Maminka.czZdraví

Plavání předškoláků: Způsob, jak vaše dítě získá pozitivní vztah k vodě

14. 2. 2011
Plavání předškoláků: Způsob, jak vaše dítě získá pozitivní vztah k vodě
Nechodili jste se svým dítětem na kurzy kojeneckého plavání? Chcete, aby si vytvořilo pozitivní vztah k vodě a naučilo se plavat? Zapište ho do kurzu plavání předškoláků, který může (s vámi jako rodiči) navštěvovat individuálně, nebo na něj docházet spolu s ostatními dětmi z mateřské školy.

Kurzy plavání předškoláků jsou určené dětem od tří do šesti let s tím, že jsou vhodné jak pro úplné začátečníky, tak pro pokročilé plaváčky. Trvají většinou jednu vyučovací hodinu, tedy čtyřicet pět minut. Výuka kurzu musí probíhat pod vedením zkušených instruktorů akreditovaných Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR.

Co se dítě během plaveckého kurzu naučí?

Plavecký program plavání předškoláků je zpravidla rozložen do čtrnácti lekcí. Každá lekce probíhá pravidelně jednou týdně ve stejnou hodinu. Kurz předškoláka naučí především plaveckým dovednostem, jako je splývání na bříšku i na zádech, správné dýchání, potápění, skoky do vody, orientace pod vodou a výuka plaveckých způsobů.

Aby se předškoláci naučili plavat a získali ve vodě samostatnost, během kurzů nepoužívají nafukovací pomůcky (ale pěnové nadlehčovací pomůcky) a výuka navíc neprobíhá v mělké vodě, tzn. v bazénu, kde by dosáhli nohama na dno. Děti tak mají větší motivaci naučit se plavat.

Cílem plaveckého kurzu je rovněž vyvolat radost dítěte z jakéhokoliv pohybu ve vodě, a to jak na hladině, tak i pod vodou. Plavecký kurz tedy musí hlavně vaše dítě bavit. Díky tomu si z kurzu plavání odnese nové zážitky a užije si také zábavu a legraci. A samozřejmě, získá i nové plavecké dovednosti, zvýší svou pohybovou koordinaci a posílí potřebné svalové partie.

Rodiče a děti versus kurzy pro MŠ

Do plaveckého bazénu můžete se svým dítětem předškolního věku vyrazit sami. Na druhou stranu, jestliže vaše ratolest navštěvuje mateřskou školu, můžete ho zapsat do plaveckého výcviku organizovaného přímo touto školou.

Nejenže se spřátelí s vodou, ale bude mít možnost také navázat či upevnit kamarádské vztahy se svými vrstevníky.

Plavky, plavecké brýle a čepice i nadlehčovací pomůcky

Jaké doplňky dítěti na kurzy plavání předškoláků pořídit? Kromě plavek samozřejmě plavecké brýle a čepici. Ostatní pomůcky nechte na vedení plaveckého klubu.

Děti během kurzů plavání zpravidla nepoužívají nafukovací plavecké pomůcky, jako jsou nafukovací kruhy nebo rukávky. Vedení plaveckého klubu dětem zapůjčuje nadlehčovací plavací pomůcky. Jde třeba o pěnové plavecké desky a plováky, nadlehčovací kroužky nebo plavecké pásy.

Výběr plaveckého klubu

Chcete-li mít jistotu, že jste pro své dítě vybrali solidní plavecký klub, ideální bude, když jej navštívíte ještě před tím, než se váš předškolák vypraví na první lekci plavání. Během návštěvy byste si měli v prvé řadě ověřit, zda kurzy plavání předškoláků vedou odborně vyškolené instruktorky, které vlastní osvědčení o absolvování kurzu akreditovaného ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.

Dalším důležitým kritériem je kvalita bazénové vody. Kvalitu vody určuje Vyhláška 135/2004 Sb. Kvalita vody musí být navíc pravidelně kontrolována krajskou hygienickou stanicí. Povinná minimální hladina chloru, obsaženého ve vodě, je 0,3 mg/l.

Kromě odpovídající kvality vody by měl mít plavecký bazén také patřičné zázemí – tedy dámskou a pánskou šatnu, sprchy a prostory pro závěrečnou aklimatizaci. Rozhodně nelze zapomenout ani na vstřícný a milý personál, pro něhož je spokojenost rodičů a dětí to nejdůležitější.

Předplatné časopisu Maminka
Témata: Zdraví, Plavání s dětmi, Vaše dítě, Plavecký klub, Plavání, Splývání, Pozitivní vztah, Plavecký způsob, Vztah, Způsob, Požití, Jak, Děti

Mohlo by vás zajímat
Nejčastější mateřské hříchy: Tímhle brzdíte vývoj dítěte a možná to nevíte
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Maminka roku: Syn mi holil hlavu, smál se, já brečela, říká Andrea
Eliánek spí od dvou měsíců ve svém pokojíčku, říká Dominika Mesarošová
Doma beránci, ve školce vlci. A mohla jsem za to já, perfektní matka!
Přiznání: Nenávidím mateřství. Dceru miluji, ale být matkou mě štve!
Úzkostné stavy se mohou projevovat různě. A co když je má celá rodina?
Jsem obézní. V těhotenství jsem cítila ze strany lékařů odpor a styděla se
Babička upřednostňuje jedno vnouče. Podle vědců za to mohou i geny

Horoskopy

Váhy Je pravda, že jste v práci tak trochu nedoceněni, ale nikterak tragicky to neprožíváte. Tento přístup…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Cecilie, Cecílie, Cindy

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu