Maminka.czDětské nemoci

Neštovice u dětí: Jaké jsou příznaky, léčba a největší komplikace?

Simona Procházková 12.  7.  2021
Neštovice u dětí: Jaké jsou příznaky, léčba a největší komplikace?
Jak poznáte, že se vaše dítě potýká s tímto prudce nakažlivým virovým onemocněním? Jak vypadají? Proč je dobré nechat dítko chorobu prodělat? Kdy je nakažený jedinec infekční a kdy a v jakých případech je na místě nechat potomka očkovat? Zde jsou rady a doporučení od lékařů.

Plané neštovice patří mezi nejčastější infekční onemocnění, jehož původcem je virus (ze skupiny herpetických virů, tzv. varicella-zoster), který je vysoce nakažlivý. Nákaza se šíří kapénkami, tedy vzduchem. Chorobu do dospělého věku prodělá téměř každý, nejčastěji onemocní děti předškolního a školního věku. Hlavní „sezona“ neštovic je konec zimy a jarní měsíce, výjimkou ale nejsou ani letní případy onemocnění. Neštovice prodělá takřka každý předškolák a je jen dobře, pokud je absolvuje již v raném věku, kdy bývá průběh zpravidla lehký,“ říká MUDr. Alexandra Vidnerová, praktická lékařka pro děti a dorost.

VIDEO: Neštovice u dětí: Jaké jsou příznaky, léčba a největší komplikace?

Kdy se dítě může nakazit?

Obecně platí, že čím dříve, tím lépe. Jak již bylo řečeno, u malých dětí mívá choroba nejmírnější průběh. U starších dětí a dospělých se naopak může zkomplikovat, nemoc provází vysoká horečka (i přes 40 °C) a stadium před výsevem puchýřků je mnohem nepříjemnější. Kromě toho pak s větší pravděpodobností hrozí komplikace jako zápal plic, obrna hlavových nervů nebo zánět mozku, který může ve vzácných případech vést až k úmrtí. Dítě se nejčastěji nakazí v kolektivu svých vrstevníků, tedy ve školce, škole, na zájmovém kroužku nebo hřišti. Potenciální „roznašeč“ nemoci je nejnakažlivější v období 3 až 4 dnů před výsevem typické vyrážky. Inkubační doba neštovic je obvykle 14 až 16 dní.

9 zajímavostí o planých neštovicích: Prášek ze sušených neštovic jako lék?

Spousta maminek řeší, zda nechat potomka cíleně nakazit od již nemocného kamaráda, jde o poměrně rozšířenou kratochvíli. Co na to pediatři? „Neplatí, že přímé vystavení nemoci v inkubační době automaticky znamená, že dítě onemocní. Navíc, může mít řadu nepříjemných potíží, po neštovicích mohou zůstat nehezké doživotní jizvy. Myslím, že již pár maminek zalitovalo, že nechaly své dítě záměrně nakazit, uvádí MUDr. Silvie Bajová, dětská lékařka z Nemocnice na Homolce.

Co s puchýřky?

Výsev puchýřů probíhá ve vlnách, takže u malého pacienta nacházíte po těle zároveň čerstvé boláky naplněné bělavou tekutinou, ale i prasklé a hojící se se zaschlým stroupkem. Výsev neštovic trvá zhruba týden, přibližně kolem desátého dne nemoci obvykle prasknou poslední puchýřky a dítě přestává být nakažlivé pro ostatní. Proděláním nemoci zároveň získává doživotní ochranu před touto chorobou. Žádný strach, u většiny dětí probíhají neštovice zcela bez komplikací a závažnějších problémů. Pouze někdy může dojít k druhotnému hnisání prasklých puchýřků. Neštovice se mohou objevit i na očních víčkách, v ústech nebo na genitálu. Tam ale nevznikají krusty, ale bolestivé vřídky, které se hojí déle. Pokud se vřídek objeví na očích, dávejte pozor, abyste do nich nezanesli infekci. Doba trvání výsevu až po odpadnutí strupů může trvat 10 až 21 dnů.

Velký lexikon dětských pupínků 3: Pátá nemoc, potníčky, spála, spalničky, šestá nemoc, zarděnky

Příznaky nemoci:

  • drobné červené puchýřky naplněné tekutinou na kůži, vyskytující se za ušima, na krku, obličeji a ve vlasech, postupně také na zádech, hrudi a celém těle
  • zvýšená teplota, případně i horečka
  • bolesti hlavy nebo svalů
  • únava, schvácenost, nechutenství
  • puchýřky podobné těm na těle se mohou objevit také v ústní dutině 
  • pozor, nemoc je nakažlivá ještě před prvním výsevem a tento stav trvá, dokud se na všech neštovicích nevytvoří stroupek

Jak můžete dítěti pomoci?

Puchýřky jsou většinou výrazně svědivé, což je, zejména v případě, kdy je jejich výsev po těle rozsáhlý (může jich být třeba 500), velmi nepříjemné. Dítě bývá mrzuté, plačtivé, vyrážku si intenzivně škrábe. Co pro něj můžete udělat?

  • zmírnit svědění například pomocí tekutého pudru, genciánky, tea tree oleje nebo Imazol masti, možné je nasadit také antihistaminika
  • podat lék na snížení tělesné teploty, pokud má dítě horečku
  • zajistit klidový režim na lůžku, alespoň ve fázi „výsevu“ neštovic, tedy první týden nemoci
  • podávat dostatek tekutin
Příušnice: Jak vypadají a jaká je nejlepší prevence?

Existuje prevence? Jedině očkování!

Vakcína proti planým neštovicím (Varilrix) nepatří mezi povinná očkování, rozhodnutí, zda potomka nechat naočkovat, nebo ne, je čistě na vás. Lékaři to doporučují zejména u dětí, které trpí závažnějšími poruchami a nemocemi imunitního systému, případně pro starší děti, které dosud nemoc neprodělaly. Vakcína poskytuje téměř 90% ochranu proti jakékoli formě planých neštovic a téměř 100% ochranu proti komplikovaným a těžkým případům tohoto onemocnění. Očkovat lze děti od 10 měsíců věku, až do 12 let se očkuje v jedné dávce. Od 13 let je pak lepší očkovací vakcínu rozdělit na dvě dávky (cena každé z nich je zhruba 1400 Kč.). Plané neštovice postihují převážně malé děti v batolecím a předškolním věku. Pokud je dítěti sedm let, nastupuje do první třídy a nemoc dosud neprodělalo, bylo by dobré nechat jej naočkovat. Je to mnohem bezpečnější než riskovat komplikace,“ doporučuje MUDr. Petr Koťátko, vedoucí lékař dětské pneumologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. „Vakcinace rovněž výrazně snižuje výskyt herpes zoster v dospělosti, což je velmi nepříjemné onemocnění s 50% rizikem doživotních bolestí a komplikací,“ říká MUDr. Silvie Bajová.

Pravé versus plané neštovice: co možná nevíte?

Jaký je rozdíl mezi pravými (variola) a planými (varicela) neštovicemi? „Zcela zásadní. Pravé neboli také černé neštovice je vysoce nakažlivé onemocnění, které má vysokou smrtnost. Jedná se o jedno z nejnebezpečnějších virových onemocnění, na které během 20. století zemřelo až 500 milionů lidí. Díky vakcinaci bylo onemocnění vymýceno, poslední případ pravých neštovic byl zaznamenán v roce 1978. V současné době se již očkování neprovádí, protože virus se mezi lidmi nevyskytuje,“ vysvětluje MUDr. Koťátko. Zejména vzhledem k aktuální určité „hysterii“ ohledně povinného očkování dětí je ovšem zapotřebí upozorňovat na to, že po ukončení vakcinačního programu není již nová generace vůči chorobě imunní a virus sám pravděpodobně stále existuje v některých laboratořích.

Impetigo je vysoce infekční! Podle čeho nemoc poznáte, proč je nebezpečná a jak se léčí?
Očkování proti Covidu se nejspíš nevyhnou ani děti. Kdy to bude a za jakých podmínek?
Horečka, zvracení, průjem i kolaps. Rotaviry se nevyhýbají ani nejmenším
Témata: Zdraví, Děti, Očkování, Nemoc, Děti a nemoci, Dětské nemoci, Nemoci, Jizvy, Příznaky, Choroba, Největší komplikace, Trvání, Lékař, Doba trvání, Silvie Bajová, Nemocnice na Homolce, Výsev, Léčba, Planá neštovice, Alexandra Vidnerová, Neštovice, Onemocnění, Bajo, Virové onemocnění, Komplikace
Mohlo by vás zajímat
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky
Na fotkách je vidí celý Londýn: Dost nerealistických očekávání, za své tělo po porodu se nestydíme!, říkají odvážné maminky
Mrázková Dita
Po porodu
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Kolinová Gabriela
Péče o dítě a jeho výchova
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Zenklová Veronika
Porod