Plyšák Labubu jako fenomén. Nová generace má svého vlastního mončičáka

Foto: Profimedia.cz

Foto: Profimedia.cz

Příběh postavičky Labubu se začal psát v roce 2015, kdy hongkongský ilustrátor Kasing Lung představil obrázkovou knihu The Monster. Foto: Profimedia.cz

Příběh postavičky Labubu se začal psát v roce 2015, kdy hongkongský ilustrátor Kasing Lung představil obrázkovou knihu The Monster. | Foto: Profimedia.cz

Příšerka Labubu vypadá jako kříženec elfa a králíka se škodolibým úsměvem. Foto: Profimedia.cz

Příšerka Labubu vypadá jako kříženec elfa a králíka se škodolibým úsměvem. | Foto: Profimedia.cz

Opravdovou explozí prošel fenomén Labubu v letech 2023–⁠2024. Foto: Profimedia.cz

Opravdovou explozí prošel fenomén Labubu v letech 2023–⁠2024. | Foto: Profimedia.cz

Fanoušci se hrnou do nákupních center a čekají hodiny, aby si mohli koupit novou kolekci.  Foto: Profimedia.cz

Fanoušci se hrnou do nákupních center a čekají hodiny, aby si mohli koupit novou kolekci.  | Foto: Profimedia.cz

Roztomilí a zároveň šibalští plyšáci jsou celosvětovou senzací především u generace Z. Foto: Profimedia.cz

Roztomilí a zároveň šibalští plyšáci jsou celosvětovou senzací především u generace Z. | Foto: Profimedia.cz

Firma Pop Mart vsadila na dnes už ikonický prodejní model v takzvaných blind boxech. Foto: Profimedia.cz

Firma Pop Mart vsadila na dnes už ikonický prodejní model v takzvaných blind boxech. | Foto: Profimedia.cz

Příběh postavičky Labubu se začal psát v roce 2015, kdy hongkongský ilustrátor Kasing Lung představil obrázkovou knihu The Monster. Foto: Profimedia.cz
Příšerka Labubu vypadá jako kříženec elfa a králíka se škodolibým úsměvem. Foto: Profimedia.cz
Opravdovou explozí prošel fenomén Labubu v letech 2023–⁠2024. Foto: Profimedia.cz
Fanoušci se hrnou do nákupních center a čekají hodiny, aby si mohli koupit novou kolekci.  Foto: Profimedia.cz
7
Fotogalerie

Pamatujete na mončičáky? Plyšáci s roztomilým obličejem v různých barvách byli hitem dětí narozených v osmdesátkách. A kdo je měl ve všech barvách, byl za krále. Dnes tuhle retro hračku vystřídalo nové stvoření: Labubu. Králičí ouška, devět špičatých zubů a tak trochu hororový úsměv.

Příběh postavičky Labubu se začal psát v roce 2015, kdy hongkongský ilustrátor Kasing Lung představil obrázkovou knihu The Monsters inspirovanou severskými bájemi. Příšerka Labubu vypadala jako kříženec elfa a králíka se škodolibým úsměvem. O čtyři roky později vstoupila do světa plastových (a později i plyšových) figurek díky čínské firmě Pop Mart. Ta vsadila na dnes už ikonický prodejní model v takzvaných blind boxech. Kupujete zabalenou krabičku a až doma zjistíte, kterou hračku jste dostali. Videa fanoušků, kteří s napětím vybalují figurky a propadají radosti, případně zklamání, zaplavila TikTok a stala se celosvětovou senzací. Prvek překvapení připomíná Kinder vajíčko, jenže bez sladké čokolády. Co však umí, je dokonale spouštět sběratelské instinkty: otevřít, zjistit, vyměnit… A možná koupit další krabičku.

VIDEO: Fenomén Tamagotchi! Elektronické zvířátko, které se stalo hitem

Zdroj: Prostě fenomén!, CNC

Roztomilou příšerku si oblíbily i celebrity

Opravdovým boomem prošel fenomén Labubu v letech 2023 až 2024. TikTok zaplavila unboxing videa a pod hashtagem #labubu se začala točit krátká videa s miliony zhlédnutí. Zpěvačka Lisa z k-popové skupiny Blackpink se na sociálních sítích často vyznává ze své lásky. „Labubu je moje dítě,“ řekla v nedávném videu pro Teen Vogue. Hračku si oblíbily i další známé osobnosti, například zpěvačky Rihanna a Dua Lipa. A tak se ze sběratelské kuriozity stal postupně mainstream.

Dlouhé fronty i napodobeniny

Roztomilí a zároveň šibalští plyšáci jsou celosvětovou senzací především u generace Z, ale stále větší oblibu získávají i u dětí. Často visí na kabelkách, batozích a poutkách na opasek. Lidé, především v Asii, kde je trend nejsilnější, se hrnou do nákupních center a čekají hodiny, aby si mohli koupit novou kolekci. A rozhodně se nejedná o žádnou lacinou záležitost. Blind box dnes vyjde v přepočtu přibližně na 1500 Kč, plyšový přívěsek na klíče nebo batoh stojí okolo 500 Kč. A ty nejvzácnější kousky se prodávají třeba i za tisíc dolarů.

A pro ty, kteří nemohou sehnat skutečného Labubu, existují dokonce napodobeniny, často nazývané Lafufu nebo Fauxbubu, ale ty mají zpravidla méně kvalitní srst a mírně zdeformovaný úsměv.

Ať už patříte mezi rodiče, kteří se s nostalgií vracejí k mončičákům, nebo už doma řešíte první „labubumanii“, jedno je jisté, dětský i teenagerský svět se neustále proměňuje, ale touha po trendy hračkách zůstává stejná. Dáváte přednost klasice z dětství, nebo jste podlehli kouzlu zubatého králíčka s lišáckým úsměvem? Napište nám do komentářů.

Zdroje: CNN, Variety, madeformums.com, New York Post, Independent

Určitě si přečtěte

Články z jiných titulů