Maminka.czVýchova

Pět maličkostí, které můžete trénovat každý den, aby bylo vaše dítě samostatnější

Simona Procházková 2.  10.  2021
Dnešní děti jsou sice průbojnější, než jsme byli my nebo generace našich rodičů, samostatnější ale rozhodně nejsou. Spíše naopak. Chcete vědět, čím jim můžete pomoci, aby se mohly naplno rozvíjet a vstupovaly později do života jako zdravě sebevědomí a schopní dospěláci, kteří si dokážou v každodenním koloběhu poradit bez maminky v zádech? Prozradíme.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

My rodiče máme často tendenci (a děláme to až překvapivě ochotně) umetat svým potomkům cestičku a usnadňovat jim život. Řešíme za ně jejich konflikty a problémy, připravujeme dokonalé svačinky, oblečení vzorně rovnáme do skříně do komínků, jídlo nosíme doslova pod nos, chráníme je před nepříjemnostmi a chybami a všude je vozíme… Nedopřejeme jim tak ale mnohdy dostatek prostoru pro seberealizaci a zapojení vlastního úsilí.

VIDEO: 5 rad, které se osvědčily švédským rodičům

Přitom naučit děti samostatnosti a nezávislosti je ve výchově zcela klíčové. Jak ale dobře víme, pro rodiče ne vždy úplně jednoduché. Tady je několik věcí, které můžete udělat každý den, abyste svým ratolestem pomohli být nezávislejší, zodpovědnější a umožnili jim osvojit si důležité schopnosti a dovednosti. Sepsala je lektorka a pedagožka Alanna Gallo.

Nechte je dělat chyby

Nesnažte se děti za každou cenu uchránit před omyly, přešlapy a neúspěchem. Jak známo, chybami se člověk učí a jen tak pochopí, jak v životě uspět. Dejte jim ale najevo, že je to v pořádku, a pomozte jim, jak přijít na to, aby vše příště dopadlo lépe. Komunikace je zkrátka základem, nezapomeňte jim dodat sebedůvěru pro jakýkoli jejich „boj“.

Zapojte je do běžných domácích prací

Každý doma může mít zadané povinnosti, za které sám odpovídá, i když jde třeba jen o drobné úkoly, jako je například večerní úklid hraček, pomoc při vyndávání nákupu z tašek, odkládání špinavého prádla do koše nebo pračky či prostírání stolu. Svěřujte jim úkoly přiměřeně jejich věku, i tříleté dítě zvládne vyndat prádlo z pračky nebo utřít po sobě z podlahy rozlitý čaj. Každé malé dítko se rádo cítí užitečné a chce dělat svým rodičům radost, využijte toho, správně motivujte a nezapomeňte na pochvaly.

Největší chyby rodičů při výchově. Neděláte je náhodou taky?

Nechte je rozhodovat

Samozřejmě to neplatí vždy a všude. Pokud ale svým dětem nabídnete určitou míru „svobody“, je to skvělý způsob, jak v nich nenásilně budovat sebedůvěru a posilovat sebevědomí, že konkrétní věc zvládnou, nezklamou vás a věříte jim. Dáváte tím najevo, že respektujete jejich přání a potřeby, zároveň v nich budujete pocit zodpovědnosti. Když se totiž děti mohou rozhodovat samy, znamená to pro ně též příležitost prožívat následně přirozené důsledky svého jednání. Příklad? Pamatujte, že pokud mají děti příliš mnoho možností na výběr, mohou být zmatené. Takže místo toho, abyste řekli, „co chcete dnes dělat?“, zeptejte se, zda raději půjdou na hřiště, nebo na procházku do lesa.

Dejte jim vlastní prostor

Děti potřebují svůj čas a prostor k učení a rozvoji. A pravděpodobně se nestanou samostatnějšími a nezávislejšími, pokud nemají téměř nikdy šanci být skutečně takové a svou samostatnost a nezávislost projevit. Poskytujte jim příležitosti k tomu, aby si takové chování mohly zkoušet. Nesnažte se mít je neustále pod dohledem, nechte je si hrát, aniž byste do jejich hry zasahovali, nechte je jít kousek před vámi po chodníku, pokud je vaše schránka v bezpečné vzdálenosti, pošlete je pro poštu a tak dále. Zkuste každý den najít alespoň jeden způsob, jak by vaše dítě dokázalo něco „samo“, aniž byste stáli přímo vedle něj.

Jste rodič policajt? Pozor, autoritářská výchova dítě poznamená na celý život!

Neopravujte a nekritizujte

Zakažte si přehnaný strach a zbytečné rady, pokud je to jen trochu možné, pokuste se neopravovat a neusměrňovat vaše dítě, když se snaží udělat něco samostatně. Když ho například požádáte, aby ustlalo postel, a výsledek není zrovna perfektní, odolejte nutkání jeho práci opravit. Ano, je to těžké, myslete ale na to, že dokonalost není cílem. Tím je přeci umožnit vašemu malému pomocníkovi převzít odpovědnost. A když ho budete v jednom kuse opravovat, přestane se snažit.

Témata: Rodiče, Děti, Rodina a vy, Péče o dítě a jeho výchova, Výchova, Rodičovství, Sam, nutkání, Alan, Rada, Závislost, Pračka, Koloběh, Maličkost, Dnešní dítě, Dospělák
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Intimněji už to nejde: Tyhle fotky zachycují první vteřiny dítěte na světě. Podívejte se na dechberoucí detaily
Víchová Tereza
Porod
Tělo po třech porodech? Děti mezeru mezi stehny neocení. Tato máma za svůj instagramový post sklidila uznání
Formánková Simona
Po porodu
Dcera spisovatelky Haliny Pawlowské Natálie: Už od mala chtěla být módní návrhářkou, dnes má svou značku
Brožová Lenka
Časopis Maminka
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
Maminka roku 2022: Partner neunesl vrozenou vývojovou vadu dcery. Já za nás bojuju, jak nejvíc umím, říká semifinalistka Iva
redakce
Maminka roku 2022
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
První vteřiny po porodu na 30 fotkách: Tohle jsou největší emoce v životě žen!
Víchová Terezaswp
Galerie
Úsměvná realita těhotenství! Pobavte se nad snímky, které sdílely nastávající maminky na sociálních sítích
Formánková Simona
Galerie