Maminka.czKojenec

Pitný režim miminka: Kdy postačí mléko a kdy už je čas na něco jiného?

, Časopis Maminka
16. 9. 2016
Pitný režim miminka: Kdy postačí mléko a kdy už je čas na něco jiného?
Nejen při vedrech by měl i váš malý drobeček dodržovat pitný režim. Kdy postačí ještě mléko a kdy je už čas na něco jiného?

Voda v těle miminek hraje ještě důležitější roli, než v tom našem. Zajišťuje správnou látkovou výměnu, umožňuje dobrou funkci ledvin a odplavování toxinů z těla a vůbec správný chod celého organismu. Jenže jak mu zajistit jeho dostatek?

První půlrok nic

Kojenci to mají na první pohled jasné: první půlrok svého života znají buď jen mámin prs, nebo chutné mlíčko z flašky. Ale když dorazí velká letní vedra, logicky zapochybujeme, zda bychom i malému drobečkovi neměli podstrčit lahvičku s vodou či čajem, aby při vysokých teplotách jeho tělo nestrádalo.

„Nevidím žádný důvod mu dávat jakékoliv další tekutiny,“ tvrdí dietoložka a odbornice na výživu Margit Slimáková, „v případě horečnatého onemocnění nebo velkých veder je jen třeba dítě častěji kojit tak, jak to bude vyžadovat,“ dodává. Jakmile se totiž bude dítěti častěji nabízet kojení, složení mateřského mléka se samo přizpůsobí k potřebám dítěte.

Příkrmy a pití čaje

Jenže jak je to v případě dítěte, které je odkázáno jen na flašku umělého mléka? Slimáková v tom rozdíl nevidí: „Problém může nastat jen tehdy, kdy se nedodržuje doporučení ředění a dávka a dítěti rodič ‚přilepší’ vyšší koncentrací prášku,“ varuje nutriční specialistka.

A co s příkrmy?

Jakmile dorazí čas první lžičky, i v takovém případě postačí pouze kojení nebo umělé mléko. Další tekutiny je potřeba doplňovat jen tehdy, kdy se už častějšího kojení chcete vzdát, nebo je čas pomalu dítko naučit pít z hrnku nebo pítka. „Určitě je vhodná voda, neslazené čaje a vodou ředěné čerstvé zeleninové a ovocné šťávy,“ vyjmenovává Margit Slimáková.

Co když nechce

Převychovat dítě z chutného mlíčka z prsu nebo měkké savičky na jinou tekutiny je někdy boj. Jak ale doporučuje Margit Slimáková, války s pitným režimem někdy nejsou ani potřeba.

„V okamžiku, kdy máte pocit, že dítě málo pije, doporučuji raději než nucení k pití podávat více tekutin v potravinách třeba v podobě polévek, ovoce nebo zeleniny,“ radí odbornice na výživu.

Pití u příkrmů

Další možností je vyzkoušet různé druhy flaštiček, ze které dítě bude sosat tekutiny dobrovolně. Třeba naše desetiměsíční dcera si před pár dny oblíbila nerozbitný hrníček s barevnými úchyty, se kterým si ťukáme na zdraví. Dokonce dává loknout i své panence a sama dokáže při horkých dnech vypít celý obsah.

Kdy a jak zavodňovat

  • Dítě si většinou samo rádo řekne o tekutinu nebo kojení. Proto mu to zvlášť v horkých dnech poskytněte vždy, když o to žádá.
  • Při příkrmech dejte k dispozici vodu v lahvičce nebo hrnku s pítkem, aby si zvyklo pít, nebo více zřeďte příkrm.
  • Pokud máte pocit, že je dítě bledé, unavené či podrážděné a plačtivé, příčinou těchto obtíží může být i lehká dehydratace.
  • Zvýšená potřeba tekutin určitě hrozí při velkých vedrech, velké fyzické námaze nebo při horečce.

 

Jak vybrat správnou láhev na pití a na co si dát pozor?
Pitný režim kojenců: S příkrmy podávejte i vodu
Vaše Adéla: Jak naučit dítě pít vodu?

 

Témata: Děti, Časopis Maminka, Kojenec, Miminko, Výživa a stravování, Pitný režim, Mléko, Specialistka, Pošta, Časté kojení, Zvýšená potřeba, Margit Slimáková, Slimáková, Nutriční specialistka, Mimi, Režim, Horečnaté onemocnění, Čas, Vysoký tep, První půlrok

Mohlo by vás zajímat
Jak zmírnit dětské záchvaty vzteku? Tohle nám zabírá
Rodičovská dovolená 2021: Vše, co o ní potřebujete vědět
Holky a kluci vypadají v děloze stejně! Kdy se jejich pohlaví začne lišit?
Koronavirus u dětí? Nikoliv jen kašel, ale i průjem či zvracení, tvrdí vědci
Holčička s rozštěpem má po operaci. Teď je z ní krásná slečna. Jak vypadá?
Maminka roku: Stále hledám možnosti, jak holčičky posunout vpřed, říká Hana Hráčková
Tohle nejím! 40 vážně podivných důvodů, kvůli nimž děti odmítají jídlo
Rodičovský trik: Odkoukejte účinný způsob, jakým Kate a William mluví s dětmi
Dítě s horečkou nevyšetřím! Pozor, Covid mění pravidla návštěv u pediatrů

Horoskopy

Lev Neděle bude náročná v oblasti vztahů i financí. Máte pocit, že vám příbuzní nedůvěřují. Naopak oni jsou…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Štěpánka, Stefanie, Volfgang

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné