Maminka.czPředškolák

Plánovat se vyplácí

, Časopis Maminka
29. 6. 2009
Plánovat se vyplácí
Z médií na nás stále častěji útočí strašák zvaný „krize“. My vás děsit nechceme, neměli byste ale zapomínat, že pro uskutečňování svých snů je nutné umět rozvrhnout své finanční příjmy a výdaje. Jak začít? Poradíme vám.

Začněte nový rok sestavením rodinného rozpočtu. Nepotřebujete k tomu znát složité matematické vzorce ani výpočty. Stačí do jednoho sloupečku sečíst rodinné příjmy a do druhého výdaje. Prvním krokem je vyčíslení všech rodinných příjmů. Výdaje se musejí odvíjet od příjmů.

V opačném případě se můžete dostat do finančních problémů. Vaším příjmem může být: mzda nebo plat, příjem z podnikání, rodičovský příspěvek a jiné státní dávky nebo příjem z pronájmu. Výdaje tvoří dvě položky: povinné a nepovinné. Do povinných výdajů musíte zahrnout splátky hypotéky a leasingu, nájemné, dopravné, školné a samozřejmě jídlo a prostředky do domácnosti. Mezi nepovinné výdaje patří částky vynaložené na zábavu, rekreaci a ukládání peněžních prostředků do finančních produktů.

MYSLETE NA ZADNÍ KOLEČKA

Dobré je mít vždy v rozpočtu rezervu na nečekané výdaje. Stačí třeba delší nemoc, porouchané auto, nutná výměna ledničky nebo pračky... „Železná“ rezerva by měla být ve výši tří měsíčních platů. Rozumné je mít tyto peníze na krátkodobém termínovaném vkladu v bance s výpovědní lhůtou do jednoho týdne (úrok až 3,5 %).

DŮLEŽITÁ JE ROVNOVÁHA

Rozpočet sestavujte vyrovnaný a v případě dobré finanční situace volné finance spořte a investujte. Když máte nízké příjmy, které se nedají momentálně zvýšit, např. manželka (manžel) je na mateřské dovolené a druhý z partnerů má nyní podprůměrně placenou práci, je nutné omezit nepovinné výdaje na minimum, mnohdy úplně zrušit, a u povinných výdajů zkusit najít rezervy.

I tak můžete uspořit nějakou stokorunu každý měsíc. Tady je několik tipů: U potravin můžete ušetřit nakupováním „podle lístečku“ pouze to, co skutečně potřebujete. V mnoha městech je velmi kvalitní pitná voda z kohoutku – slazené limonády se dají z nákupu vyškrtnout.

U oblečení ušetříte nakupováním v sezonních slevách – zimní oblečení kupujete v létě a letní v zimě. Minimalizujte bankovní poplatky!

Schválně se podívejte na výpis, kolik měsíčně si účtuje vaše banka za své služby a bankovní výpis. Zvažte zdali nestačí jeden účet v rodině nebo jestli nezaložit účet u banky, která si neúčtuje žádné poplatky.

Máte vysoké telefonní poplatky? Jste si však jisti, že nelze v konkurenci najít lepší telefonní tarif? Zkuste delší hovory se známými vyřizovat večer z domova přes Skype nebo ICQ. Je to zadarmo, stačí být pouze připojený k internetu.

Máte už doma zavedeny úsporné žárovky? Jestli ne, pak je nejvyšší čas. Cena energie je vysoká a v budoucnu ještě poroste. Spotřebu energie můžete také snížit důsledným vypínáním všech spotřebičů a kupováním elektroniky s nízkou spotřebou. Tíživé situace se dají řešit i úvěrem – ten by však měl být poslední možností. Nezapomeňte, že v budoucnu ho budete muset zaplatit a úroky z úvěru nejsou nikterak nízké.

PŮJČKA NA BYDLENÍ ANO, NA DOVOLENOU NE!

Úvěru a zadlužení se nevyhne téměř žádná mladá rodina. Pořídit si bydlení „za hotové“ je skoro nereálné. Zvažte však vždy své finanční možnosti a dopad splátek úvěru na váš rodinný rozpočet. Koupit nový dům, nové auto – žádný problém. Slogan „Kupte teď – plaťte potom“ najdete na každém kroku. Rozdílná je však příčina zadlužení – bydlení či vzdělání jsou velmi dobrými investicemi, zadlužení kvůli dovolené nebo dárkům může vaši rodinu zbytečně dostat do velkých finančních problémů.

Dluhy musíte platit vždy, jinak vám hrozí exekuce. Nezadlužujte se, pokud je doba životnosti věci kratší než doba splácení úvěru. Každou nabídku od finančních institucí si propočítejte a zjistěte, kolik skutečně zaplatíte v budoucnu. Půjčka na 100 tisíc Kč při splátkách 2499 Kč měsíčně na 5 let zní zajímavě, ale celkem zaplatíte 149 940 Kč, což už tak lákavé není.

Úvěr si berte pouze do takové výše, kterou váš rodinný rozpočet bez problémů snese. Myslet si, že snížíte výdaje na jídlo o nějakou stokorunu a budete na danou věc mít, je špatné. Může totiž nastat situace, kdy nutně potřebujete půjčit, ale nikdo vám už kvůli vašim dluhům nepůjčí.

STANOVUJTE SI SPLNITELNÉ CÍLE

Rodinný rozpočet a finanční plánování jsou vaším pomocníkem. Pro váš spokojený život je hlavní stanovit si splnitelné sny, které můžete ovlivnit. Pravděpodobně se vaše příjmy budou v budoucnu zvyšovat, vždy ale při plánování počítejte s horší variantou. Jestliže je vaším hlavním přáním nové auto, pak je samozřejmě rozdíl, jestli za 300 tisíc nebo za milion. Co nejrychlejší dosažení finančně dostupných přání je potom výsledkem vašeho finančního plánování a investování volných financí.

Témata: Děti, Časopis Maminka, Předškolák, Peníze a kariéra, Finanční produkt, Nový dům, Pitná voda, Splátka, Mladá rodina, Zimní oblečení, Plán

Mohlo by vás zajímat
Porod? Dost syrový zážitek. Nevím, zda krásný, říká herec Lukáš Příkazký
Obyčejný den očima mámy a dítěte. Tohle video vás dojme
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Dcery Karla Gotta: Která zdědila tátův talent? A která se mu nejvíc podobá?
Milují vaše děti trdelník? Upečte jim ho doma za zlomek ceny
Přehledně: Kolik hodin spánku potřebuje dítě pro zdravý vývoj
Děti musí zažít i nepohodlí. Nevozte je jen autem a nedělejte vše za ně!
Nikol Štíbrová přiznala: Tohle je deset strašlivých lží, které říkám synovi
Meghan vyrazila se synem Archiem na procházku. Ale co to nosítko?

Horoskopy

Kozoroh Během února jste dávali svému žaludku pořádně zabrat a máte z toho jen bolestné problémy. Nenechte nic…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Etela, Isabel

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné