Maminka.czPraktické rady

Fíha tralala! Zpíváte si s dětmi? Inspirovat se nemusíte jen lidovkami

16. 12. 2019
Fíha tralala! Zpíváte si s dětmi? Inspirovat se nemusíte jen lidovkami | foto: istock.com
Každý si jistě pamatuje z dětství několik písniček, které měl rád. Některé si pamatuje od maminky, jiné až ze školky či školy. V každém věku mají písně pozitivní vliv na člověka, pomohou mu zvednout náladu a zpříjemnit den. Proč je zpívání písniček dětem tolik důležité a jaké písně zpívat pro různě staré děti?

Mnoho vědeckých studií prokázalo, že je dobré zpívat ještě nenarozenému dítěti. Miminko už u maminky v bříšku pozitivně vnímá hlas své matky a kladně na něj působí, pokud mu matka zpívá písničky už v této době. Jakmile se vaše miminko narodí, můžete se zpíváním pokračovat dál. Miminko pozná melodie, které slyšelo už u maminky v bříšku. Hezká písnička na spaní miminko zklidní a bude mít klidnější spánek.

Začněte zpívat už v těhotenství nebo hned po narození miminka

Za několik měsíců po narození vás začne miminko více vnímat a vy můžete zpívat i přes den. Tím, že dítě uslyší váš hlas, byť zdálky, bude vědět, že není samo, a bude se cítit v bezpečí. S batoletem už budete zpívat dohromady. Rádo si vám sedne na klín a bude si s vámi číst a zpívat písničky. Když ke zpěvu přidáte také ruce, nohy, úsměv a budete měnit výšku a barvu hlasu, užijete si hezké chvilky. Váš miláček bude nadšeně poslouchat jednu a tu samou písničku třeba 100x, i když vám už poleze krkem. Jak bude dítě růst, bude toho stále více zvládat. Bude zpívat samo nebo s vámi, u písní bude tancovat a napodobovat vás. Nebojte se do repertoáru zařadit také neutrální nebo smutné písně. Posilujeme tím správný psychický a sociální vývoj dítěte.

Zpívejte dětem, i když to neumíte, je to důležité!

Proč zpívat písničky svému dítěti?

Děti různého věku milují krátké a rytmické písně. Díky společnému zpívání rodičů s dítětem posilujeme vzájemný vztah, budíme pozitivní pocity, učíme dítě nová slova a sousloví, trénujeme jeho mozek a všechny mozkové části, pěstujeme v dítěti cit pro melodii a rytmus a v neposlední řadě spolu trávíme nezapomenutelné chvilky.

Poslech Mozarta  pomáhá nedonošeným dětem přibrat na váze

Zpívejte nejenom lidové písně, hledejte i moderní dětské skupiny

Se zvyšujícím se věkem dítěte také musíme obměňovat zpívané písně. Malá miminka se spokojí s tradičními lidovými písněmi, ty starší děti již vyžadují písničky od moderních hudebních skupin. Česká dětská hudební scéna zahrnuje např. Míšu Růžičkovou, Štístka a Poupěnku, Inku Rybářovou, Myš & Maš, Čiperky nebo Majdu z Kouzelné školky. Ze slovenských interpretů jsou to třeba FÍHA tralala nebo Smejko a Tanculienka, kteří mají vtipné texty, veselou hudbu a videoklipy, u kterých si můžete společně zatancovat.

Napište nám, jaké interprety mají rády vaše děti.

Témata: Batole, Kojenec, Předškolák, Miminko, Školák, Praktické rady, Hry pro děti, Písnička, Maminka, Kouzelná školka, Zpívání, Čiperka, Pozitivní vliv, Majda, Děti, Píseň

Mohlo by vás zajímat
S dětmi jsem dospěl. Kvůli nim jsem přestal pít alkohol, říká Tomáš Třeštík
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle nás nenapadlo!
Čtyřčata jsem kojila. Divím se, že jsem to dala, úplně mě vysála, říká Helena
Ve třinácti matkou! Těhotenství tajila, její máma ale ucítila pohyby dítěte
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát
Meghan vyrazila se synem Archiem na procházku. Ale co to nosítko?
Kdy nechat děti doma samotné? Nejdřív ve 12 letech, tvrdí odborníci!
Otázky kolem přebalování: Jak často měnit plenku? Utírat, nebo umývat?

Horoskopy

Rak Pracovní týden se blíží ke svému konci a vám se daří dokončit spoustu restů. Vlastně se už ani…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Zdeněk, Zdenek, Oksana

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné