Maminka.czKojenec

Petra Paroubková: Margaritka je pro mě na prvním místě!

, Časopis Maminka
19. 5. 2010
Petra Paroubková: Margaritka je pro mě na prvním místě!
Je manželkou známého politika, se kterým se společně těší z narození dcerky. Svou mateřskou roli si užívá naplno.

Byla jste po celé těhotenství pod drobnohledem médií, dokázala jste si ho užít?

Užít asi není to správné slovo. Celé těhotenství jsem trpěla každodenními nevolnostmi. Pořád jsem se těšila, že ustoupí, ale nebylo tomu tak. Na druhé straně, po psychické stránce jsem se cítila skvěle. Připadala jsem si hezká, byla jsem neustále v dobré náladě. Tak jsem zapomněla i na nevolnosti. Moc jsem se na miminko těšila.

Jaké období bylo nejtěžší?

Netrpělivě jsem se pokaždé dívala na ultrazvuk. Předchozí těhotenství nedopadlo dobře, proto jsem v prvním trimestru s napětím sledovala obrazovku. Moc jsem si přála, aby to tentokrát dopadlo dobře. Největší strach jsem měla před amniocentézou a po ní. Bála jsem se výsledků.

Měla jste čas na nějaké relaxační aktivity nebo sportovní odpočinek?

Pracovat jsem přestala až poslední měsíc. Celé těhotenství jsem prožila velmi aktivně. Přiznám se, že jsem nedělala žádná speciální těhotenská cvičení. Dělalo se mi špatně, jen jsem až do posledního dne chodila na procházky s naší basetí slečnou.

Jaký byl porod?

Není tajemstvím, že jsem rodila sekcí (císařským řezem). Porod byl tudíž bez problémů. Rekonvalescence byla těžší, ale prožívala jsem neskutečnou euforii z narození Margaritky.

Jak jste se rozhodovala při volbě porodnice a porodníka?

Pan doktor Chmel byl mým gynekologem, volba byla jasná. Byla a jsem s ním nesmírně spokojená. Dokonce máme společné přátele, náš vztah je dnes rodinný a velmi přátelský. Pan doktor pracuje v motolské nemocnici. Je to velké zařízení s ohromným zázemím, ani vteřinu jsem nepřemýšlela o něčem jiném. Dnes vidím, že jsem se nemohla rozhodnout lépe. Navíc bydlíme v Motole, manžel to měl za námi jen kousek.

Co všechno se změnilo narozením vaší dcery?

Všechno. To ale zná každá maminka. Najednou jsem pro toho mrňouska nejdůležitější na světě. Cítím se skvěle a jsem velmi šťastná. V práci jsem dosáhla všeho, co jsem si předsevzala. Projela jsem téměř celý svět, ale narození dcery se nic nevyrovná. Vše ostatní mi připadá nepodstatné.

Plánujete druhé miminko?

Neplánujeme nic. Margaritku jsme plánovali, ale stejně si příroda prosadila své. Jsem nesmírně vděčná, že se nám to tzv. podařilo.

Nastartovala jste se v péči o dceru rovnou, anebo tam bylo nějaké období nejistoty?

Vždy jsem měla ráda děti. Pomáhala jsem kamarádkám a těšila jsem se na vlastní potomky. O Margaritku jsem pečovala už před narozením. Povídala jsem si s ní, říkala jí svoji oblíbenou veršovanou pohádku. Ale musím se přiznat, že den po porodu (to jsem ji ještě neměla v noci u sebe) jsem celou noc přemýšlela o tom, jak to zvládnu, co jí chci do života dát. Hlavně bych chtěla být dobrou mámou – aby si to myslela jednou i ona.

Co bylo nejtěžší v prvních dnech?

Každá prvorodička ví, jak hektické jsou první týdny. Byl to takový ten klasický kolotoč, ale rychle jsem si zvykla. Měla jsem štěstí, že Margaritka byla velmi klidná, vůbec neplakala. Zvládly jsme to obě dobře.

Většinou se předpokládá, že tatínkové moc nefungují a dělá jim problém třeba přebalit. Jak funguje váš manžel?

První dny se bál vzít ji do ruky. Margaritka byla droboučká, ze začátku jsem ji dokonce koupala v umyvadle. Manžel mi pomáhal koupat a strach byl hned pryč. Rychle ji začal přebalovat, chovat atd. Rád ji hlídá a myslím, že Margaritka je s tatínkem moc spokojená. Cítí se s ním tak bezpečně, že hned usne.

Pokud jde o kojení, existují mezi maminkami různé pohledy. Na jedné straně jsou tvrdé zastánkyně kojení, jako jediné správné alternativy, a na druhé straně ženy, které raději hned přejdou na umělou výživu. Který názor je vám bližší?

Před porodem jsem se tím moc nezabývala. Moje máma měla s kojením problém, tak jsem si podvědomě myslela, že na tom budu podobně. Příroda a Margaritka to vyřešily za mě. Kojit jsem začala hned a bez problémů a kojím pořád. Myslím, že je to velmi dobré pro nás obě. Nikdy bych ale nikoho neodsuzovala. Je to rozhodnutí každé ženy.

V médiích proběhla zpráva, že k dceři hledáte chůvu. Podle čeho jste ji vybírala?

Chůvu už máme. Je to „naše Lucka“. Manželova maminka už nežije a ta moje bydlí daleko, navíc ještě pracuje. Pomoc jsem začala hledat ještě před porodem. Má představa byla jasná – chtěla jsem zdravotní sestru na doporučení. Ptala jsem se všech přátel a známých a měla jsem štěstí. Kamarádka znala slečnu, která splňovala moje požadavky. Seznámily jsme se a tzv. si padly do oka. Lucka učí postižené děti a Margaritku hlídá ve svém volném čase.

Chodí k nám jen na pár hodin týdně, když si potřebuji něco zařídit nebo jít do práce. Pracuji hlavně z domova a Margaritku beru všude s sebou. Zatím kojím, takže jedna bez druhé nemůžeme být víc než pár hodin. A „naše Lucka“ má naši dceru moc ráda. Margaritka zatím nejvíc miluje Lucčiny tmavé vlasy.

Často se o vás píše v bulváru. Jak daleko je mediální obraz manželky Jiřího Paroubka od skutečné Petry Paroubkové?

Mediální obraz a já – o tom by se dala napsat kniha. Řekla bych to stručně. Jsem normální máma, která dělá vše pro to, aby její rodina (Margaritka, manžel a Tonička) byla šťastná. Normálně chodím nakupovat, na procházky, navštěvuji přátele. Mám dobré i špatné dny. Jen je mě víc vidět.

Co bylo ale úplně mimo realitu, ze všech informací, které o vás vyšly?

Vlastně to nebylo o mně, ale o Margaritčině kmotře – mé nejlepší řecké kamarádce Margaritě. Psali o ní, že je herečka, to nás obě neskutečně pobavilo. Margarita sice hraje loutkové divadlo svým dětem, ale na jiné angažmá to zatím nevypadá.

Počítala jste s tak silnou publicitou, když jste se s Jiřím Paroubkem dali dohromady?

Říkala jsem to už mnohokrát – nepočítala. Naivně jsem si myslela, že to bude pár článků na pár týdnů. Nebyla jsem na to připravená, ale na takový tlak se nedá předem připravit. Dnes s tím už umím žít a beru to spíš jako legraci. Já samotná pro média nejsem důležitá a ani zajímavá. Jsem prostě manželka předsedy velké strany. Postupně jsem se s médii naučila lépe komunikovat.

Vím, že se na mediální tlak nedá připravit, ale dnes, s odstupem času, udělala byste něco jinak?

Prvních asi devět měsíců to byl neskutečný nápor hlavně na psychiku a také na moji rodinu. Asi bych spoustu věcí nebrala tak vážně. To jsem se naučila až s postupem času.

Proč jste dala dceru pokřtít? Co pro vás svatý křest znamená?

Pro nás je to tradice a víra. Křtem je její duše blíž ke spasení. V Čechách to není tak častá věc jako na Slovensku, kde se bere vlastně za samozřejmost.

Čím vás dcera nejvíc v posledních dnech překvapila?

Margaritka se krásně rozpovídala, teda spíš rozžvatlala. Překvapuje mě každý den už tím, že tady je. Každý den si opakuji – já mám dceru! A chce se mi brečet.

Jak roste, začíná se víc podobat vám, anebo je spíš po manželovi?

Od začátku je to celý manžel. Dnes přivezl svoje fotky z dětství. Margaritka je mu strašně podobná, když mu byl rok.

Plánujete nějaké kojenecké kurzy?

Od tří měsíců k nám chodí plavat moc milá paní ze studia Lodička. Zatím Margaritka plave doma ve vaně, později půjdeme do bazénu. Také jsem se naučila jednoduchou dětskou masáž. Sama jsem se vody bála a plavat jsem se naučila dost pozdě. Proto bych chtěla, aby moje holčička byla s vodou kamarádka. Už se těším, jak ji později budeme učit bruslit, lyžovat… Ale také básničky, písničky. Strašně mě to baví.

Kam pojedete s dcerou na dovolenou?

Na první dovolenou pojedeme za její kmotrou do Řecka. Ona má dvě malé děti, takže lepší zázemí si neumím představit.

Kdy si myslíte, že je vhodné s miminkem poprvé vyrazit na nějakou zahraniční dovolenou?

Nejsem expert, na to by měl odpovídat někdo jiný. Zatím jsme byli jen autem na Slovensku. Chceme začít cestovat postupně, aby si Margaritka zvykala. Ona je na prvním místě. Mně by nevadilo, kdybych už v životě nikam nejela. Chci být s ní.

Litujete někdy toho, že váš manžel není obyčejný anonymní muž?

Určitě bych si přála, abychom žili v anonymitě. Na druhou stranu mu to nemůžu vnucovat, Jiří má svoji práci rád, bylo by to ode mne nefér.

Historicky se ukazuje, že mnoho manželek mělo ruku na tepu doby přes svoje muže-politiky. Jak je to u vás?

Tímto způsobem se rozhodně nechci realizovat. Pro mě je náplní života můj muž, moje dcera a práce, kterou mám ráda.

Máte někdy možnost mluvit svému muži do politiky? Konzultuje s vámi některé otázky?

Manželovi do ničeho nemluvím, spíš si o věcech povídáme. Jsem sice čerstvá matka, ale ne typická. Na mateřskou dovolenou jsem prakticky nenastoupila, nepracovala jsem jen tři měsíce. Mám štěstí, že mohu pracovat z domova. Je to na úkor spánku, ale já mám svou práci moc ráda. Spíš mě jako matku trápí problémy s adopcí nebo výše mateřské. A to nejsou drobnosti.

Je pochopitelné, že předvolební šarvátky se trochu přenášejí do soukromí. Jak se tomu bráníte?

Manžel doma relaxuje. Vlastně moc nervozitou netrpí, takže se nemusíme ničemu bránit. Horší to je s časem. V legraci někdy říká, že se musí snažit, abych se necítila jako svobodná matka.

Dokáže Jiří Paroubek při příchodu domů vypnout a být hlavně příjemným manželem a milujícím otcem?

Na to jsem už vlastně odpověděla. Doma zásadně vypíná. A příjemným člověkem je nejen doma, ale i v práci.

Je něco, co určitě nebudete jako maminka dělat?

Nikdy neříkej nikdy. Mám první dítě, takže se spíš učím. Zkušenější maminky naopak znají pár triků, ty se snažím naučit.

Nebojíte se, že kvůli mateřství ztratíte zajímavé pracovní nabídky?

Zase pracuji, ale samozřejmě už nemám čas na zahraniční služební cesty nebo dlouhé konference. Pro mě je každá práce zajímavá, mám z ní radost.

Více se dočtete v aktuálním vydání časopisu Maminka.

Témata: Děti, Slavní rodiče, Časopis Maminka, Kojenec, Pár, Par, Příjemný člověk, Mediální obraz, Manželova maminka, Čerstvá matka, Normální máma, Pár triků, Svobodná matka

Mohlo by vás zajímat
Barunka málem přišla o prst! Její máma varuje před nebezpečnou hračkou
Aleš Háma: Nerad kluky trestám a řvu na ně. Manželka je přísnější
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Otázky kolem přebalování: Jak často měnit plenku? Utírat, nebo umývat?
Po narození syna se můj obdiv k Táně prohloubil, říká Vojtěch Dyk
Nejčastější mateřské hříchy: Tímhle brzdíte vývoj dítěte a možná to nevíte
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Špatně spí? Možná jste to zavinili vy! Tomuhle se rozhodně vyhněte
Babička upřednostňuje jedno vnouče. Podle vědců za to mohou i geny

Horoskopy

Panna Musíte si říct, že jste na prvním místě jen vy. Jen tak to dotáhnete daleko. Podporu od rodiny nemáte,…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Slavomír, Slavomíra, Slávek

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné