Maminka.czPeníze a kariéra

Plenky v práci

Plenky v práci je nové občanské sdružení, jehož náplní je usnadnit návrat do zaměstnání matkám po mateřské. Jeho zakladatelkami jsou Jana Vyhlídalová a Božena Řežábová. Toto sdružení se snaží matky motivovat k tomu, aby po mateřské dovolené opět nastoupili do zaměstnání, které odpovídá jejich kvalifikaci. K tomu přispívají například prezentací příběhů úspěšných žen, kterým se podařilo skloubit rodinu a kariéru.
6. 7. 2011
Plenky v práci

Ženám je k dispozici také poradna, kde například právník poradí, na co máte v zaměstnání nebo u pracovního pohovoru nárok. Mohou vám také pomoci sepsat kvalitní životopis. Další jejich snahou je navázání spolupráce s firmami, které by maminky po mateřské nebo přímo na rodičovské dovolené zaměstnávaly a mohly jim nabízet alternativní pracovní podmínky, jako je například zkrácený úvazek, práci z domova nebo alespoň flexibilní pracovní dobu. Jelikož firmy nejsou nakloněny zkráceným úvazkům i vzhledem daňové a jiné zátěži ze strany státu, rozhodlo se sdružení Plenky v práci apelovat na vládu formou petice.

Proč některé maminky chtějí jít do práce dříve, než po třech letech? Mnohé k tomu vedou finanční důvody, kdy si rodina nemůže dovolit hospodařit delší dobu pouze z jednoho platu. Jinou skupinu žen motivuje k rychlému návratu do práce nikoliv finanční stránka věci, ale potřeba udržet si pozici, kterou si před narozením dítěte v práci vybudovaly nebo snaha držet krok s vývojem v oboru.

Příkladem je například třiatřicetiletá lékařka z Brna, která při rodičovské dovolené ordinuje dvě dopoledne v týdnu. V té době jí děti hlídá chůva, za kterou zaplatí víc, než si za tu dobu vydělá v zaměstnání. Pokud by však zůstala se dvěma dětmi šest let doma, plnohodnotný návrat do zaměstnání by byl téměř nemožný.

To, že je v české republice mateřská dovolená delší než kdekoliv jinde, vnímá jako pozitivum značná část maminek, ale i odborníků, například psychologů. Je zde však i druhá skupina maminek, které by uvítaly mateřskou kratší a spíše by preferovaly rychlejší a hlavně snazší návrat do pracovního procesu. Myslím si, že ideální varianta by byla taková, že by si maminky mohly samy zvolit, co je pro ně a jejich dítě optimální řešení. Možná prvním krůčkem je poměrně nová varianta, kdy si většina maminek může vybrat, zda zůstane s dítětem dva, tři nebo čtyři roky. Uvidíme, jaké další změny nás čekají, například i pod vlivem aktivit sdružení Plenky v práci.

Jaké máte zkušenosti s návratem do zaměstnání po rodičovské vy?

Témata: Peníze a kariéra, Pracovní pohovor, Finanční důvody, Zkrácený úvazek, Ideální varianta
Mohlo by vás zajímat
Jak přežít zimní chmury? Tipy, které vás z toho dostanou
Syn má jinou barvu kůže než táta. Podezírali mě z nevěry
Oprašte tradici vánočních přání. Vyrobte si je sami, třeba z knoflíků
Chřipková sezóna v těhotenství. Jak ji zvládnout bez úhony a na co si dát pozor?

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu