Maminka.czBatole

Plenky dříve a dnes

, Časopis Maminka
28. 8. 2011
Plenky dříve a dnes
V čem má vaše dítě právě teď zabalený zadeček? Z 80 % odpovíte, že přece v „pampersce“. A je jedno, že s touto značkou papírová plena vašeho potomka nemá vůbec nic společného. Tento název se pro papírové pleny zkrátka vžil...

Přitom historie tohoto výrobku je velmi krátká. Jednorázové plenky byly objeveny ve čtyřicátých letech minulého století a šlo vlastně o látkové pleny potažené igelitem tak, aby dovnitř neprosakovalo nadělení potomka. Byly považované za opravdový luxus a nemohl si je dovolit každý. V devadesátých letech se konečně dostaly do České republiky a maminky si je šetřily na „zvláštní příležitosti“, jakými byla návštěva u lékaře, výlet k rodičům a podobně.

Teprve v polovině devadesátých let se papírové pleny staly běžnou výbavičkou všech miminek. Jejich vývoj ale neustále postupuje vpřed, takže kdybyste vedle sebe položila jednorázovou plenku z roku 1980 a tu dnešní, nestačila byste se nejspíš divit, jaký rozdíl mezi nimi je.

Za krále Klacka

Jako starodávné pleny se používaly zvířecí kůže, mech, ložní prádlo, listy a podobně. Například děti v tropických oblastech plenky neznaly vůbec, protože byly úplně nahé. V Evropě se začaly potomkům dávat na konci devatenáctého století, a to pouze v bohatších rodinách. Obecně byly děti napevno balené do povijanu, v němž byl umístěný pruh látky, který se měnil v případě nehody. Starší kojenci už nebyli „svazováni“ a povijan byl nahrazen jiným kusem textilie, tentokrát vedoucím kolem boků. Povijan ale často nebyl vůbec čištěn i několik dní, takže děťátko si pěkně leželo v tom, co samo vyrobilo. Zabalit miminko do povijanu bylo poměrně náročné, takže když už to maminka jednou zvládla, klidně dečku několik dní nerozbalovala.

A v ní se zatím množily zápach a bakterie. Porodní báby doporučovaly, aby se rodiče svým potomkům víc věnovali, nechávali je rozbalené. Teprve na přelomu devatenáctého a dvacátého století se naši nejmenší dočkali – pravidelná denní koupel se stala rituálem a začaly se používat i zásypy, které na kůži miminka fungovaly protizánětlivě. Teprve časem se objevily masti na dětskou pokožku.

Já na to přijdu

Látkové pleny se léta používaly a zdokonalovaly. Jenže s nimi bylo hodně práce, takže se muži (!!!) rozhodli vymyslet něco, čím by si usnadnili práci, a v roce 1942 se objevila de facto první papírová plena. Byly to v podstatě speciálním způsobem poskládané papírové kapesníky v mnoha vrstvách. Udržely přibližně jednu moč. A od té doby vyrazily na vítězné tažení celým světem. Jsou totiž hygienické, pokud zvolíte správnou značku, pečují o pokožku vašeho miminka na intimních partiích tak, že se vůbec nemusíte bát zarudnutí nebo nepříjemných opruzenin, které zvlášť v letních měsících dokážou malým dětem velmi znepříjemnit život.

Ano, nebo ne?

Na přelomu tisíciletí se objevily informace, že papírové pleny poškozují dětské kyčle, protože nemají široké balení.
V současnosti se ale pediatři shodují v tom, že stačí krátkodobě široké balení plenami látkovými přes jednorázové, které jsou hygienické a pro miminko příjemné. I pro maminku, které odpadá dennodenní povinnost s praním a žehlením třiceti až padesáti látkových plen.

Víte, že?

Největší boom ve světě slavily papírové pleny v devadesátých letech minulého století. I když jsou příjemné na výměnu a úklid, rozhodně nejsou příliš šetrné k životnímu prostředí. Ekologové spočítali, že roční dítě má za sebou jednu tunu odpadu, který se nedá recyklovat a rozkládá se až tři sta let. Proto některé maminky znovu přicházejí na chuť plenám látkovým a moderním systémům balení.

I vy je můžete vyzkoušet a zanalyzovat si, které jsou pro vás i vaše miminko nejlepší. Vždy byste totiž měla mít na paměti, že nejde jen o krátkodobé řešení problému, že byste měla svého potomka vychovávat do čistého životního prostředí. A tomu můžete napomoci i tak, že budete oba systémy pečlivě a pravidelně střídat.

Předplatné časopisu Maminka
Témata: Děti, Časopis Maminka, Novorozenec, Kojenec, Batole, Široké balení, Plen, Miminko nejlepší

Mohlo by vás zajímat
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Záhada jménem syndrom ruka-noha-ústa. Pozor na záměnu
Úzkostné stavy se mohou projevovat různě. A co když je má celá rodina?
Dcery Karla Gotta: Která zdědila tátův talent? A která se mu nejvíc podobá?
Kdy nechat děti doma samotné? Nejdřív ve 12 letech, tvrdí odborníci!
Narodila se bez rukou. Lékaři byli pro potrat, rodiče ho odmítli
Těhotenství jim navždy změnilo tělo. Není se za co stydět, vzkazují tyhle matky!
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Něžné, dojemné i smutné. Prarodiče se poprvé vidí s vnoučaty

Horoskopy

Ryby Hned ráno se probudíte do lepší nálady a cítíte, jak z vás opadají tíživé myšlenky. Věřte, že se budete…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Edeltruda, Mahulena

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu