Maminka.czTěhotenství

Placenta: To nejdůležitější, co byste si měla zapamatovat

, Časopis Maminka
8. 8. 2012
Placenta: To nejdůležitější, co byste si měla zapamatovat
Prostředníkem většiny dějů mezi matkou a dítětem rostoucím v děloze je placenta. Přečtěte si o ní víc.

Seznam kapitol

2. Odlučování placenty a rizika pro matku i plod

Jak dochází ke vcestné placentě?

Víceméně náhodně – plod se náhodou usadil níž a založil placentu v dolní části dělohy. Zvýšené riziko je u vícečetné gravidity, protože je zde větší plocha placenty a tím vyšší riziko, že se usídlí v porodních cestách.

Při vcestné placentě je plod ohrožen krvácením a nedostatkem kyslíku podobně jako u předčasného odlučování normálně usídlené placenty. Kromě toho dolní část dělohy není tak dobře uzpůsobená výživě plodu, a proto zde častěji hrozí chronická nedostatečnost placenty projevující se zaostáváním růstu plodu.

Nebezpečný je stav, kdy vcestná placenta vrůstá do jizvy po předchozím císařském řezu. Tady hrozí velice závažné krvácení a často stav končí odstraněním dělohy.

Klepněte pro větší obrázek 
Placenta a část pupeční šňůry po porodu. Zdroj CC BY-SA 2.0 Melimama

Vcestná placenta se řeší víceméně klidovým režimem v průběhu těhotenství a plánovaným porodem císařským řezem ještě před začátkem děložní činnosti. Porod se většinou plánuje na dobu, kdy je plod již zralý, ale ještě nehrozí spontánní začátek děložních kontrakcí, nejčastěji po ukončeném 36. týdnu gravidity. Ale je nutné přistupovat ke každému případu přísně individuálně, úlohu sehrává množství jiných faktorů.

Při vcestné placentě může dojít k odlučování již v průběhu těhotenství, ale nejčastěji k němu dochází na začátku porodu.

V průběhu gravidity hrají roli mechanické příčiny, například pohlavní styk nebo nešetrné vyšetření u lékaře, placenta se začne odlučovat kvůli mechanickému podnětu. Při odlučování dochází vždy ke krvácení z cév matky, které živily dítě. Placenta se odloučí a v tom místě vytéká krev z otevřených cév. Ta se může hromadit za placentou a svým mechanickým vlivem odtlačuje (odlučuje) další části placenty.

U vcestné placenty však krev častěji odtéká ven z porodních cest, a proto nemusí dojít k dalšímu odlučování a stav se může upravit. Na začátku porodu se však vlivem kontrakcí dolní část dělohy roztahuje – porodní cesty se otvírají. Když je zde přilepená placenta, která není pružná a neroztahuje se spolu s porodními cestami, tak se logicky začne odlučovat. V takovém případě bývá krvácení masivní a stav se obvykle neupraví.

Normálně umístěná placenta

Odlučování normálně umístěné placenty má jinou příčinu. Udává se, že „tragédie se děje na úrovni vlásečnic (kapilár)“. Nějakým podnětem – mechanický náraz, prudká změna objemu dělohy, ale i některé drogy, třeba kokain – dojde k poškození drobných cév v placentě a začne krvácení mezi placentou a děložní stěnou.

Objem krve narůstá, hromadí se za placentou a odtlačuje další její části od děložní stěny. Vlivem toho krvácení zesiluje, až dojde ke kompletnímu odloučení. Často se však samotný důvod začátku procesu nezjistí, k předčasnému odlučování může dojít v naprostém klidu u zdravé těhotné.

Co hrozí ženě a plodu?

K předčasnému odlučování placenty může dojít v podstatě v každé fázi těhotenství, riziko však narůstá s gestačním stářím plodu – přibližujícím se porodem. Jedná se o jeden z nejakutnějších porodnických problémů, u něhož je přímo ohrožen život dítěte i matky. Při krvácení totiž neztrácí krev jenom matka, ale otvírají se i cévy plodu. U dítěte stačí malá ztráta, aby došlo k nevratnému šokovému stavu. Odloučením části placenty přestává i výměna plynů a plod je ohrožen udušením. 

Placenta obsahuje některé látky, které povzbuzují srážení krve. Ty se u předčasného odloučení můžou dostat do oběhu matky a způsobí masivní srážení krve přímo v cévách. Dojde tím k ucpání cév ženy a k nedostatku kyslíku v některých životně důležitých orgánech, ale taky se spotřebují srážecí bílkoviny a matka nesráží krev navenek. Takže paradoxně může vykrvácet kvůli poruše srážení.

Musí nutně znamenat odlučování placenty konec těhotenství či předčasný porod?

V podstatě ano, závisí však na průběhu stavu. Někdy – výjimečně – se odloučí jenom malá část placenty a proces se zastaví. Tehdy je možné v těhotenství pokračovat, nejsou-li známky ohrožení plodu nebo matky.

Jediným smysluplným řešením v případě, že se stav neupravil, je okamžitý porod císařským řezem. Léky proces odlučování nezastaví a ani neobnoví funkci placenty. Klidový režim je spíše prevence stavu v případě, že víme, že rodička má vcestnou placentu.

Placentu, která se začala v průběhu těhotenství odlučovat, udržet nelze. Kromě výjimečných stavů částečného odloučení je téměř vždy nutné ukončení gravidity.

Jaká vyšetření se provádějí?

Každé silnější krvácení v těhotenství od druhého trimestru je podezřelé z předčasného odlučování placenty. Ultrazvukové vyšetření není zcela přesné. Pokud není jasná přítomnost krve za placentou, nemusí být předčasné odlučování poznatelné.

Proto je i při negativním nálezu na ultrazvuku nutné ke každému závažnému krvácení přistupovat jako k odlučování. Potřebné je vyšetření krve matky na zjištění krevního obrazu a hlavně koagulačních parametrů. Dále se sleduje stav dítěte pomocí kardiotokografického záznamu.

Témata: Těhotenství, Časopis Maminka, Porod, Placenta, Porodní problém, Výjimečný stav, Prudká změna, Předchozí císař, Malá část, Silné krvácení, Fyziologický proces, NEJ, Předčasné odlučování, Pláč, Předčasné odloučení, Cila, Patologický stav

Mohlo by vás zajímat
Dojemné, syrové, lidské. Nahlédněte do největší galerie porodních fotek!
Babi, to nemuselo být! Galerie nejbizarnějších dárků od prarodičů
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
Předčasná puberta: Dcera dostala menstruaci už v šesti letech. Čím to?
Maminka roku: Čekala holčičku a věděla, že nepřežije!
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!
Tohle musíte vidět! Intimní, syrové i dojemné fotografie z porodů
Kojící matky jako bohyně! Kontroverzní fotky nafotila jako reakci na kritiku

Horoskopy

Ryby Poslední den týdne proběhne zvláštně. Pokud se neudobříte s jedním členem rodiny, budete smutní. O…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Přemysl, Přemek, Přemyslav

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné