Maminka.czTěhotenství

Pica syndrom aneb Nejkurióznější těhotenské chutě

24. 2. 2013
Pica syndrom aneb Nejkurióznější těhotenské chutě
Je libo křupavý plátek omítky, nakypřenou hrst rodné hroudy či řádně odleželé uhlí? Nebo si vystačíte s levnými paštikami, nezalitou instantní gulášovkou a tunami pomerančů? Jinému stavu zkrátka sluší jiné chutě a jen pánbůh ví proč.

Nevolnosti, nezvladatelný hlad, neobvyklé chutě (někdy doslova nechutě) či chuť na jídla, která nás doposud nechávala naprosto chladnými, patří k nejznámějším a nejčastějším raným příznakům těhotenství. Názory na příčinu tzv. těhotenských chutí se i mezi odbornou veřejností různí. Máte-li neodolatelnou chuť na pomeranče či grepy, možná bychom se mohli domnívat, že vám chybí vitamín C. Záliba v droždí by zase mohla ukazovat na deficit vitamínů B, ale čeho by se vám nedostávalo, při neodolatelné chuti na tzv. čínskou polévku, buřty s cibulí a pepřem, přepálenou klobásu ze stánku či pálivá křidélka z KFC ? Že by vám chyběl glutaman sodný, nasycené tuky, drůbeží separát nebo umělá dochucovadla?

Okurka s kmínem a suchá instantní polévka

Je-li vám v prvním trimestru špatně tak, že nemůžete cítit ani vlastní lednici, speciální chutě pravděpodobně neřešíte. Druhým extrémem je nezvladatelný hlad a chuť na cokoliv: odhodlaně začnete zdravou snídaní, pomalu s pomocí fidorky a studeného párku přejdete k zdravé ovocné svačince, po níž s pytlíkem gumových medvídků dohopkáte k vydatnému obědu. Po obědě si dáte jako zákusek jen zeleninový salát (abyste trochu ulevila svědomí). Svačina je výživovým kompromisem; zdravý banán a jablko zapadnou do závějí šlehačky, které spláchne horká čokoláda. Raději se neptejte, co je k první a druhé večeři. Mezi těmito extrémy navíc najdeme lecjaké výstřelky; někdo propadne kouzlu peprmintových bonbónů, jiný nezvládne den bez levných paštik a uzenin, další „ujíždí“ na suchých instantních polévkách, nakládané kyselé zelenině nebo třeba mletém kmínu. Některé dámy se vášnivě zamilují do určitého fastfoodového řetězce či obyčejného stánku s klobásami, kolem něhož nejsou schopné projít bez náležitě vydatné zastávky. Ale kam se „hrabou“ milovnice tučných klobás na pojídačky hlíny a uhlí!

Pica syndrom aneb lahodná hlína

Tzv. pica syndrom (čti pika) nepostihuje jen nastávající maminky, ale i další věkové skupiny včetně malých dětí, příčina je neznámá. Syndrom se projevuje pojídáním nezvyklých, nepoživatelných nebo dokonce odporných látek. Své jméno tento neduh odvozuje od straky (lat. pica), která sebere a zhltne mnoho nestravitelných věcí. Nastávající maminky pak přepadá chuť na uhlí, hlínu, křídu, omítku, papír, touží cucat kamínky, olizovat mýdlo. Takové chutě už mohou být potencionálně nebezpečné, a tak je vhodné, tyto touhy konzultovat s lékařem. Osvícený zdravotník vám pravděpodobně doporučí sebekázeň a nějaký doplněk stravy s obsahem železa, neboť až u 50 % osob se syndromem pica byla prokázána chudokrevnost. Budete-li mít štěstí, potíže zhruba do 2 týdnů ustanou.

Nejen chutě, ale i vůně

Aby těch těhotenských libůstek nebylo málo, nejen že mají některé budoucí maminky prazvláštní chutě, ale mívají i svérázné záliby ve vůních. Neodolatelně jim voní kupříkladu benzín, zatuchlý sklep, leštěnka na okna, staré knížky, kouř z dýmky nebo nespálený tabák.

Jako by se v celé chuťové i voňavé anabázi skrýval jakýsi symbol – těhotenství vám změní život! Okusíte nepoznané, zažijete, co jste ještě nezažila, vaše priority a možná i myšlenkové pochody se nadobro změní.

Maminka
Témata: Těhotenství, Hlína, Syn, Separát, Horká čokoláda, Chuť, KFC, NEJ, Syndrom, Instantní polévka, Hořká čokoláda

Mohlo by vás zajímat
Jak poznáte, že se porod blíží? Podle těchto pěti znaků
Nedávali jí šanci, nakonec má čtyřčata! Neuvěřitelné fotky před a po
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
Otěhotněla, aniž by kdy měla sex. Syna s Downovým syndromem miluje
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!
Největší galerie porodních fotek, jakou jste viděli. Pozor, je to dojímavé a občas syrové
Miminko v manželské posteli? Nedělejte to, varuje tahle máma. Proč?
Po porodu žila chvíli. Rodiče i starší dcera se s holčičkou loučili několik dní
Maminka našla trik, jak uklidnit v noci dítě bez vstávání. Ne každému se líbí...

Horoskopy

Beran Polovina pracovního týdne s sebou přinese zajímavé změny. Nadřízený je s vámi nadmíru spokojený, úkoly…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Kamil, Vladivoj, Kunhuta

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné