Maminka.czTipy redakce

Plzeň nás nadchla! Skvělé světelné hřiště, Loosovy byty a konečně jsme viděli dikobraza

Radka Wallerová 14.  8.  2020
Kdykoli u nás doma zazní nápad, že zajedeme do Plzně, začnou se děti překřikovat ve vyjmenovávání míst, kam prostě musíme jít. V Plzni je toho totiž k vidění hodně, navíc se tu můžete i dobře najíst nebo si dát dobré kafe. A to všechno chcete. Ať už v létě, nebo kdykoli jindy, do západočeské metropole se totiž dá jezdit celý rok.

Naším oblíbeným cílem je kulturní centrum DEPO2015 – tamní výstavy nás ještě nikdy nezklamaly, navíc nás baví celý tenhle industriální areál. Teď zrovna tam běží interaktivní výstava BLIK BLIK - moje pětiletá Josefína a devítiletý Bart nadšeně vyzkoušeli všechny exponáty. Tahle výstava sice 23. srpna skončí, ale vsadím se, že i ta další bude neméně zajímavá. 

Za návštěvu stojí i zdejší kavárna, kromě skvělého kafe tu mají dobré pivo. A pro děti netradiční recyklované dětské hřiště v prostoru zvaném Tržiště, kde můžete pořídit různé designové kousky. 

Tip na výlet: Ve Žďáru si užijete skvělé interaktivní muzeum, zámek, zahrady a natočíte svého Santiniho

Klasikou, kterou v Plzni nikdy nesmíme vynechat, už se stala Techmania. Letos s novou expozicí věnovanou inženýrství. Super jsou ale i ty starší, třeba ta nazvaná Pod hladinou. Jaké to asi je vytvářet vlny, vodní víry nebo tsunami, řídit loď plavebními komorami či utéct z potápějící se lodi? Pětiletá dcera si nadšeně dopřála jak vodní svět, tak expozici Malá věda přesně pro její věkovou skupinu - je to vlastně pěkné vnitřní dětské hřiště.

TOHLE POTŘEBUJETE VĚDĚT

Spoustu praktických informací najdete na webech www.plzenprodeti.cz a www.visitplzen.eu  - z nich můžete klidně při plánovaní své cesty do Plzně vyjít. Nebo se stavte na náměstí Republiky v turistickém infocentru, tam vědí také všechno. 

 

V oblibě máme i plzeňskou ZOO. Hodně nás bavil pavilon Království jedu – nečekali jsme, že uvidíme šíleně jedovatou žábu pralesničku strašnou, aniž bychom museli cestovat do Jižní Ameriky. A super je také tamní expozice Svět v podzemí – nenápadný vchod nedává nic tušit o jeho rozlehlosti, natož o pěkném zpracování. 

Kam na výlet s dětmi? ZOO je sázkou na jistotu. Tady je 11 tipů na ty nejkrásnější

Letos jsme si navíc řekli, že se konečně podíváme i na zvířata v odlehlejší části ZOO - za ty zubry a vlky to určitě stálo. Navíc jsme poprvé v životě viděli dikobraza, obvykle ve všech ZOO zalezlého hluboko v noře.  

Děti chtěly i do Dinoparku a proč by ne, můžete si koupit společnou vstupenku do ZOO a právě sem, oba areály spolu těsně sousedí. Hýbací modely za pozornost stojí, plusem je, že Dinopark je podobně jako celá ZOO částečně ve stínu. Navštívili jsme i tamní 3D kino, do něj už se neplatí žádný další vstup.

Jediným minusem Dinoparku a ZOO je tamní  nabídka občerstvení, dlouhodobě za moc nestojí a pokud lpíte na zdravé výživě, zabalte si svačinu s sebou. 

A ještě na loutky a do podzemí

Zajít můžete také na návštěvu k Spejblovi a Hurvínkovi do Muzea loutek, které sídlí v jednom z historických domů na náměstí. Skvělé je, že exponáty si nemusíte jenom prohlížet ve vitrínách, ale děti mohou i dát průchod fantazii a zahrát si vlastní divadlo. Za návštěvu podle recenzí stojí i Muzeum strašidel, ale to jsme letos nestihli. 

Více na www.plzenprodeti.cz a www.visitplzen.eu

Naopak jsme stihli jak návštěvu Prazdroje a ačkoli jsem si předem nebyla jistá, zajímavě podaná historie výroby piva zaujala i moje potomky.  Kromě pivovaru můžete v centru města navštívit i Pivovarské muzeum, kousek od něj je pak vstup do Plzeňského podzemí - tam jsme byli loni a líbilo se nám moc. Celé měří snad dvacet kilometrů, návštěvnický okruh má necelý jeden. 

Tipy na rodinné výlety vlakem! Proč je to lepší než jet autem?

A ještě jeden tip navíc! Tentokrát zejména pro rodiče. Je to možnost prohlédnout si několik bytů, které v Plzni vytvořil slavný archtekt Adolf Loos. Každý z nich je jiný, za návštěvu ale rozhodně stojí všechny: byt manželů Krausových, byt doktora Vogla, Brummelův dům i Semlerova rezidence – ta je však momentálně kvůli rekonstrukci uzavřena. Více na Adolf Loos v Plzni.  Nemáte kam dát děti, nebojte se je vzít s sebou, já jsem to udělala a na konci poutavého výkladu sklidily potlesk za svou pozornost. 

Do Plzně jsme dorazili vlakem, z nádraží je to na hlavní náměstí  - ano, vyšplhali jsme i na věž kostela svatého Bartoloměje, za ten výhled to stálo - kousek i pěšky, případně se tam dá popojet tramvají.

Bydleli jsme ještě blíž, v hotelu Courtyard by Marriott u pěkně upravené Mlýnské strouhy. Není to sice hotel apriori zaměřený na rodiny s dětmi, ale syna i dceru si hned první ráno získal automatem na lívance, k nimž nechyběla nutella. Já jsem zase ocenila, že je v centru a že má velké pokoje, v nichž nechyběl psací stůl, fén nebo třeba lednička a žehlička. 

Po samotném městě jsme se bez potíží pohybovali MHD, na více dní se vyplatí pořídit si turistickou Plzeňskou kartu

Témata: Naše tipy, Dovolená s dětmi, Cestování, Tipy na výlet, Tipy redakce, Cestujeme, Ověřeno rodiči, Léto s tebou, Jižní Amerika, Návštěva, Zoologická zahrada, Vogl, Muzeum loutek, Kafe, Byte, Muzeum strašidel, Dinopark, Tržiště, Náměstí Republiky, Plzeň, Kraus, Spejbl, Výstava, Muzeum, Hotel
Mohlo by vás zajímat
Máma pěti dětí ukázala svoje nedokonalé břicho. Co jí lidé napsali?
redakce
Příběhy
Jana Bernášková: Špatně jsme odhadli syna, komunitní škola nebyla pro něj
Potužníková Jana
Školství
Má rozštěp, řekl lékař a navrhl potrat. Dítě si nechala, je z něj krásný kluk
Kolinová Gabriela
Maminka roku