Maminka.czChování a vztahy

Perte se s dětmi, budou odolnější

, Časopis Betynka
8. 1. 2015
Perte se s dětmi, budou odolnější
Pokud to jen trochu jde, se svými dětmi se perte! Protože kdo se v dětství pošťuchuje a přetahuje s tátou, bude oplývat nejen kondicí, ale i skvělou inteligencí a radostí ze života.

Taky vám maminka nebo babička říkala „z hračky do plačky“, když jste s bráchou váleli sudy po pokoji? Nebo se jako dospělí bojíte učit syna pravý hák, aby náhodou neskončil jako agresivní kriminálník?

Tak to se vůbec nebojte – přetahování, strkání, zápasení, ale i prohry či vítězství jsou přesně to, co děti – především od svého táty – potřebují zažít. V Americe dokonce vzniklo celé hnutí Roughhousing, volně by se to dalo přeložit jako „drsná zábava“. Dvojice autorů DeBenedet a Cohen totiž upozorňují na to, že stále zesilující tendence chránit děti před násilím vede k tomu, že jsou neotrkané, nesmělé, bez fyzičky a radosti z přirozené hry.

Od doby, co byla zavedena školní docházka, se kluci i holky skrytě i otevřeně ve škole prali. Kluci se strkali na dvoře, holky se štípaly pod lavicí a celá půtka se řešila jen tehdy, přišel-li k úhoně školní majetek. Jenže dnes americké školy došly tak daleko, že 40 % z nich ruší přestávky mezi hodinami, jen aby se děti nedostaly do nebezpečného kontaktu s ostatními. Jedna škola v Cheyenne se nechala slyšet, že taková hra na honěnou se velmi rychle může zvrtnout ve fackování, bouchání a strkání. Hrůza!

Houževnaté děti?

Podívejme se na to trochu vědecky: stačí, aby táta vozil syna na koni, vytáčel s ním letadlo nebo simuloval boxerský zápas. Co se stane? Nejenže se oběma vyplaví hormony štěstí a vybijí energii, taková rvačka je skvělá i jako investice do dětského mozku.

Při drsné hře musí dítě reagovat pohotově, uhýbat úderu, vymyslet neprůstřelnou schovávačku, nastražit na nebohého otce-upíra past a podobně. Jeho mozek je nucen pružně stavět nové a nové spoje, a tak syna či dceru připravuje na výmoly a louže, které před něj jednou postaví život.

Silnější vyhrává

Děti mají radar na férovou hru, na druhou stranu některé z nich dokážou ztropit hysterickou scénu, když třeba nevyhrají v pexesu. V tu chvíli jsou jim pravidla fair play ukradená, za porážku nepřítele by se klidně nějaké té nepravosti dopustily.

Jenže hrát s tátou souboj v imaginárním ringu není jen tak, při sportu se podvádět nedá. Vyhraje prostě a jednoduše ten (momentálně) rychlejší, zkušenější, bystřejší. Tátové by měli samozřejmě vymýšlet takové hry, při kterých je aspoň malá šance, že je syn porazí. Na druhou stranu i prohra je důležitá – naučí dítě respektu před výkony druhých a měla by ho motivovat k tomu, aby se do toho příště opřelo ještě o něco víc.

Modřiny a boule

Pokud nemáte na krku zrovna opatrovnický soud, drobné následky rvaček neřešte. Odřený loket nebo díra v tričku jsou neškodnými, ale přesto užitečnými známkami, že se bojovalo s nasazením. Chcete mít ze syna raději statečného kluka, co zná pravidla souboje, nebo padavku, co fňuká kvůli třísce v prstu? Tak vidíte! Trocha bolesti a nepohodlí k životu patří, tak proč se s nimi neseznámit v bezpečí tátovy náruče?

Pravidla hry

Jako v každém kontaktním sportu i tady je dobré si od začátku ujasnit, co je povoleno:

  1. Pod dohledem Nejvíc úrazů se stane, když si někdo z dospělých odběhne a děti se vesele řežou hlava nehlava. Pokud se chcete honit po domě nebo si hrát na wrestling, buďte u toho po celý čas.
  2. Bezpečnost Děti nejsou z cukru, ale chodit bosky po střepech není nutné. Zkontrolujte herní terén, zvažte konstituci i momentální rozpoložení soupeře. Unavené dítě bude nejen protivné, ale zraní se téměř jistě.
  3. Ne před spaním Tatínka by samozřejmě lákalo pohrát si s juniorem hned, jen co přijde večer z práce. Jenže to bývá čas ideální pro zklidnění, nikoli pro řádění. text

 

Témata: Časopis Betynka, Chování a vztahy, Jen pro tatínka, Bezpečnost dětí, Momentální rozpoložení, Školní docházka, Puťka, Přetahování, Docházka, Opatrovnický soud, Malá šance

Mohlo by vás zajímat
Jak mít opravdu šťastné rodinné Vánoce? Někdy je to fuška, ale víme, jak na to!
Dojemné, syrové, lidské. Nahlédněte do největší galerie porodních fotek!
Nechce se vám v noci vstávat k miminku? Nechte se inspirovat trikem téhle maminky!
Manželka žárlí na švagrovou, pořád se s ní porovnává
Čtvrté dítě? Princ William už další nechce, prozradila vévodkyně Kate. Proč?
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!
Autismus u dětí: Pozor na první příznaky již u kojenců a batolat
Maminka roku: Čekala holčičku a věděla, že nepřežije!
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat

Horoskopy

Rak Na svět se jenom smějete a nic zásadního neřešíte. Během neděle se rozmazlujete a dáváte svému tělu…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Přemysl, Přemek, Přemyslav

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné