Maminka.czPorod

Po porodu do vody touží stále více žen! Jaké jsou jeho výhody?

Andrea Machajdíková 4.  1.  2024
Pro někoho sen, pro jiného zbytečná novota dnešních matek. V čem je porod do vody tak zvláštní, že po něm touží stále více žen? A je vlastně bezpečný?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Porod do vody probíhá ve vaně nebo ve speciálním nafukovacím porodním bazénku. V závěrečné fázi porodu se hlavička miminka i celé jeho tělo porodí pod úrovní vodní hladiny. Miminko se poprvé nadechne (do té doby dýchá přes placentu) až při prvním kontaktu se vzduchem, po vytažení obličeje z vody. Ženám je porod do vody většinou velmi příjemný, snadno se uvolní a nedochází k porodním poraněním, nebo jen k těm minimálním. Také pro miminko je takové narození šetrnější, protože vpluje do teplé vody, odkud si ho ideálně sama maminka vyzvedne.

VIDEO: Porodnice Krnov: Jak se ulevuje u porodu?

"Porod do vody je vhodný pro všechny ženy, které mají předpoklad porodit fyziologicky a u nichž nejsou známy žádné komplikace. Jsou však situace, kdy se porod do vody nedoporučuje, a to třeba tehdy, má-li rodící žena herpes (genitální opar), pokud je miminko v poloze koncem pánevním (nenaléhá hlavičkou, ale zadečkem a nožkama), také u zvýšeného krvácení nebo těhotenské infekce, u předčasného porodu, u výrazného uvolnění smolky (první stolice miminka, jejíž uvolnění před narozením může značit nějakou komplikaci, miminko není spokojené) a při preeklampsii (nebezpečně zvýšený krevní tlak matky)," vysvětluje lektorka pro porod a mateřství z organizace Laskavé porody Bc. Veronika Rašková.

Co je nutné zabezpečit předem?

Žena by měla před porodem do vody podstoupit očistné klyzma, tedy klystýr. Důležitá je také teplota vody, která by měla být 37 stupňů Celsia. V zahraničí je porod do vody celkem běžný, ale v České republice ho umožňují jen některé porodnice. "V naprosté většině je porod do vody hodnocen velmi kladně. Sama bych si ho přála vyzkoušet," říká Veronika Rašková z organizace Laskavé porody. 

Výhody porodu do vody:

  • teplá voda rodičku uvolní a zrelaxuje
  • voda nadnáší a žena se může snáze hýbat
  • teplá voda zmírňuje porodní bolesti
  • menší riziko porodních poranění
  • koupel napomáhá tvorbě endorfinů.

Historie porodů do vody

Pravděpodobně první porod do vody vznikl tak, že rodící ženě bylo ve vypuzovací fázi porodu natolik dobře, že již ve vodě zůstala, dokud neporodila. První zaznamenaný porod do vody v Evropě byl uskutečněn ve Francii roku 1805. Detailněji se touto metodou zabýval v roce 1983 francouzský porodník Michel Odent. Porod do vody schválila Česká gynekologická společnost v roce 1999.

Intimní, dojemné a plné bezprostředních emocí. Fotografie porodů do vody vás dostanou

Maminka v porodnici

Vydáváme se za vás do porodnic celé České republiky, natáčíme tu videa, abyste viděli realitu, ptáme se na všechno, co vás zajímá. S námi si vyberete tu nejlepší porodnici.

Témata: Porod, Maminka v porodnici, Miminko, Tipy a rady porod, Porodní asistentka, Krnov, žena, Placenta, Porod do vody, Teplá voda, Francie, Vana, Michel Odent, Voda, Česká republika, Novota, Vodní hladina, Evropa, Veronika Rašková