Maminka.czCísařský řez

Po císaři dávají lékaři dětem cumlat tampon z vaginy matky. Proč?

2. 7. 2020
Po císaři dávají lékaři dětem cumlat tampon z vaginy matky. Proč?
Císařský řez znamená velký zásah do těla matky a zároveň nejrizikovější způsob, jak přicházejí děti na svět. Měl by se indikovat jen tam, kde je to nezbytně nutné! Od roku 2000 se počet císařských řezů více než zdvojnásobil. Proč?

Kritici nadužívání císařských řezů upozorňují na fakt, že pokud dítě neprojde porodními cestami, nedojde k němu k takzvanému osídlení bakteriemi matky. To podle některých studií může mít za výsledek vyšší pravděpodobnost výskytu astmatu nebo autoimunitních nemocí.

"My můžeme udělat to, že před císařským řezem zavedeme ženě do pochvy tampón, který se pak na operačním sále odstraní a po porodu se tím tampónem dítěti potře nos, potřou ústa, některá pracoviště dávají ten tampón cumlat dítěti. A tím se usnadní nebo napodobí kolonizace dítěte mikroorganismy matky," říká přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Nemocnice Na Bulovce Michal Zikán.

Gynekolog zároveň přiznává, že počty provedených císařských řezů v České republice mají k ideálu daleko. Vysoká čísla císařů souvisí i s vyšším průměrným věkem rodiček nebo i s tím, že díky umělému oplodnění otěhotní i ženy s různými gynekologickými potížemi. 

Adéla Klingohrová, spoluautorka tohoto dílu a žena autora pořadu Dělníci života na Mall.tv, rodila kvůli porodním komplikacím  císařským řezem dvakrát. V reportáži sleduje její cestu do porodnice, porod druhé dcery obávanou metodou i následných pět dní v nemocnici na takzvaném rodinném pokoji.

Jaká jsou rizika "císaře" a proč se jejich počet za posledních pár let více než zdvojnásobil? Jak se vyrovnat z riziky tohoto způsobu porodu? A může být takto vedený porod a následný pobyt v nemocnici hezký zážitek? To je jen několik z mála otázek, na které hledá odpověď tato dokumentární reportáž.

Nepohodla se s porodní asistentkou, manžel zůstal na domácí porod sám
Maminka
Témata: Video, Porod, Novorozenec, Miminko, Císařský řez, Dělníci života, Tampon, Česká republika, Tělo matky, Nemocnice na Bulovce, Matka, Michal Zikán, Adéla Klingohrová, Tampón, Nemocnice, Reportáž, Autor pořadu, Bakterie

Mohlo by vás zajímat
Emoce a detaily z nevídané blízkosti! Nejlepší porodní fotky roku 2021
Červená propiska nadchla Instagram pro diktáty. Schválně, píše se ližiny, nebo lyžiny?
Tohle neříkejte dětem, když brečí! Proč a co se může stát?
Největší galerie porodních fotek, jakou jste viděli. Pozor, je to dojímavé a občas syrové
Největší mýty o autismu. Kdy máte jako rodič zpozornět?
Za tři dny bez plenek! Snadná a rychlá metoda, která stojí za vyzkoušení
Gabriela Soukalová září štěstím. Oznámením těhotenství všem vyrazila dech
Nejkrásnější fotky porodů? Vyhrála holčička koukající na novorozeného bratra
Jak rychle utišit plačící dítě? Trik zkušeného pediatra, který zabere hned!

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné