Maminka.czKojenec

Pochutná si kojenec na ovoci?

8. 8. 2010
Pochutná si kojenec na ovoci?
Když se miminko narodí, je to pro celou rodinu velká změna a objevují se stále a stále nové věci, které musí maminky řešit.

Co se stravy miminka týká, prvních pár měsíců nad jejím složením nemusíte příliš přemýšlet. Miminko buď nakojíte, nebo mu připravíte sunar. Jak miminko roste, začíná být aktuální otázka, čím mléko doplnit.

Většinou se doporučuje začít s příkrmy zeleninovými, a to cca od 4 měsíců (pokud dítě plně kojíte, tak o něco později). Kdy přidat do jídelníčku i ovoce? A jak to udělat, aby dítěti chutnalo?

Před každou změnou stravy Vašeho miminka se předem poraďte s pediatrem. Obvykle však již dítě okolo půl roku může začít pomalu ovoce ochutnávat. Ne všechny druhy jsou však pro děti vhodné.

Ovoce by nemělo být příliš kyselé, pozor dávejte také při přidávání těch druhů, na které bývají časté alergie (jahody, maliny, rybíz, angrešt, citrusy). S těmito druhy se doporučuje začít až později.

Jak ovoce pro dítě připravit? Vždy ho v prvé řadě zbavte šlupky, kterou se mohou děti snadno dusit (například u jablek). Následně jej pečlivě omyjte. Tvrdší ovoce (jablka, hrušky) je dobré rozmixovat spolu s trochou kojenecké vody, aby získali pro dítě přijatelnější konzistenci. Měkké ovoce stačí mnohdy jen namačkat (například banán). Pro některé děti je ze začátku stravitelnější ovoce povařené v kojenecké vodě. Část můžete také oddělit a po vychladnutí nechat v mrazáku pro příště.

Pokud chcete, aby příkrm děti více zasytil, můžete spolu s ovocem a vodou přimixovat pár piškotů. Kojencům ovoce rozhodně nepřislazujte, samo o sobě obsahuje hodně cukru a není třeba jej přidávat, riskujete, že si dítko na příliš sladkou chuť zvykne a tohoto návyku se budete jen obtížně zbavovat.

Jestliže Vašemu dítěti ovoce zpočátku příliš nechutná a spíše si oblíbilo jogurty, je možné přidávat kojenci (od 8. měsíce) do jogurtu vždy trošku namixovaného ovoce. Tento postup lze zvolit i v opačném případě, tedy, když Vašemu miminku nechutná jogurt. Pak se doporučuje smíchat ho s nějakým sladkým ovocem, například s trochou banánu.

Ne vždy máme však čas, chuť a energii dítěti ovocný příkrm připravovat. Naštěstí zde existuje další varianta, a tou jsou ovocné příkrmy kupované. Vybrat si můžete z velkého výběru značek i příchutí. Levněji než v obchodech je pořídíte na internetu, například na:

http://eshop.lekarnakuklik.cz
www.hami.nutricia.cz www.drmax-lekarna.cz

Jsou dostání i v biokvalitě, například na:
http://ovocne-prikrmy-od-mesice.bioweb.cz.

Témata: Děti, Kojenec, Nutricia, Měkké ovoce

Mohlo by vás zajímat
Doma beránci, ve školce vlci. A mohla jsem za to já, perfektní matka!
Od početí k porodu. Fascinující snímky zrození očima známého fotografa
Děti musí zažít i nepohodlí. Nevozte je jen autem a nedělejte vše za ně!
Starat se o dítě je mnohem těžší než vrcholově sportovat, tvrdí nová studie!
Mateřská je někdy vojna. A Mates není žádná uťáplina, říká Nikol Štíbrová
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Největší rodičovské chyby při psaní domácích úkolů. Čeho se vyvarovat?
Povzdech znechucené matky: Jak utéct před rodičovskou soutěživostí?
Klasické fotky mimin jsou nuda. Tenhle táta proto fotí děti jinak

Horoskopy

Panna Milovníci z vás nikdy tak úplně nebudou, ale máte v sobě dostatek kuráže na to, abyste oslovili…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Patrik, Ella, Lev

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu