Maminka.czZdraví

Pigmentové trápení

, Časopis Maminka
26. 8. 2009
Pigmentové trápení
Letní sluníčko zaručuje na jedné straně sexy bronzovou pokožku, na druhé straně dokáže nadělat i hodně škody. Jak udržet kožní barvivo pod kontrolou?

Zvýšená pigmentace kůže, zejména po letním období, není nic neobvyklého. Nejedná se sice o žádné onemocnění, nevzhledné skvrny však mnohým ženám, zejména tmavovláskám, kterých se tento problém týká nejvíce, nedají spát ze zcela prozaického důvodu: jsou vadou na kráse, která je navíc značně viditelná. Takzvaná melasma se totiž nejčastěji objevuje v oblasti obličeje – na tvářích, bradě, čele a nad horním rtem. Toto trápení se ale může týkat i mužů.

V čem je problém?

Přesné příčiny klasické hyperpigmentace nejsou úplně jednoznačné, nejčastěji je má ale na svědomí sluneční záření, které ji zintenzivňuje, a tím zhoršuje projevy původních příčin vzniku barevných změn na kůži. Stimuluje totiž melanocyty k produkci pigmentu melaninu, který způsobuje hnědnutí pokožky. Pokud se slunce spojí s jinými faktory, nahromadí se jen v jednom místě a namísto žádoucího bronzového opálení vznikají na kůži nepravidelné nechtěné skvrny. Ty se často vyskytují rovněž v místě, kde proběhl nějaký zánětlivý proces, třeba při různých kožních onemocněních, jako je akné, alergické reakce, infekce či atopický ekzém, ale také v případě jizvy nebo po nějakém drobném škrábanci. Příčinou může být rovněž působení některých léků, kosmetických přípravků či klasických parfémů. „Zvýšená tvorba pigmentu někdy souvisí i s různými méně či více závažnými chorobami, třeba poruchou jaterních funkcí, onemocněním střev, nádorovými chorobami nebo tuberkulózou. Mnohem častější je ale hyperfunkce melanocytů způsobená vysokou hladinou ženského pohlavního hormonu estrogenu a progesteronu, která nastává při hormonálních poruchách, ale i během těhotenství nebo při užívání hormonální antikoncepce. Ta vede sama o sobě k pigmentacím na obličeji zhruba u 10–20 % žen,“ konstatuje dermatoložka Silvie Rafčíková z Centra estetické medicíny v Karviné.

Těhotná krása

Zatímco některé nastávající maminky se těší krásnější, zářivé pleti, jiné trápí zhoršení její kvality. Ve větší či menší míře ovšem téměř všechny postihují změny pigmentace kůže. „V graviditě je hyperpigmentace fyziologická, tedy zcela normální. Téměř vždy je postižen genitál, prsní bradavky a dvorce, tmavne také pruh v podbřišku směrem od pupíku dolů. Mezi méně běžné změny patří ztmavnutí jizev, pih a znamínek a samozřejmě „fleky“ na obličeji. Není možné dopředu říct, koho a v jaké míře se budou zmíněné pigmentace týkat. Jestliže ale nastávající maminka měla potíže už v minulosti, nebo jsou zde genetické předpoklady, je pravděpodobné, že se tradiční těhotenské pigmentace objeví i u ní,“ říká lékařka. Nepravidelná žlutohnědá pigmentace v obličeji, zvaná též „těhotenská maska“, se začíná objevovat ve 4.–5. měsíci těhotenství a týká se až 75 % žen.

Vyhnout se jí nelze, správnou péčí a důkladnou ochranou před sluncem je však možné ji minimalizovat. Dobrá zpráva také je, že spolu s vyrovnáním hladiny estrogenu se zhruba po 4–12 měsících po porodu tyto problémy většinou vyřeší samy – skvrny postupně zesvětlají, až celkem zmizí. Na druhou stranu je tu ale také riziko, že vše nepůjde, jak má. „U některých žen může pigmentace přetrvávat, a to jak vlivem slunečního záření při zanedbání ochrany před zhnědnutím kůže (krém s SPF + pokrývka hlavy), tak vlivem hormonální nerovnováhy v případě dlouhého kojení. Svou roli hraje také následné užívání hormonální antikoncepce,“ upozorňuje Silvie Rafčíková. Jestliže skvrny po porodu samy nezačnou blednout, navštivte kožního lékaře, který vám doporučí nejlepší metodu na jejich likvidaci.

Jak se skvrn zbavit

Prevence

Nejdůležitější je vyhýbat se nebo alespoň minimalizovat působení slunečního záření (i ze solária!), a to hlavně v době těhotenství a po porodu, obzvlášť máte-li světlou pokožku nebo v případě čerstvé jizvičky po úrazu či nějakém zákroku. Pokud chcete mít bronzovou pokožku, raději sáhněte po samoopalovacích produktech, které jsou vhodné i během těhotenství.

 • Používejte kvalitní přípravky s vysokým ochranným faktorem, a to nejen při dlouhodobém opalování (např. na dovolené u moře), ale při každém pobytu venku, a to po celý rok. I náhodné vystavení slunci (třeba přes okno auta) totiž může zhoršit stav melasmy. Důležité je, aby krém obsahoval UVA i UVB filtry. Zvláště UVA paprsky se podílejí na tmavnutí kůže a mohou snadno procházet i oknem.
 • Extra ochranu vám zaručí velký klobouk a sluneční brýle spolu s lehkým oblečením pokrývajícím kritická místa, jako je dekolt.
 • O lepší kvalitu pleti se postará zdravý životní styl, který vylučuje možné rizikové faktory, především kouření, které ve spojení se sluncem zhoršuje pigmentaci kůže.
 • Dbejte na dostatek tekutin, které zlepší hydrataci a odolnost celého těla včetně kůže, a na vyváženou stravu bohatou na výživné látky, vitaminy a minerály, které jsou rovněž prevencí před poškozením sluncem (hlavně vitamin E, C, beta-karoten a zinek). Během těhotenství je vhodný např. nový přípravek Oxelio, koktejl vitaminů a minerálů, který podporuje pigmentaci i imunitu a chrání kůži také u slunečních kopřivek.

Domácí péče

Speciální kosmetiku na zesvětlení pokožky či odstranění pigmentových skvrn nabízí mnoho kosmetických firem (La Roche-Posay, Vichy, Bioderma, Matis Paris). Mnoho z nich má ve svém portfoliu dokonce ucelené řady s obsahem látek, které eliminují tvorbu pigmentu. Jiné odlučují vrchní částečky kůže a s nimi i nadměrnou pigmentaci.

 • Na menší pigmentové defekty pomůže obyčejná citronová šťáva. Stačí nanést a nechat pár minut působit.
 • Domácí mikropeelingové sety vylepšují postiženou tkáň díky obsahu mikrokrystalků nebo nízkému podílu chemické látky, která se pro obroušení používá v salonech. Obě formy odstraňují z povrchu kůže odumřelé buňky a hydratují ji, některé díky bělicí látce redukují viditelnost tmavých míst. Může se jednat například o aminopeptidy v kombinaci s vitaminem A, které urychlují regeneraci buněk a sjednocují barvu kůže.
 • Bělicí krémy, séra a masky potlačují přirozenou tvorbu melaninu a podporují jeho rovnoměrné rozložení v pokožce. Sjednocují barevný tón pleti, nečekejte od nich ale zázraky. Mají pouze kosmetický účinek, skutečnou příčinu pigmentace odstranit nedovedou. Aby se dosáhlo požadovaného efektu, musejí se navíc používat dlouhodobě. Pozor, aby měla bělicí kosmetika nějaký efekt, je nutné vyhýbat se slunci a používat prostředky s vysokým ochranným faktorem!

Profesionální pomoc

Možností léčby v dermatologické ambulanci je několik.

 • Mikrodermabraze, šetrná přístrojová metoda mechanického peelingu, vyhladí, zjemní a sjednotí povrch pokožky jemnými krystalky, které pod tlakem ve vysoké rychlosti obrousí svrchní část kůže a urychlí obnovu buněk. Pro dosažení účinnosti je nutné absolvovat 6–10 zákroků. Za jeden zaplatíte od 300 Kč.
 • Chemický peeling ovocnými kyselinami dokáže odstranit jen povrchové pigmentace. Některé peelingy obsahují i bělicí látky. Po zákroku bývá pokožka lehce podrážděná a zarudlá. Je dobré podstoupit ho maximálně jednou týdně zhruba po dobu šesti týdnů. Ošetření stojí od 600 Kč.
 • Záření IPL světla teplem rozbíjí pigment na malé částečky, které jsou vyloučené na povrch v malém stroupku nebo vstřebány do krevního oběhu. Zákrok se vykonává ambulantně, obvykle je ale zapotřebí více návštěv. Těsně po ošetření se mohou na kůži objevit fleky, které ovšem po pár dnech zmizí a kůže zůstane čistá. Ceny se pohybují od 500 Kč.
 • Depigmentační laser zabere jen pár minut a je bezbolestný. Prochází povrchem kůže až k pigmentu a rozbíjí ho na drobné částečky. Pigment se vysráží a za týden oloupe, nebo se vstřebá. Cena za zákrok se pohybuje od 800 Kč.

Maminčin odborník: MUDr. Silvie Rafčíková korektivní dermatolog a dermatovenerolog, vedoucí lékařka Centra estetické medicíny v Karviné a Orlové (www.vzhled.cz)

Kam zajít

Témata: Zdraví, Časopis Maminka, Těhotenská maska, Hormonální porucha, Chemický peeling, Korektivní dermatolog, Zánětlivý proces, Pigment, Zvýšená tvorba, Svrchní část

Mohlo by vás zajímat
7 triků jak vyvolat porod, když se miminku nechce na svět...
Přehledně: Kolik hodin spánku potřebuje dítě pro zdravý vývoj
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Holčička s rozštěpem má po operaci. Teď je z ní krásná slečna. Jak vypadá?
Aneta Krejčíková je dvojnásobná máma, má dceru! Jak se jmenuje?
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Kolik slov skutečně mají umět dvouleté děti. Hlavně na ně nikdy nešišlejte!
Maminka roku: Čeká páté dítě, a ještě nikdy nebyla na mateřské!

Horoskopy

Štír Jste jako v sedmém nebi, protože jste narazili na protějška, se kterým sdílíte stejné zájmy i názory.…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Vavřinec, Lars, Lorenc

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné