Maminka.czPéče o dítě a jeho výchova

Pěstounství není adopce. S dítětem musíte přijmout i jeho rodinu a minulost

21. 11. 2018
Pěstounství není adopce. S dítětem musíte přijmout i jeho rodinu a minulost
O pěstounství stále koluje celá řada nepravd a mýtů. Se svým příběhem se nám svěřila pěstounka Věra, která má v péči, kromě dvou vlastních dětí, také malého školáka Tadeáše. A i když to vůbec není lehké, ani na vteřinu by neměnila!

Pěstounství není totéž co adopce, což si lidé často neuvědomují! To důrazně připomíná Věra, pěstounka sedmiletého Tadeáše. S přijetím dítěte do pěstounské péče totiž přijímáte také jeho rodinu a historii, a pokud tento aspekt podceníte, může se vám to později drsně nevyplatit.

„Setkala jsem se s tím, kdy dítě v pěstounské péči nemá o své původní rodině mnoho informací. Má své rodiče jen vysněné, moc nechápe, proč ho nechtěli a vzdali se ho. Přesto pro něj nejspíš budou navždy ti nejlepší. Když je dítě seznámeno s tím, proč se o něj jeho rodiče nemohou starat, a postupem času vidí i nezájem a to, jak žijí, samo si o nich udělá obrázek. Pokud ale informace nemá, je veliká pravděpodobnost, že bude pátrat po své minulosti, a taková zjištění pak bývají bolestná. A mohou přijít výčitky, obviňování a zbytečné konflikty mezi pěstouny a dětmi,“ říká Věra.

Proto od samého začátku se „svým“ Tadeášem o jeho minulosti a rodině mluví, tvoří jeho knihu života a otevřeně vypráví o jeho biologických rodičích a sourozencích. Tadeáš má totiž tři bratry a všichni vyrůstají v náhradních rodinách. A i když je to pro ni hodně náročné, stále se snaží, aby Tadeáš zůstal se svou původní rodinou v kontaktu.

Tahle dočasná máma má náš obdiv: Vymazlila desítky miminek

Rozhodnutí padlo až po čase

Věra se o pěstounství začala zajímat víceméně náhodou, a to díky své kamarádce, která je sama pěstounkou dvou holčiček. Párkrát s ní zašla do skupiny pěstounů, poslouchala jejich příběhy a dojímaly ji často pohnuté osudy dětí. Až po delší době se ale rozhodla stát se sama pěstounkou. „Můj biologický syn má cukrovku a péče o něj mi neumožňovala jít do běžného zaměstnání. Ale potřebovala jsem dělat něco smysluplného. Své dvě děti vychovávám sama, bez partnera, a nebyla jsem si jistá, zda jsem z tohoto důvodu vhodná stát se pěstounkou. Ale nebyl to problém. Uvažovala jsem i o pěstounství na přechodnou dobu, kdy přijímáte děti na potřebný omezený čas a pak je předáváte zpět do jejich původní rodiny nebo do rodin náhradních,“ vzpomíná Věra.

Jdete na dřeň a poznáte sama sebe!

V první řadě vše probrala se svými dětmi, jejich názor byl pro ni zcela zásadní. „Uvědomila jsem si, že by moje děti citově nezvládly časté odchody a příchody jiných dětí. Dlouhodobá pěstounská péče je proto pro nás mnohem vhodnější. Příprava na pěstounství je velmi důležitá, během ní si uvědomíte, co opravdu chcete, na co máte sílu a schopnosti, co můžete nabídnout. A také si přiznáte, co byste už nezvládli. Je spousta lidí, kteří přípravu nedokončí a svou žádost vezmou zpět. A je to tak správné,“ je přesvědčena Věra. Do přípravy budoucích pěstounů vstoupila před šesti lety, v té době bylo jejím vlastním dětem 7 a 16 let. „Příprava utříbí vaše myšlenky, názory, růžové představy z vás spadnou, začnete vnímat realitu. Ale na všechno vás v kurzu připravit nemohou,“ přiznává.

Pěstounka Šárka: Dala jsem dětem domov

Připravit se musíte na cokoli!

Zlobí ji, že mezi lidmi stále kolují velmi mylné informace. Skutečně to totiž nefunguje tak, že si v ústavu vyberete dítě podle svých představ. Odborníci velmi pečlivě zvažují a vybírají to, které se k vám nejlépe hodí. „Neměla jsem velké nároky na přijaté dítě, nevadilo mi ani romské. Netroufla jsem si ale na dítko fyzicky postižené, bydleli jsme ve čtvrtém patře bez výtahu. Moje první myšlenka byla vzít si sourozence, holku s klukem. V té době jsem ale řešila konflikty s dospívající dcerou a přijmout další dívku by bylo komplikované. Krajský úřad pro nás nakonec vytipoval dvouletého Tadeáše. Od narození žil v ústavu. Existovalo u něho podezření na alkoholový syndrom, jeho matka byla psychiatricky léčena, Tadeáš byl velmi pohybově zaostalý,“ pokračuje ve vyprávění Věra.

Krušné začátky: nechtěl jíst a trpěl záchvaty!

Přijetí Tadeáše do rodiny proběhlo velmi rychle. Věra ukončila přípravu, ještě ani neměla v ruce dokumenty, že se stala pěstounkou, a už jí volali z krajského úřadu, že pro ni mají vhodné dítko. V pátek jela na úřad, ještě ten den do ústavu a v pondělí si odvážela Tadeáše domů. „První setkání s dítětem je vždycky krásné. Ale zapomenete se ptát na podstatné věci. Ze začátku to bylo s Tadeášem velmi složité. Choval se nestandardně, přicházely situace, kterým jsem nerozuměla. Vztekal se, měl záchvaty, bil hlavou do země. První chvilky byly krušné, nechtěl jíst, neuměl ani kousat. Po dohodě s pracovnicí doprovázející organizace jsem se po měsíci rozjela zpátky do ústavu, abych zjistila více informací. Tadeáš byl a je jiný, jinak mluví, jinak si hraje, jinak se chová. Stále musím zkoumat, proč dělá to či ono, a hledám způsoby, jak různé situace zvládat. Bylo velmi těžké se dovolat nějaké pomoci,“ popisuje Věra.

Tahle máma funguje jako dočasná pěstounka. Vymazlila desítky miminek

Je jiný, ale náš!

Když se konečně dostali ke specialistovi, Tadeášovi byl diagnostikován Aspergerův syndrom, což je lehčí forma autismu, která se vyznačuje především potížemi v komunikaci a v sociálním chování. „Diagnózy nám paradoxně usnadňují život, problémy jsou tím pojmenované a lépe se zvládají náročné situace. Tadeáš ale není mentálně retardovaný, je to něco jiného, vnímám u něho nějaký obrovský nedostatek čehosi, díru, prázdnotu. On je velmi chytrý, pak ale selhává v běžných dovednostech. Je mu sedm let a stále se učíme, jestli je ráno, nebo večer, jaký je den v týdnu. Do školy vstáváme o hodinu a půl dříve, abychom vše stihli. Vedu ho k tomu, aby nemusel být závislý na druhých,“ říká Věra.

Láskou se nesmí šetřit!

Před časem začala přemýšlet o přijetí druhého dítěte do pěstounské péče. Podle svých slov chtěla dát Tadeášovi parťáka. „Moje děti jsou velké a Tadeáš na to už byl připravený. Podala jsem si druhou žádost, vše se rozběhlo. Pak ale přišlo nečekané těhotenství mé dcery a potřebovala mou pomoc. Žádost jsem proto prozatím přerušila, i když to bylo hodně těžké. Tadeáš se totiž už těšil, ale zvládli jsme to. Teď, když vidím to malé miminko mé dcery, jak se mu všichni naplno věnujeme a zahrnujeme ho péčí a něhou, velmi intenzivně si uvědomuji, co Tadeášovi v jeho prvních dvou letech, kdy žil v ústavu, muselo chybět, co všechno bohužel nedostal,“ uzavírá se slzami v očích Věra.

Zpověď pěstounky: Jednotný návod k použití na dítě? Neexistuje
Pěstounství: Šance na rodinný život pro všechny děti
„Kojencům a batolatům v ústavu nic nechybí.“ Opravdu? Jaká je skutečnost?
Témata: Děti, Rodina, Péče o dítě a jeho výchova, Chování a vztahy, Adopce, Pěstounská péče, Pěstounka, Dlouhá doba, Krajský úřad, Lehká forma, Zbytečný konflikt, Původní rodina, Malé miminko, Přechodná doba, Tři bratři, Podstatná věc, Velký nárok, Asperger, Nečekané těhotenství, Pěstounství, Náročná situace, Péče, Biologický rodič, Doprovázející organizace, První setkání

Mohlo by vás zajímat
Matka rodila na zahradě, kde si hrály děti. Porod natočila a zveřejnila
Žena vůbec nevěděla, že je těhotná. Dítě porodila u švagrové na záchodě
Japonská maminka zachycuje život s dvojčaty a trojčaty. To prostě musíte vidět!
To s námi bude už navždy?! Tyhle děti vůbec nejsou nadšené ze sourozence
Jana Bernášková: Špatně jsme odhadli syna, komunitní škola nebyla pro něj
Zase špatně! Nejhorší mýty o dětských botách, kterým rodiče věří
Aneta Krejčíková je dvojnásobná máma, má dceru! Jak se jmenuje?
Přehledně: Kolik hodin spánku potřebuje dítě pro zdravý vývoj
Pravda o mateřství? Vypadá přesně takhle, ukazují statečné mámy

Horoskopy

Střelec Zatímco s partnerem se situace vyjasnila a problém se zdárně vyřešil, přichází jiná nesnáz. Jeden člen…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Ivana, Roman, Romeo

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné