Maminka.czNeplodnost a IVF

Pět let jsem nemohla otěhotnět, než se zjistilo, že mám celiakii!

Simona Procházková 30.  11.  2018
Bolesti břicha, nadýmání, migrény, únava, chudokrevnost, ale také neplodnost nebo opakované potrácení, to jsou jen některé z potíží, které způsobuje autoimunitní onemocnění tenkého střeva, jehož příčinou je přecitlivělost na lepek. Diagnostika není snadná, a pokud se žena neléčí, může být její touha po dítěti zcela marná.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Se svým nelehkým příběhem se nám svěřila Karolína, dnes už šťastná maminka půlročního syna. „Když se ohlédnu zpět, uvědomuji si, že moje problémy a „podezřelé“ příznaky začaly už ve čtrnácti letech. Najednou jsem bývala neskutečně unavená, téměř chronicky ospalá, jakákoli fyzická námaha mě vyčerpávala. Kolikrát se stalo, že jsem přišla ze školy a musela si jít lehnout, abych pak byla schopná udělat domácí úkoly. Takhle to vždy trvalo třeba dva týdny, pak se situace zase jakž takž srovnala. Maminka mě vzala k lékaři, který prohlásil, že to nejspíš patří k pubertě, jak rychle rostu a mění se tělo. Žádný problém (kromě lehké chudokrevnosti) při zevrubném vyšetření neshledal, udělal mi jen krevní rozbor, zda je v pořádku štítná žláza. Byla, takže se mé potíže definitivně „svedly“ na hormonální změny v organismu," vzpomíná Karolína.

Nemůžete otěhotnět? Na vině může být i celiakie, tedy nesnášenlivost lepku

"Deset let jsem fungovala v relativní „normě“, jen čas od času mě přepadly stavy neskutečné vyčerpanosti, malátnosti a slabosti. Vždy jsem to ale nějak překonala, i když byly dny, které jsem téměř celé prospala. Kolikrát jsem ráno vylézala z postele s pocitem, že jsem totálně rozlámaná a připadám si, jako bych vůbec nespala. V osmnácti jsem skokově výrazně zhubla, během několika měsíců asi sedm kilo. To mi ale nijak zvlášť nevadilo, byla jsem docela holka krev a mlíko, takže mi to vlastně udělalo radost,“ dodává.

Nemocná štítná žláza? Hrozí deprese, vysoký tlak, problémy se srdcem i neplodnost!

Dva potraty a nervy nadranc

„Dalších několik let se nic zásadního nedělo, i když únava se stala mým věrným společníkem, občas mi natékala oční víčka a padaly vlasy. Jenže praktický lékař ani dermatolog na nic špatného nepřišli. Mezitím jsem se vdala a začali jsme s manželem usilovně pracovat na vytouženém miminku. Jenže nepřicházelo. Během tří let jsem dvakrát spontánně potratila, v podstatě chvilku poté, co vyšel pozitivní těhotenský test. Všichni radili trpělivost a netlačit na pilu. Začala jsem trpět křečemi a bolestmi břicha, hlavně po obědě.  Stávalo se, že jsem utíkala rovnou na záchod, jídlo mnou doslova proletělo. Bývalo mi opravdu mizerně a okolí mě považovalo zřejmě za hypochondra," líčí Karolína.

Obavy v těhotenství: Internetové diskuze je jen přiživují. Co pomáhá?

"Obrovský zvrat nastal v okamžiku, kdy jsme se mužem vydali na reprodukční kliniku s přáním, aby nám pomohli vyřešit problém s otěhotněním. Před samotným procesem umělého oplodnění jsme oba absolvovali kolečko testů a vyšetření. Když jsem se lékařce zmínila o mých potížích, zpozorněla a věci se daly do pohybu. Poslala mě okamžitě za endokrinologem i imunologem, kteří mě vyšetřili od hlavy k patě a jejich závěr mě šokoval – celiakie,“ vzpomíná dnes už šťastná máma.

Co všechno byste měla vyzkoušet, než se rozhodnete pro umělé oplodnění?

Nejsem žádný simulant!

„Čekalo mě ještě nepříjemné vyšetření na gastroenterologii, které vše potvrdilo. Bylo mi 27 a takovou spoustu let trvalo, než se přišlo na to, proč se cítím tak špatně a že jen nesimuluji. Navíc jsme zřejmě objevili konečně příčinu, proč se nám nedaří počít dítě! A pak už to šlo ráz na ráz. Doplňující testy, konzultace s diabetoložkou a výživovým poradcem, ze dne na den kompletní změna jídelníčku a nekompromisní přechod na bezlepkovou stravu. Zvyknout si vůbec nebylo snadné, přiznám se, že v noci jsem brečela do polštáře touhou po křupavém rohlíku nebo koblize s čokoládou! Ale zvládli jsme to a nakonec za to všechno přišla odměna největší – s pomocí lékařů se mi po půl roce „nového životního stylu“ a po všem trápení konečně podařilo otěhotnět!“ uzavírá s úsměvem Karolína.

Řešte potíže včas!

Celiakie, nevyléčitelná nemoc jde často ruku v ruce s řadou dalších postižení a jedním z nich je právě neplodnost. Na celém světě trpí neplodností až 610 tisíc žen s celiakií, v Česku je u zhruba 3 % žen, kterým se nedaří počít dítě, diagnostikována zároveň právě celiakie. Mezi hlavní příznaky celiakie patří průjmy a projevy malabsorpce (vstřebávání). Tyto problémy se ale automaticky nemusí vyskytovat u všech nemocných, dokonce celá pětina postižených neudává žádné zažívací potíže. Dalšími příznaky jsou chudokrevnost, poruchy kostního metabolismu, poškození zubní skloviny, výskyt aftů, vypadávání vlasů, narušení koordinace pohybu, objevit se mohou rovněž poruchy funkce štítné žlázy i deprese. „Případné onemocnění celiakií by rozhodně neměly podceňovat ženy, které se z neobjasněných důvodů neúměrně dlouhou dobu marně pokouší o miminko. To může být způsobeno právě tím, že chronické zánětlivé onemocnění střeva u ženy narušuje fungující imunitu, která je při oplození vajíčka nesmírně důležitá. Při nemožnosti početí nebo opakovaných potratech je pacientce proveden základní screeningový test pro diagnostiku celiakie,“ vysvětluje MUDr. Jiří Novák z imunologické laboratoře Centra lékařské genetiky a reprodukční medicíny Gennet v Praze. Navíc, podle studií amerických a italských vědců se u žen trpících celiakií také vyskytuje až čtyřikrát vyšší riziko spontánního potratu než u zdravých žen!

8 největších mýtů o neplodnosti

Dieta je jediným řešením!

 V posledních pěti letech se v případě léčby neplodnosti stále více uplatňuje reprodukční imunologie. Právě vyšetření imunologického panelu může postižení celiakií odhalit i u žen, které dosud neměly žádné zdravotní potíže. Ať už žena trpí samotnou celiakií nebo má potíže s plodností, základem je návštěva odborného lékaře a nekompromisní dodržování dietního režimu. „Pokud má pacientka problémy s otěhotním a zároveň ví, že má celiakii, je tu velká šance na úspěšnou léčbu neplodnosti. Podmínkou však je striktní dodržování bezlepkové diety, která dokáže snížit rizika neplodnosti až na úroveň zdravých žen,“ říká MUDr. Jiří Novák. Dietní opatření upraví rovnováhu imunitního systému, odstraní se příčina zánětu a  pak většinou nic nebrání v otěhotnění. Pacientkám, které své onemocnění ignorují a nedodržují striktní dietní režim, hrozí výrazně kratší období plodnosti a kromě toho také dřívější nástup menopauzy.

Témata: Alergie, Zdraví, Těhotenství, Než otěhotníte, Neplodnost a IVF, Umělé oplodnění, Štítná žláza, Nemo, Česká republika, Zevrubné vyšetření, Imunologie, Dietní opatření, Spontánní potrat, Ospala, Zažívací potíž, Bezlepková dieta, Tenké střevo, Praktický lékař, Změna jídelníčku, Věrný společník, Krátké období, Oční víčko, Dietní režim, Zubní sklovina, Domácí úkol, Zdraví na Heureka.cz