Maminka.czChování a vztahy

Pes se nám mstí za narození syna. Jak ho zkrotit?

Martina Machová 14.  10.  2015
Jiřinka je zoufalá, jejich milovaný pes nezvládá příchod nového „člena smečky“. Máme pro vás 8 rad, jak psa na takovou změnu připravit.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Náš pes nepřijal naše miminko. Lze ho na příchod dítěte nějak připravit?

Jiřinka je zoufalá, jejich milovaný pes nezvládá příchod nového „člena smečky“. Máme pro vás 8 rad, jak psa na takovou změnu připravit.

„Sid, čistokrevná border kolie, je už 6 let miláčkem naší rodiny. Sid byl vždy společenský, veselý, chytrý, aktivní a podle mého bezproblémový pes. Jezdil všude s námi a všichni naši kamarádi ho měli rádi. Naprosto jsem neočekávala, že by se narozením Lukáška něco v tomto ohledu změnilo.

Z miláčka rodiny překážkou

Několik prvních dní bylo úžasných. Sidovi jsme nechali Lukáška očuchat, Sid vrtěl ocasem a jemně Lukymu olízl ručičku. Máme z toho okamžiku i několik krásných fotek. Jenže během pár dní začalo peklo!

Když nejsme doma, Sid neuvěřitelně řádí, což dělal naposledy jako štěně. Na zemi jsou loužičky, mnohdy i něco víc, roztrhané věci jsou na denním pořádku, zvláště pokud patří Lukáškovi. Sid rozkousal už několik Lukyho hraček, dudlíků, dokonce z postýlky vytáhl deku a polštářek a rozcupoval je.

Přímo Lukáškovi Sid nikdy neublížil, ale zlostně vrčívá, když se se synem mazlím a věnuji se mu. Cítím, že náš pes nemá syna rád a asi na něj šíleně žárlí. Nedovedu si představit, jak vše bude probíhat, až Lukášek začne lozit a hrát si na zemi. Ale neumím si ani ve snu představit také to, že by už Sid nebyl součástí naší rodiny.

Už jsme zkoušeli aplikovat i několik rad od místního kynologa, ale asi nejsme dostatečně důslední a také bohužel nic nenaděláme se skutečností, že máme nyní na Sida – na venčení, hraní i trénink nových věcí – mnohem méně času.

(Jiřinka T. a 2 měsíční syn Lukášek)

Lze psa na příchod potomka připravit?

Pes není dítě, starší sourozenec nového člena rodiny, a jeho polidšťování vede ve většině případů spíše k nepříjemnostem a nepochopení. Nicméně i přesto lze i pejska do určité míry na některé změny postupně připravit.

Populární znalec psí duše, Cesar Millan, to v jedné ze svých publikací glosuje následovně: „Protože psi jsou na nás velmi naladění, když je dítě na cestě, vědí, že se děje něco neobvyklého. Budoucí rodiče jsou obvykle úzkostliví a jejich psi jsou na to citliví.“ Zdá se tedy, že základem budoucího souznění je osobní vyrovnanost a sebedůvěra a samozřejmě také to, že pes správně chápe své místo v rodině – to, že vy jste přes všechnu svou lásku absolutním, svrchovaným a srozumitelným šéfem, kterého pes bez výhrad respektuje.

Mezi další nezbytné předpoklady též patří bezproblémové zvládání základní poslušnosti: pes nemá problémy s přivoláním, netahá vás na vodítku, zvládne povel „čekej“, můžete mu vzít jídlo z misky a třeba i kdykoliv přerušit hru s oblíbenou hračkou – ve všech těchto případech by vás měl pejsek respektovat. 

8 rad, jak zvládnout začátky

1.     Pokud jste se rozhodli, že některá místa (dětská deka, postýlka apod.) budou pro psa tabu, měl by to váš čtyřnohý kamarád chápat už před příchodem miminka. Nespojí si tak zákaz s dítětem a vy budete mít dostatek času vše pejska v klidu naučit.

2.     Pokud se psovi změní rytmus venčení (což musíte dopředu promyslet), opět na to psa připravujte předem. Dodržování obvyklé doby venčení a krmení dodává psovi jistotu a klid.

3.     Cesar Millan doporučuje, aby se pejsek s vůní miminka seznámil ještě před jeho příjezdem z porodnice (látková plena apod.). Millan tvrdí: „Během výcviku je zásadní, abyste stanovili jasné hranice. Dovolte psovi, aby ji očichal z dálky, zatímco ji držíte. Když to budete dělat, říkejte psovi, že je vaše; pak psovi dovolte, aby plenu očichal. Ukažte psovi, že toto nové patří k vám a pes musí dodržovat pravidla, která jste stanovili.“

4.     Drtivá většina odborníků doporučuje, aby v den „D“, než dojde k seznámení, byl pes řádně vyvenčený (vylítaný). První by do bytu měla vejít novopečená maminka, ať má pejsek možnost se s ní po několika dnech opět přivítat. Pak už může dojít k seznámení, ostatně vůni miminka pejsek už zná. Vše by mělo probíhat v klidu a pohodě. Pes by měl mít možnost děťátko v bezpečí náruče očichat. „Pokud pes vykazuje neklid, seznamovaní ukončete: Zkuste to později, až se pes uklidní.“ zdůrazňuje Millan.

5.     I přestože u vás doma existují určitá místa, která jsou pro psa tabu (třeba jen vaše postel a nyní i postýlka dítěte apod.), nechte psa, ať sleduje, jak dítě ukládáte, koupete, přebalujete, jak se mazlíte, krmíte apod. – neodhánějte ho. Psi jsou zvědaví a zvídaví pozorovatelé. Časem to pro ně budou tyto aktivity přirozené a „hlídání“ je omrzí.

6.     Nikdy neuvazujte vodítko ke kočárku! Společné vycházky mohou být sice z časových důvodů praktické, vždy však přihlédněte k temperamentu a poslušnosti psa.

7.     Choďte se se psem projít a vydovádět také sama, ostatně ocení to nejen pes, ale i vy. Miminku a jeho tatínkovi navíc prospěje, umožníte-li jim, aby si k sobě hledali cestu i bez vaší asistence.

8.     Ani nejvyrovnanějšího mazlíčka nenechávejte s dítětem samotného bez dozoru! Mnozí odborníci navíc doporučují i striktně oddělená místa na spaní.

9.     V případě náznaků problematického chování psa se neváhejte poradit s odborníkem, lépe dříve, než pozdě.

Témata: Rodina, Praktické rady, Syn, Chování a vztahy, Pes, Narození, Novopečená maminka, Narození syna, Sebedůvěra, Jak, César, Lukáškovi, Poslušnost, Sido, Měsíční syn, Látková plena, Jiřinka