Maminka.czBatole

Pitný režim kojenců: S příkrmy podávejte i vodu

29. 6. 2016
Pitný režim kojenců: S příkrmy podávejte i vodu
V době veder se mnoho maminek ptá, zda malé děti potřebují pít nebo zda je stačí častěji kojit. A co k pití dětem předložit?

Základem našeho života je voda. A ta by i měla tvořit základ pitného režimu nejen dětí, ale i dospělých. Umíte vybrat tu správnou? 

Pitný režim miminka

Voda hraje v životě člověka velmi důležitou roli, a to zejména při látkové přeměně. Tekutiny transportují živiny k buňkám, napomáhají vylučování nestrávených zplodin látkové přeměny, usazených toxinů v těle a škodlivých látek, které tělo opouštějí močí, pocením se a vydechováním vzduchu. Voda u novorozence přitom tvoří až 80 % tělesné hmotnosti.

Pravidelný pitný režim je pro děťátko velmi důležitý. Jeho látková přeměna probíhá mnohem rychleji, než u dospělého člověka. Musíme ale pamatovat na to, že dítě si samo pití nevyžádá, a to ani v případě, kdy je žíznivé. K dehydrataci u malého drobečka dochází mnohem rychleji, než v případě dospělého člověka. Dbejte proto na jeho pitný režim a pití mu pravidelně nabízejte.

Správný pitný režim již od malička

Pro děťátko je ideální, pokud ho kojíte prvních 6 měsíců pouze mateřským mlékem. Obsahuje totiž až 87 % vody. Proto by měly matky dbát i na svůj pitný režim a výběr vody.

Jinak je tomu ale, pokud je miminko na umělé výživě. V tom případě můžete miminku nabízet tekutiny i dříve. V okamžiku, kdy začnete podávat příkrmy, automaticky s nimi nabízejte i čistou vodu. A pitný režim dítěte hlídejte pečlivě. Také však dobře vybírejte, co k pití kojenci předložíte. 

Pij, pij... Kolik toho má dítě vlastně vypít?

Balená kojenecká, kohoutková nebo filtrovaná voda?

Na internetu koluje množství diskusí o správném výběru vody pro miminko. Stačí miminku převařená kohoutková voda? Nebo máme kupovat balenou kojeneckou vodu? Nejde jen o marketingový tah, který plní peněženky výrobce? Vždyť i my jsme přece byli odchovaní na kohoutkové vodě a žijeme. Ve skutečnosti se však běžná převařená kohoutková voda s balenou kojeneckou vodou nedá srovnat.

Varem sice odstraníte některé bakterie, ale chemické složení vody to vůbec nezmění, obsah minerálů a zejména nebezpečných dusičnanů tedy zůstává stejný. Dokonce ani různé filtry a filtrovací konvice vám nezaručí, že obsah vody bude jiný.

Nebezpečné dusičnany

Kojenci i menší děti netolerují dusičnany v pitné vodě tak, jako dospělí lidé. U dítěte může vzniknout tzv. methemoglobinémie, což znamená, že kyslík se nepřenáší k tkáním orgánů a ty tak velmi trpí, přičemž nejvíce zasažen bývá mozek. Následek může být katastrofální - dušení až smrt.

Problém může nastat u miminek zejména do 3. měsíce jejich života. Zhruba až od půl roku se dokážou vyrovnávat s větším množství dusičnanů.

Pozorně čtěte etiketu!

Kojenecké balené vody jsou vhodné nejen pro děti od narození, ale také pro těhotné ženy, kojící maminky a každého dospělého člověka. Splňují zvláštní požadavky na kvalitu vody a musí mít označení "vhodná pro přípravu stravy pro kojence" nebo "kojenecká voda".

  • Musí pocházet z kvalitního podzemního  zdroje (například Toma Natura Kojenecká se čerpá v Adršpašsko-teplických skalách, Rajec pochází z Rajecké doliny na Slovensku a Aquila z okolí Karlových Varů)
  • Nesmí být chemicky ošetřena
  • Výjimečně smí být upravena UV zářením

Přísnější podmínky jsou  navíc kladeny i na obsah některých látek, jako jsou například zmíněné dusičnany, soli atd.  Například Toma Natura Kojenecká má obsah dusičnanů jen 6,2 mg/l a Aqua Anna udává obsah dusičnanů 6,6 mg/l. 

Důležité je i datum spotřeby, které musí být nejpozději 6 měsíců od data balení. Pokud je voda stabilizovaná oxidem uhličitým, obal musí obsahovat informaci "před použitím odstranit oxid uhličitý varem".

A pamatujte, správným výběrem vody zaručíte vašemu miminku zdravou životosprávu, což ovlivní celý jeho vývoj.

Maminka
Témata: Zdraví, Děti, Novorozenec, Batole, Kojenec, Předškolák, Školák, Kojení, Výživa a stravování, Příkrmy, Pitný režim, Oxid uhličitý, Buňka, Kojenecká voda, Katastrofa, Režim

Mohlo by vás zajímat
Vendula Pizingerová: Těhotná ve dvaadvaceti a v osmačtyřiceti? V čem má být rozdíl?
Kdy nechat svoje děti chodit do školy a na kroužky samotné? Nebojte se toho!
Dítě s horečkou nevyšetřím! Pozor, Covid mění pravidla návštěv u pediatrů
Kojící matky jako bohyně! Kontroverzní fotky nafotila jako reakci na kritiku
Takhle vypadá porod! Neuvěřitelné detaily, dojemné první momenty, intimita
Retro krása! Mateřská láska byla před 50 lety stejně sladká jako dnes
Kdy mít další dítě: Brzo, nebo počkat? Pro a proti různých věkových rozdílů
Marie Doležalová: Celé léto jsem tajila, že znovu čekáme zázrak
To se nedá jíst, stěžují si mámy v porodnicích. Co jste dostaly na talíř vy?

Horoskopy

Lev Opatrujte se, protože nad vámi hvězdy nestačí držet ochrannou ruku. Do všeho jdete naplno a…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Blanka, Vivien, Bibiana

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné