Maminka.czDětské nemoci

Víte, jak ochránit dítě před nákazou pneumokokem?

Simona Procházková 3.  12.  2020
Pneumokok, slovo skloňované ve všech pádech a vedle závažných invazivních onemocnění spojované především s jednou z nejběžnějších dětských nemocí – bolestivým zánětem středního ucha. Jak se může dítě nakazit? Proč je infekce nebezpečná? Kdy hrozí zápal plic? A proč lékaři doporučují očkování?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Bakterie způsobující pneumokoková onemocnění se šíří kapénkovou infekcí, například při kašli, kýchání a rýmě, ať už doma při kontaktu se sourozencem či v dětských kolektivech, jeslích nebo školkách. Nejčastěji se nakazí kojenci, batolata a děti do pěti let.

Pneumokok způsobuje i meningitidu!

Pneumokok, odborně nazývaný Streptococcus pneumoniae, patří mezi bakterie, které vyvolávají široké spektrum onemocnění (záněty dutin a průdušek) nejen u dětí, ale i u dospělých. Nejnebezpečnější jsou tzv. invazivní pneumokoková onemocnění, kdy bakterie proniknou z nosohltanu do jiných částí těla a způsobí závažné formy zápalu plic, pneumokokovou meningitidu a otravu krve, což mohou být život ohrožující stavy. Pneumokok je ale mnohdy příčinou bolestivého zánětu středního ucha. Existuje více než devadesát různých sérotypů pneumokoka, ale pouze jedenáct z nich je u dětí zodpovědných za převážnou většinu invazivních onemocnění. Pozitivní je, že ve srovnání s předchozími lety počet těchto onemocnění u nejmenších dětí výrazně klesá, a to zejména díky dostupnému očkování.

Nákaza pneumokokem: Hrozí záněty průdušek, zápal plic i meningitida!

Jak poznáte zápal plic?

Právě pneumokokové infekce jsou jednou z častých příčin vzniku zápalu plic a malé děti jsou nejohroženější skupinou. Ten obvykle začíná infektem horních cest dýchacích, odkud se šíří do průdušek a plicních sklípků. Mezi příznaky patří horečka, dušnost, intenzivní kašel, bolest na prsou při hlubokém nádechu a zrychlený dech. Inkubační doba mezi vniknutím bakterie do těla a prvními příznaky pneumokokového onemocnění jsou dva až tři dny. Pravděpodobnost onemocnění zvyšují chronické choroby a rizikové faktory, jako jsou snížená imunita, diabetes, onemocnění ledvin nebo srdce.

Pozor na zánět středního ucha!

Zánět středního ucha patří mezi mírnější formy infekce pneumokokem, přesto jde o nepříjemné a bolestivé onemocnění, které bývá doprovázeno horečkami a dalšími respiračními obtížemi. Navíc může vést až k prasknutí ušního bubínku, jehož důsledkem může být dokonce nedoslýchavost.  Léčba často vyžaduje propíchnutí ušního bubínku s cílem uvolnit nahromaděnou tekutinu a mnohdy se neobejde bez užívání antibiotik. Zánět středního ucha může být způsoben virovou nebo bakteriální infekcí, přičemž pneumokok je zodpovědný za přibližně polovinu všech bakteriálních zánětů středouší.

Odhaduje se, že většina dětí onemocní akutním zánětem středního ucha ještě před dosažením třetího roku života. Že se jedná o velmi časté onemocnění, potvrzuje i výsledek výzkumu provedeného v pěti zemích Evropské unie, který ukázal, že na každých 1000 dětí připadá ročně asi 268 návštěv u lékaře právě pro zánět středního ucha.

Zápal plic u dětí: Jak vzniká a je nakažlivý? Tohle jsou jasné příznaky

Jak chránit děti před nákazou pneumokokem? 

Účinnou prevenci představuje očkování (vakcinace proti pneumokokům totiž vedle ochrany před invazivními onemocněními pomáhá předcházet i opakovaným zánětům středního ucha) a dodržování základních hygienických opatření, které bychom měli dětem odmalička vštěpovat. Samozřejmé by mělo být časté mytí rukou mýdlem a teplou vodou, zvláště před jídlem a po příchodu domů z venku nebo ze školky, a používání kapesníku během kýchání či kašlání. Vysvětlete dětem, že si nemají s nikým vyměňovat a půjčovat hrnečky, příbor, skleničky, ručník nebo kartáček na zuby, nemají olizovat předměty, hračky, okusovat tužky.

Kdy hradí očkování pojišťovny?

Spolehlivou ochranu proti pneumokokové infekci představuje očkování (vakcínou Prevenar13 nebo Synflorix), které je plně nebo částečně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Očkují se děti již v kojeneckém věku (v několika dávkách). „Děti jsou očkovány podle schématu 2+1, což znamená, že první dávka vakcíny se aplikuje od 9. týdne věku dítěte. Druhá dávka se aplikuje dva měsíce po 1. dávce, třetí dávka pak ve věku 11 až 15 měsíců. Očkování je pro děti částečně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění, podmínkou je aplikace všech dávek očkovací látky do 7. měsíce věku dítěte a přeočkování do 15 měsíců věku dítěte. Od roku 2018 je plně hrazeno očkování proti pneumokokům také u pojištěnců nad 65 let, shrnuje praktická dětská lékařka MUDr. Alena Šebková. 

Zánět středního ucha už nemusí budit vaše dítě ze spaní

„Toto očkování není mezi povinnými podle vyhlášky o očkování proti infekčním nemocem, ale je doporučované. Pojišťovna hradí jak vakcínu (v provedení nejméně ekonomicky náročném), tak její aplikaci. To, která vakcína je ekonomicky nejméně náročnou variantou, určuje Státní ústav pro kontrolu léčiv. V tomto případě je plně hrazená vakcína Synflorix. Pokud si klient vybere vakcínu jinou, musí si uhradit rozdíl v ceně,“ doplňuje Vlastimil Sršeň, tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP).

Pneumokokové vakcíny jsou dětmi dobře snášeny a mohou se podávat současně s dalšími vakcínami, například s hexavakcínou či s vakcínou proti rotavirům.

Zhoršuje Covid-19 potíže malých alergiků a astmatiků? Tohle byste měli vědět!
Pozor na rotaviry! Jedinou spolehlivou prevencí je očkování
7 zaručených babských rad, které platí na rýmu, kašel a nachlazení
Témata: Zdraví, Děti, Děti a nemoci, Očkování, Nemoc, Dětské nemoci, Pojištění, Pneumokok, Evropská unie, Vlastimil Sršeň, Výtěr, Vakcína, Lékař, Nákaza, Infekce, Zápal plic, Onemocnění, VZP, Vít, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Tělo po třech porodech? Děti mezeru mezi stehny neocení. Tato máma za svůj instagramový post sklidila uznání
Formánková Simona
Po porodu
Narození miminka v přímém přenosu! Jak probíhá císařský řez, jsme exkluzivně natočili krok za krokem
Víchová Tereza
Maminka v porodnici
Dcera spisovatelky Haliny Pawlowské Natálie: Už od mala chtěla být módní návrhářkou, dnes má svou značku
Brožová Lenka
Časopis Maminka
Ze sirotčince v Kambodži až na olympijské hry. Fascinující příběh opuštěného chlapce a jeho adoptivního otce dobývá svět
Formánková Simona
Příběhy
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
První vteřiny po porodu na 30 fotkách: Tohle jsou největší emoce v životě žen!
Víchová Terezaswp
Galerie
Herečka Aneta Krejčíková: Jsou dny, kdy si s dětmi hraju a peču koláč. Jindy bych nejradši někam utekla, to zná každá máma
Procházková Simona
Maminka roku 2022
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova