Maminka.czTipy redakce

Plzeň nás nadchla! Skvělé světelné hřiště, Loosovy byty a konečně jsme viděli dikobraza

Radka Wallerová 14.  8.  2020
Kdykoli u nás doma zazní nápad, že zajedeme do Plzně, začnou se děti překřikovat ve vyjmenovávání míst, kam prostě musíme jít. V Plzni je toho totiž k vidění hodně, navíc se tu můžete i dobře najíst nebo si dát dobré kafe. A to všechno chcete. Ať už v létě, nebo kdykoli jindy, do západočeské metropole se totiž dá jezdit celý rok.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Naším oblíbeným cílem je kulturní centrum DEPO2015 – tamní výstavy nás ještě nikdy nezklamaly, navíc nás baví celý tenhle industriální areál. Teď zrovna tam běží interaktivní výstava BLIK BLIK - moje pětiletá Josefína a devítiletý Bart nadšeně vyzkoušeli všechny exponáty. Tahle výstava sice 23. srpna skončí, ale vsadím se, že i ta další bude neméně zajímavá. 

Za návštěvu stojí i zdejší kavárna, kromě skvělého kafe tu mají dobré pivo. A pro děti netradiční recyklované dětské hřiště v prostoru zvaném Tržiště, kde můžete pořídit různé designové kousky. 

Tip na výlet: Ve Žďáru si užijete skvělé interaktivní muzeum, zámek, zahrady a natočíte svého Santiniho

Klasikou, kterou v Plzni nikdy nesmíme vynechat, už se stala Techmania. Letos s novou expozicí věnovanou inženýrství. Super jsou ale i ty starší, třeba ta nazvaná Pod hladinou. Jaké to asi je vytvářet vlny, vodní víry nebo tsunami, řídit loď plavebními komorami či utéct z potápějící se lodi? Pětiletá dcera si nadšeně dopřála jak vodní svět, tak expozici Malá věda přesně pro její věkovou skupinu - je to vlastně pěkné vnitřní dětské hřiště.

TOHLE POTŘEBUJETE VĚDĚT

Spoustu praktických informací najdete na webech www.plzenprodeti.cz a www.visitplzen.eu  - z nich můžete klidně při plánovaní své cesty do Plzně vyjít. Nebo se stavte na náměstí Republiky v turistickém infocentru, tam vědí také všechno. 

 

V oblibě máme i plzeňskou ZOO. Hodně nás bavil pavilon Království jedu – nečekali jsme, že uvidíme šíleně jedovatou žábu pralesničku strašnou, aniž bychom museli cestovat do Jižní Ameriky. A super je také tamní expozice Svět v podzemí – nenápadný vchod nedává nic tušit o jeho rozlehlosti, natož o pěkném zpracování. 

Kam na výlet s dětmi? Zoo je sázkou na jistotu. Tady je 12 tipů na ty nejkrásnější

Letos jsme si navíc řekli, že se konečně podíváme i na zvířata v odlehlejší části ZOO - za ty zubry a vlky to určitě stálo. Navíc jsme poprvé v životě viděli dikobraza, obvykle ve všech ZOO zalezlého hluboko v noře.  

Děti chtěly i do Dinoparku a proč by ne, můžete si koupit společnou vstupenku do ZOO a právě sem, oba areály spolu těsně sousedí. Hýbací modely za pozornost stojí, plusem je, že Dinopark je podobně jako celá ZOO částečně ve stínu. Navštívili jsme i tamní 3D kino, do něj už se neplatí žádný další vstup.

Jediným minusem Dinoparku a ZOO je tamní  nabídka občerstvení, dlouhodobě za moc nestojí a pokud lpíte na zdravé výživě, zabalte si svačinu s sebou. 

A ještě na loutky a do podzemí

Zajít můžete také na návštěvu k Spejblovi a Hurvínkovi do Muzea loutek, které sídlí v jednom z historických domů na náměstí. Skvělé je, že exponáty si nemusíte jenom prohlížet ve vitrínách, ale děti mohou i dát průchod fantazii a zahrát si vlastní divadlo. Za návštěvu podle recenzí stojí i Muzeum strašidel, ale to jsme letos nestihli. 

Více na www.plzenprodeti.cz a www.visitplzen.eu

Naopak jsme stihli jak návštěvu Prazdroje a ačkoli jsem si předem nebyla jistá, zajímavě podaná historie výroby piva zaujala i moje potomky.  Kromě pivovaru můžete v centru města navštívit i Pivovarské muzeum, kousek od něj je pak vstup do Plzeňského podzemí - tam jsme byli loni a líbilo se nám moc. Celé měří snad dvacet kilometrů, návštěvnický okruh má necelý jeden. 

Vyrazte na rodinný výlet vlakem. Kam se vydat a proč je to lepší než jet autem?

A ještě jeden tip navíc! Tentokrát zejména pro rodiče. Je to možnost prohlédnout si několik bytů, které v Plzni vytvořil slavný archtekt Adolf Loos. Každý z nich je jiný, za návštěvu ale rozhodně stojí všechny: byt manželů Krausových, byt doktora Vogla, Brummelův dům i Semlerova rezidence – ta je však momentálně kvůli rekonstrukci uzavřena. Více na Adolf Loos v Plzni.  Nemáte kam dát děti, nebojte se je vzít s sebou, já jsem to udělala a na konci poutavého výkladu sklidily potlesk za svou pozornost. 

Do Plzně jsme dorazili vlakem, z nádraží je to na hlavní náměstí  - ano, vyšplhali jsme i na věž kostela svatého Bartoloměje, za ten výhled to stálo - kousek i pěšky, případně se tam dá popojet tramvají.

Bydleli jsme ještě blíž, v hotelu Courtyard by Marriott u pěkně upravené Mlýnské strouhy. Není to sice hotel apriori zaměřený na rodiny s dětmi, ale syna i dceru si hned první ráno získal automatem na lívance, k nimž nechyběla nutella. Já jsem zase ocenila, že je v centru a že má velké pokoje, v nichž nechyběl psací stůl, fén nebo třeba lednička a žehlička. 

Po samotném městě jsme se bez potíží pohybovali MHD, na více dní se vyplatí pořídit si turistickou Plzeňskou kartu

Témata: Maminka cestuje, Naše tipy, Tipy na výlet, Dovolená s dětmi, Cestování, kino, Tipy redakce, Cestujeme, Ověřeno rodiči, Léto s tebou, Josefína, Hotel, Muzeum loutek, Muzeum, Byte, Nutella, Tsunami, Muzeum strašidel, Dikobraz, Dinopark, Pod hladinou, Plzeň, Výstava, Návštěva, Kafe
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
První vteřiny po porodu na 30 fotkách: Tohle jsou největší emoce v životě žen!
Víchová Terezaswp
Galerie
Slavné české topmodelky ukázaly své dospívající syny: Který je kopií své mámy?
Mrázková Dita
Slavné maminky
Dvojník Harryho Pottera nebo Kristoffa z Ledového království? Těchto 20 lidí jako by z oka vypadlo hrdinům z filmů!
Formánková Simona
Galerie
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
Maminka roku 2022: Partner neunesl vrozenou vývojovou vadu dcery. Já za nás bojuju, jak nejvíc umím, říká semifinalistka Iva
redakce
Maminka roku 2022
Měla to být památka, a vznikl trapas: 15 těhotenských fotek, které nedojmou, ale spíš rozesmějí
Formánková Simona
Galerie
Eva Burešová porodila! Partner Přemek napsal dojemné vyznání
Víchová Tereza
Slavné maminky
5 důvodů, proč miminka doopravdy potřebují zavinovačku
Procházková Simona
Novorozenec