[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Když se kamarádky čtyřletý synek dozvěděl, že jeho oblíbené řízky jsou z kuřat, přestal je chtít. Rodina ho musela hodně přesvědčovat, aby je opět začal jíst, a i tak měl pořád spoustu otázek. Když jeho maminka naklepávala řízky, ptal se jí, jestli je to nebolí. Zkrátka nechtěl ubližovat zvířátkům.
Stejně to má i tento pětiletý chlapec. Maso prostě nejí. "Zvířata umírají bezdůvodně a my je bezdůvodně jíme. A to je špatně... Nechci zabíjet zvířata, když to není nutné k přežití," vysvětluje v krátkém videu.
Podle odborníků na výživu je ale maso pro děti předškolního věku velice důležité. "Veganská strava je v dlouhodobém horizontu zcela nedostatečná pro jakéhokoli příslušníka Homo sapiens. Čistě rostlinnou stravou se mohou živit jen vysoce specializovaní býložravci vybavení složitým zažívacím traktem, mikroorganismy a enzymy, které jim pomáhají rostlinnou stravu trávit a vypořádávat se s tzv. antinutričními látkami ztěžujícími využití živin," vysvětluje Pavel Grasgruber z Fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity v Brně.
S ním souhlasí i MUDr. Petr Tláskal z Oddělení léčebné výživy Fakultní nemocnice Motol: "Člověk je všežravec, což samozřejmě předurčuje metabolické procesy, které v našem organismu probíhají. Rozdělení potravin podle původu má nejen význam kategorizační, ale i nutriční," říká.
Podle jeho názoru dospělí vnáší do výživy dětí svá přesvědčení a často vychází ze svých poznatků. "Nicméně zvláště v dětském věku neplatí to, že by dítě bylo pouze malý dospělý. V rámci zkušeností z lékařské profese veganství v tomto věku nedoporučuji. V rámci alternativní výživy je již bezproblémové laktovegetariánství,“ říká. Tedy doplnit výživu o mléko a vejce a plnohodnotné bílkoviny. Více čtěte ZDE.