Maminka.czTěhotenství

Pochovejte si své miminko ještě před jeho narozením jako 3D model

Pochovejte si své miminko ještě před jeho narozením jako 3D model
Téměř každý nastávající rodič si představuje, jak bude jeho potomek asi vypadat. To se dozví, až po jeho narození. Ovšem ani to již není pravidlem. Estonská firma Wolfprint 3D totiž přišla s unikátní novinkou – rodičům dává možnost „pochovat“ si své nenarozené děťátko už ve chvíli, kdy je ještě v děloze matky. Pomocí 3D tiskárny totiž umí zhotovit na základě ultrazvukových snímků dokonalý model embrya.

V dnešní době jsou lidé ochotni platit za nejrůznější zbytečné vychytávky, tak proč ne za model děťátka. Stejně jako na ultrazvukové fotce je vidět jen část miminka, tvoří i 3D model jen část embrya. Nejčastěji se jedná o záběry hlavy a rukou. Autoři nápadu sice tvrdí, že by nebyl problém vytvořit celé embryo, ale k tomu by bylo nutné rozsáhlé ultrazvukové snímkování, což by mohlo ohrozit plod.

„Rodiče mohou vidět a poznat tak své dítě již v raném stádiu – několik týdnů před jeho samotným narozením. Moderní technologie nám umožňují vidět také první ultrazvukové snímky nejen ve 2D, ale i 3D. My navíc dokážeme přidat další rozměr. Jsme totiž jedni z prvních na světě, kteří umí vytvářet přesné kopie nenarozeného dítěte v podobě postavy. Tato „figurka“ vypadá úplně stejně jako malý občan, který je stále ještě ukrytý v lůně matky,“ láká zájemce o tuto službu tiskárna na svých webových stránkách.

Podle společnosti Wolfrprint 3D je nejvhodnější doba pro pořízenÍ 3D modelu podle ultrazvuku snímek zachycující embryo mezi 28. – 32. týdnem těhotenství.

Model miminka díky 3D tiskárně

Nenarozené děti přivádí Wolfprint 3D na svět pomocí barevné 3D tiskárny. S vytištěnými modely dětí v tiskárně ještě pracují, aby vypadaly reálněji a barvy byly živější, jak uvedl v rozhovoru pro agenturu Reuters ředitel společnosti Timmu Tokea.

Modely miminek jsou velice podrobné s jemnými detaily. Rozměry se odvíjí od individuálních požadavků rodičů, odlitek může mít velikost i jedna ku jedné. Výjimkou nejsou ani rodiče, kteří si nechávají vytisknout makety plodu zachycující různé fáze vývoje. V současné době nabízí firma možnost vybrat si také materiál, a to včetně plastu, sádry, kovu nebo vosku.

 

„Naším cílem je vzbudit v nastávajících maminkách pozitivní emoce, a to jako vzpomínku na toto magické období,“ vysvětluje Timmu Tokea. 

 

Maketa miminka za 6 000 korun

A na kolik vás vyjde pořízení si modelu svého nenarozeného miminka? Připravte se na částku pohybující se v rozmezí od 200 do 300 euro. V současné době firma pracuje na zajištění partnerství s vybranými klinikami, které budou tuto službu nabízet budoucím rodičům vedle klasického i 3D ultrazvuku.

Podle zástupců firmy může 3D model děťátka posílit vazby mezi rodiči a očekávaným přírůstkem do rodiny. Modely oceňují údajně také lékaři, kteří zdůrazňují význam 3D technologie při diagnostice plodu. Díky trojrozměrnému modelu totiž mohou snadněji odhalit různé deformace.

Estonci však nejsou první, kteří přišli na trh s 3D zobrazením plodu. Již před několika lety představila svůj projekt japonská firma Fasotec. Ta nabízí za v přepočtu více než 20 000 korun devět centimetrů vysoký bílý model nenarozeného děťátka zasazený do průhledného bloku ve tvaru matčina břicha. Vybrat si ale můžete i menší model, a to ve formě přívěšku na klíče.

Tato služba přitom vznikla úplnou náhodou, kdy chtěli veřejnosti představit nový druh technologie navržený pro zdravotnictví a průmysl. 3D model je vytvořen pomocí speciální technologie s názvem BioTexture. Model je vyroben z pryskyřice, kdy transparentní je tělo matky a bílý postřik je určen pro dítě.

„Poprvé jsme dali možnost vyzkoušet naši službu třem nastávajícím maminkám. Všechny řekly, že je skvělý pocit vidět, jak jejich děti vypadaly před narozením. Navíc po narození dítěte jim zůstane vzpomínka na to, jak vypadal jejich potomek, když byl ještě v matčině lůně,“ říkají zástupci firmy.

A co vy, jak by se vám tato služba líbila u nás? Nechaly byste si udělat 3D model svého nenarozeného děťátka?

Uvnitř maminčina těla je docela hlučno: Aneb co slyší plod?
Špatně otočený plod aneb porod koncem pánevním: Máte se bát?
Témata: Těhotenství, Narození, Tiskárna, Moderní technologie, Mimi, Nejvhodnější doba, Fáze vývoje, Jak, Klinika, Budoucí rodič, Tělo matky, Nový druh, První ultrazvuk, Nenarozené dítě, Pozitivní emoce, Model, Odlitek, Skvělý pocit, Meet, Kopie, Embryo, Reuters, Figurka, Magické období
Mohlo by vás zajímat
GALERIE: Přáli si pro dceru sourozence a dočkali se paterčat! Jak žije rodina, kterou milují celé Spojené státy?
Formánková Simona
Instagram
GALERIE: Co vymyslí děti bez dozoru? Z takového nadělení budete mít buď infarkt, nebo záchvat smíchu!
Formánková Simona
Galerie
Herečka Kristýna Hrušínská: Náš Vojta by chtěl být momentálně buď Hurvínek, nebo Belmondo
Mrázková Dita
Slavné maminky
Ewě Farne druhé těhotenství neuvěřitelně sekne! Začala jsem si svého těla opravdu vážit, přiznala zpěvačka
Mrázková Dita
Slavné maminky
Bára Poláková a Pavel Liška mají dcery v neobvyklé střídavé péči. „Pro děti je to lepší varianta,” míní psycholog
Víchová Tereza
Slavní rodiče
Tahle máma zapsala 41 neuvěřitelných důvodů, proč tříletá dcera dostala záchvat vzteku. Pobavíte se
Procházková Simonakog
Mateřství
Na fotkách je vidí celý Londýn: Dost nerealistických očekávání, za své tělo po porodu se nestydíme!, říkají odvážné maminky
Mrázková Dita
Po porodu
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Kolinová Gabriela
Péče o dítě a jeho výchova