Maminka.czTěhotenství

Pochovejte si své miminko ještě před jeho narozením jako 3D model

Pochovejte si své miminko ještě před jeho narozením jako 3D model
Téměř každý nastávající rodič si představuje, jak bude jeho potomek asi vypadat. To se dozví, až po jeho narození. Ovšem ani to již není pravidlem. Estonská firma Wolfprint 3D totiž přišla s unikátní novinkou – rodičům dává možnost „pochovat“ si své nenarozené děťátko už ve chvíli, kdy je ještě v děloze matky. Pomocí 3D tiskárny totiž umí zhotovit na základě ultrazvukových snímků dokonalý model embrya.

V dnešní době jsou lidé ochotni platit za nejrůznější zbytečné vychytávky, tak proč ne za model děťátka. Stejně jako na ultrazvukové fotce je vidět jen část miminka, tvoří i 3D model jen část embrya. Nejčastěji se jedná o záběry hlavy a rukou. Autoři nápadu sice tvrdí, že by nebyl problém vytvořit celé embryo, ale k tomu by bylo nutné rozsáhlé ultrazvukové snímkování, což by mohlo ohrozit plod.

„Rodiče mohou vidět a poznat tak své dítě již v raném stádiu – několik týdnů před jeho samotným narozením. Moderní technologie nám umožňují vidět také první ultrazvukové snímky nejen ve 2D, ale i 3D. My navíc dokážeme přidat další rozměr. Jsme totiž jedni z prvních na světě, kteří umí vytvářet přesné kopie nenarozeného dítěte v podobě postavy. Tato „figurka“ vypadá úplně stejně jako malý občan, který je stále ještě ukrytý v lůně matky,“ láká zájemce o tuto službu tiskárna na svých webových stránkách.

Podle společnosti Wolfrprint 3D je nejvhodnější doba pro pořízenÍ 3D modelu podle ultrazvuku snímek zachycující embryo mezi 28. – 32. týdnem těhotenství.

Model miminka díky 3D tiskárně

Nenarozené děti přivádí Wolfprint 3D na svět pomocí barevné 3D tiskárny. S vytištěnými modely dětí v tiskárně ještě pracují, aby vypadaly reálněji a barvy byly živější, jak uvedl v rozhovoru pro agenturu Reuters ředitel společnosti Timmu Tokea.

Modely miminek jsou velice podrobné s jemnými detaily. Rozměry se odvíjí od individuálních požadavků rodičů, odlitek může mít velikost i jedna ku jedné. Výjimkou nejsou ani rodiče, kteří si nechávají vytisknout makety plodu zachycující různé fáze vývoje. V současné době nabízí firma možnost vybrat si také materiál, a to včetně plastu, sádry, kovu nebo vosku.

 

„Naším cílem je vzbudit v nastávajících maminkách pozitivní emoce, a to jako vzpomínku na toto magické období,“ vysvětluje Timmu Tokea. 

 

Maketa miminka za 6 000 korun

A na kolik vás vyjde pořízení si modelu svého nenarozeného miminka? Připravte se na částku pohybující se v rozmezí od 200 do 300 euro. V současné době firma pracuje na zajištění partnerství s vybranými klinikami, které budou tuto službu nabízet budoucím rodičům vedle klasického i 3D ultrazvuku.

Podle zástupců firmy může 3D model děťátka posílit vazby mezi rodiči a očekávaným přírůstkem do rodiny. Modely oceňují údajně také lékaři, kteří zdůrazňují význam 3D technologie při diagnostice plodu. Díky trojrozměrnému modelu totiž mohou snadněji odhalit různé deformace.

Estonci však nejsou první, kteří přišli na trh s 3D zobrazením plodu. Již před několika lety představila svůj projekt japonská firma Fasotec. Ta nabízí za v přepočtu více než 20 000 korun devět centimetrů vysoký bílý model nenarozeného děťátka zasazený do průhledného bloku ve tvaru matčina břicha. Vybrat si ale můžete i menší model, a to ve formě přívěšku na klíče.

Tato služba přitom vznikla úplnou náhodou, kdy chtěli veřejnosti představit nový druh technologie navržený pro zdravotnictví a průmysl. 3D model je vytvořen pomocí speciální technologie s názvem BioTexture. Model je vyroben z pryskyřice, kdy transparentní je tělo matky a bílý postřik je určen pro dítě.

„Poprvé jsme dali možnost vyzkoušet naši službu třem nastávajícím maminkám. Všechny řekly, že je skvělý pocit vidět, jak jejich děti vypadaly před narozením. Navíc po narození dítěte jim zůstane vzpomínka na to, jak vypadal jejich potomek, když byl ještě v matčině lůně,“ říkají zástupci firmy.

A co vy, jak by se vám tato služba líbila u nás? Nechaly byste si udělat 3D model svého nenarozeného děťátka?

Uvnitř maminčina těla je docela hlučno: Aneb co slyší plod?
Špatně otočený plod aneb porod koncem pánevním: Máte se bát?
Témata: Těhotenství, První ultrazvuk, Pozitivní emoce, Embryo, Magické období, Odlitek, Nenarozené dítě, Mimi, Moderní technologie, Fáze vývoje, Klinika, Reuters, Budoucí rodič, Kopie, Skvělý pocit, Nový druh, Model, Narození, Nejvhodnější doba

Mohlo by vás zajímat
Mateřská? Navenek se flinkáme, ale potají měníme svět, píše Marie Doležalová
Chci už konečně dítě! Ale partner má pořád důvody, proč ještě počkat
Manžel mi pomohl, když jsem se dusila. Syn se ho od té doby bojí
V porodnicích se bohužel stále tlačí na povel, říká porodní asistentka
Děti mají náš smysl pro humor, takový drsnější, říká Aňa Geislerová
Ester Geislerová: Seznamka? Použila jsem fotku s těhotenským břichem a čekala!
Tajemný Rh faktor. Proč je důležité jej znát?
Děti musí zažít i nepohodlí. Nevozte je jen autem a nedělejte vše za ně!
Jsem jediná, kdo dnes na mateřské nepracuje?! Tlaky okolí jsou velké

Horoskopy

Panna Klidná domácí atmosféra je po dlouhé době povzbuzující. Přemýšlíte dokonce o tom, že pozvete na…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Ivo, Gertruda, Gerda

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu