Pneumokok se nevyplatí podceňovat

Zcela zbytečně ročně zemřou na různé nemoci statisíce lidí na světě. Proč? Jedním z příčin jsou pneumokokové infekce, proti nimž ale existuje vakcína. Největší riziko tohoto onemocnění hrozí malým dětem, chronicky nemocným a starším lidem, u nichž jsou rizika největší.
Komerční článek
23. 11. 2017
Pneumokok se nevyplatí podceňovat

První příznaky pneumokokové infekce mohou být vysoká horečka, dráždivý kašel, bolesti na hrudi, či dušnost. Ty ale mohou vést až k těžkým zánětům dutin, středouší, zápalu plic i zánětu mozkových blan a v krajním případě může končit až smrtí. „Ačkoliv například právě vakcinace proti pneumokokovým infek­cím je u nás již běžně dostupná, jen za loňský rok bylo hlášeno na 323 případů z celé České republiky, 66 osob dokonce v důsledku tohoto onemocnění zemřelo. V meziročním srovnání se sice jedná o mírný pokles výskytu onemocnění, počet tragicky končících případů ale bohužel zůstává stejný,“ vysvětluje profesor MUDr. Roman Chlíbek, PhD. z České vakcinolo­gické společnosti důvod, proč očkování ne­podceňovat.

Pozor na oslabenou imunitu

Pneumokok se běžně nachází ve sliznici úst či nosohltanu u zhruba 10 % dospělých a až 60 % dětí, nezpůsobuje ale žádné potíže. Pokud ale dojde k oslabení imunity, může začít zlobit. A to pořádně. Bakterie se totiž chytí příležitosti a napadnout oslabený organismus, rozmnoží se do různých částí těla a vytvoří záněty či infekce.

Pronik­nou-li do plic, způsobují zápal plic, pokud se dostanou do mozku, může to vést až k meningitidě. Dostat se však mohou i do krve a vyvolat sepsi. Právě pneumokok je častou příčinou otravy krve u těch nej­menších dětí. U dětí je pak velmi častým následkem pneumokoka nepříjemný zánět středního ucha.

Pneumokoků ale existuje mnoho druhů a některé způsobují třeba i různé hni­savé záněty kloubů a kostí. Stojí však i za záněty srdce či pobřišnice, a také může zanechat závažné následky, jako jsou neurologické poruchy, epilepsie či vážná porucha sluchu.

Jedno kýchnutí a jste nakaženi

K nákaze přitom stačí velmi málo, tře­ba jedno kýchnutí nebo kontakt ruky či úst. Jde totiž o kapénkovou infekci, která se přenáší vzdušnou cestou. Velmi rychle se proto šíří v dětských kolektivech. A tak stačí krátký kontakt s bacilo­nosičem či člověkem s probíha­jící pneumokokovou infekcí a nákaza je na světě. Inkubační doba je velmi krátká – jeden až tři dny, a pak se objevují první příznaky podle toho, kam pneumokok pronikl.

Nemocí je celá řada…

Pokud se pneumokok usídlí v dýchacích cestách, může vést k zápalu plic. To bývá velmi časté u dětí do pěti let, kde má právě tato bakterie podle odborníků na svědomí až dvě třetiny všech případů. Týká se to ale nejen jich, ale i dospělých. Mezi hlavní příznaky zápalu plic patří vysoká teplota, třesavka, kašel, dušnost, bolest na hrudi a další. A často se objevují i závažnější komplikace – například hnis v pohrudničním prostoru, tzv. empyém, plicní absces anebo zánět osrdečníku. Pokud bakterie nezůstane jen v plicích, ale rozšíří se do krve, může nastat sepse – otrava krve.

Zvlášť zákeřná nemoc, kterou nemá na svědomí jen pneumokok, ale i jiné bakterie, například meningitida. Pokud se na ni nepřijde včas, je smrtelná. U řady dalších mohou zůstat celoživotní následky, patří mezi ně například hluchota, mentální retardace či poruchy hybnosti. Nejzávažnější bývá zejména u dětí do dvou let, avšak děti jsou rizikovou skupinou až do puberty. Mezi hlavní příznaky patří horečka, bolest hlavy, zvracení, únava, podrážděnost, křeče a především ztuhlá šíje, tedy stav, kdy dítě není schopno ohnout hlavu dopředu na hrudník.

Pokud se bakterie pneumokoka dostanou dál do krve a jsou roznášeny do organismu, mluvíme o tzv. bakteriémii. Jde o vážnější komplikaci, která vede k otravě krve a může vést k celkové sepsi organismu a smrti. Zrychluje se pulz, dýchání, objevuje se únava a nechutenství, horečka stoupá a klesá. V takovém případě je nutná rychlá léčba, neboť sepse může být smrtelná.

 Mohlo by vás zajímat
Princezna Charlotte udává módní trendy. Stejné šatičky může nosit i vaše dcera
Chtěla bych třetí dítě. Rodina si myslí, že jsem se zbláznila
Diana Kobzanová porodila na Floridě druhou dceru
Proč dítě pláče po kojení? Může jít o alergii, reflux, ale také o pocit bezpečí

Video

Testovali jsme autosedačku s airbagem Maxi Cosi. Podívejte se, jak to dopadlo

Horoskopy

Rak Každopádně v těchto dnech zbystřete, protože záludný Merkur má za lubem vznítit ve vás plamen…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Otto, Ota, OtoRegistrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu