Maminka.czPsychika

Pět rolí ženy: Víla, Bojovnice, Královna, Chůva a Kastelánka. Co znamenají a jak ovlivňují duševní zdraví matek?

Petra Kubalová 23.  8.  2023
V náručí držíte své vytoužené miminko nebo kolem vás už pobíhají dvě krásné zdravé děti. Mateřství vás zaměstnává 24 hodin denně 7 dní v týdnu. Kolem vás je neustále rušno, tak proč přichází ten pocit osamělosti?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Jakmile se vám narodí miminko, váš život se obrátí vzhůru nohama. Najednou je vše jen o tom malém uzlíčku ve vaší náruči. A s rostoucím dítkem to nekončí. Dáváte ze sebe to nejlepší, abyste byla dobrou mámou. To je teď vaše nová identita, která překryla všechny ostatní. Jste na mateřské, na setkání s přáteli si najdete čas málokdy, na koníčky už skoro žádný nezbývá a vztah s partnerem je testován na nových úrovních. Jsou chvíle, kdy vám nová identita matky může lézt krkem. Možná zažíváte krizi, cítíte se mizerně, sklesle a osaměle... Co s tím můžete dělat? 

VIDEO: Psychické potíže po porodu: Jak se projevují a co s nimi?

Náročné přijetí nové role

Zvyknout si na novou identitu chvíli trvá. Najednou zjišťujete a postupně si přiznáváte, že mít dítě není jen život na růžovém obláčku. Přizpůsobujete se každý den, objevujete nové výzvy, svou nedostatečnost i neznalost, ale i schopnosti, o kterých jste netušila, že je máte. Ztráta spánku, kojení a celodenní nošení dítěte jsou extrémně vyčerpávající. Možná se ale víc potýkáte s psychickou zátěží, protože hlava si neodpočine nikdy. 

Plíživý pocit osamělosti

Vedle vyčerpání fyzického a psychického možná přichází i pocit, že nikoho nezajímáte, jste zapomenutá, neschopná činit cokoliv jiného než aktivity týkající se mateřství. Máte kolem sebe stále stejné lidi, přátelské vazby slábnou. Cítíte se osamělá, což přináší smutek, stres, depresi.

Psycholožka Anna Lukešová, autorka projektu MAMApsychologie a poradny pro maminky, se u svých klientek maminek s pocitem osamělosti setkává často. "Být psychicky v pohodě znamená žít v harmonii, a tu má maminka v rukou. Ale otázka je, jak se sama dostat do harmonie. Všude se dočtete rady typu: zařaďte cvičení, zlepšete spánek, kontaktujte kamarády, dopřejte si klid, zapojte partnera, najděte si i malý přivýdělek. Jistě, ano. Ale má máma na tohle všechno čas? Jak a kde začít? Jak vše dát do souvislostí a řádu? Nezbytným krokem k psychické pohodě je mít jasno v sobě a zbavit se chaosu. Vědět, čemu dát kolik času a energie – to je podstata. Zaměřit se na harmonii ve svých rolích,” říká. Je čas si vzpomenout, kým ještě jste.

Na co jste u sebe zapomněla?

"Žena má 5 rolí, které jdou časem za sebou, ale vlivem okolností jim dáváme více či méně prostoru. Avšak pro psychickou pohodu je nezbytné udržovat je v určitých hranicích,” upozorňuje psycholožka Anna Lukešová a zároveň jednoduše vysvětluje, jak fungují: „Představte si kruh. Víla je první role, kterou v životě máte. Role stát se a být ženou, která o sebe pečuje, má kolem sebe přátele, své zájmy… Ta zaplní celý kruh. Časem přibývá druhá role Bojovnice, která přichází s prací a pracovními závazky. A najednou už má kruh dvě části. Jak bude každá z nich velká, záleží na vás. Když si žena najde partnera, přichází třetí role, a to role Královny, jež zaujme v kruhu třetí výseč, které dá velký prostor. Role Chůvy je čtvrtá role. Je to máma. Jak mávnutím kouzelného proutku zamává s těmi předchozími a logicky jejich prostor zmenší téměř na minimum. A ruku v ruce s ní jde pátá role Kastelánky, která má klíč od celé domácnosti, od všeho, co musí v domácnosti udělat, aby ji udržela v pořádku.”

Klidně si teď vezměte do rukou tužku a papír a namalujte si, jak vypadá váš kruh. Kolik prostoru v něm zabírá každá z rolí? Pokud celé pole obsadí role Chůvy a Kastelánky, v harmonii rozhodně nejste. Potlačujete další části vlastní identity, a tím si vytváříte psychickou nepohodu.

Matky v izolaci: Jak bojovat proti mateřské osamělosti?

Vezměte si zpět své kompletní já

"My jako mámy ale s výsečemi můžeme hýbat. Změřit si, kolik času každé z nich dáváme, a myslet na to, že nesmíme vypustit první tři role. Ty když vypustíme, zbavujeme se kontaktu. To vyvolává pocit osamělosti. Přitom právě Víla, Bojovnice a hlavně Královna nám dávají energii, zpětnou vazbu, posouvají nás. Právě od nich můžeme slyšet ta tolik potřebná slova povzbuzení: Já tě chápu. Jak ti můžu pomoct? Obdivuju tě. Mám tě rád/a,“ vysvětluje psycholožka. Proto si hlídejte své role a kontrolujte si, kolik času každé z nich denně či týdně věnujete, tedy jakou výseč jim ve svém kruhu dáváte. Udržujte je v harmonii, o tom je psychická pohoda. Hrajte si s nimi a kompenzujte je. Je logické, že když je dítě nemocné, zabere role Chůvy skoro celý kruh. Jenže pak je dítě zdravé a vy si dejte povinnost naplnit a zvětšit ty role, které jsou potřeba.

Většinou v sobě maminky potlačí Vílu, Bojovnici a velmi často Královnu a zaměří se na roli Chůvy a Kastelánky. Ty pak zaberou skoro celý kruh. Abyste nebyla sama a necítila se osaměle, je důležité mít kontakt se sebou a přáteli (Víla), mít kontakt s kolegy, pracovat či tvořit, co vás baví (Bojovnice), mít čas na partnera (Královna). Dejte si vědomě prostor a buďte v kontaktu s lidmi. "Nechat spát první tři role znamená přijít o vztah k sobě i ostatním. Pak přichází pocit osamělosti," říká psycholožka. 

Zaměřte se proto na ty oblasti, které jste upozadila, a naplňte je věcmi, které je probudí. Byla vaše Víla vášnivou sportovkyní? Zas začněte cvičit. Bojovnice potřebuje dělat i něco jiného než se starat o děti. Najděte si, co vás baví. Vyrábějte, tvořte, organizujte, založte si malý byznys, setkávejte se s kolegy... Je to jen na vás. A Královna? Ta se věnovala svému partnerovi. Tenhle čas opět probuďte. Vytvoření harmonie je jen na vás. 

6 osvědčených tipů, jak zahnat osamělost na mateřské. Přímo od naší čtenářky
Témata: Mateřství, Psychika, úzkost, chůva, Deprese, identita, izolace, duševní zdraví, Osamělost, Pocit osamělosti, Podstata, Bojovnice, Anna Lukešová, Kruh, Královna, Víla