyjte a následně použijte neředěný roztok 3% peroxidu vodíku. Kromě použití na odřeniny, škrábance a podobně mělké rány se využívá také pro ošetření mírně zánětlivých procesů v dutině ústní a ke kloktání. V takovém případě však roztok vždy důkladně vyplivněte a po použití si vypláchněte ústa čistou vodou.

Roztok peroxidu vodíku sice funguje jako dezinfekce rány, ale pokud je rána hluboká a otevřená, není použití vhodné. V takovém případě je nejlepší navštívit lékaře, protože může být potřeba hlubší ránu zašít a adekvátně ošetřit. Stejně tak je nutné řádné ošetření v případě, kdy se ani mělká rána déle nehojí, nebo snad máte podezření na infekci i přes dezinfekci peroxidem.

Využití peroxidu v domácnosti

Mít doma dostatečnou zásobu 3% peroxidu vodíku se hodí nejenom pro antiseptické použití, ale poslouží i v domácnosti. Jde o silné oxidační činidlo, čehož můžete využít například při čištění. Peroxid vodíku je výborný pro ošetření místa v koupelně, kde by se mohly vyskytovat plísně. Stejně tak můžete menší množství přidat do vody pro čištění koupelny či kuchyně, ať se zbavíte nežádoucích bakterií a plísňových zárodků. Z toho je také jasné, že je peroxid skvělý pro důkladně vymytí lednice, kde se postará nejenom o hygienickou čistotu, ale také o eliminaci zápachu.

Přidání peroxidu vodíku je vhodné i pro praní bílého prádla. Pokud máte na bílém prádle skvrnu, jednoduše na ni kápněte trochu peroxidu, nechte pár minut působit a následně vyperte. Malé množství můžete přidat i rovnou do pračky, ale jen v případě, kdy perete bílé.

Témata: Zdraví, Prezentace klienta, Reklama, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Žena po porodu upadla do kómatu. Otec pak dceru sám "nakojil". Udělal bych cokoli, říká hrdě
Formánková Simona
Příběhy
Dcera spisovatelky Haliny Pawlowské Natálie: Už od mala chtěla být módní návrhářkou, dnes má svou značku
Brožová Lenka
Časopis Maminka
Tělo po třech porodech? Děti mezeru mezi stehny neocení. Tato máma za svůj instagramový post sklidila uznání
Formánková Simona
Po porodu
Intimněji už to nejde: Tyhle fotky zachycují první vteřiny dítěte na světě. Podívejte se na dechberoucí detaily
Víchová Tereza
Porod
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Měla to být památka, a vznikl trapas: 15 těhotenských fotek, které nedojmou, ale spíš rozesmějí
Formánková Simona
Galerie
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
Herečka Táňa Pauhofová se stala maminkou. Je to holčička, nebo kluk?
Mrázková Dita
Slavné maminky