Maminka.czNoční pomočování

Počůrává se ještě v pěti letech? Měli byste zbystřit

Počurávání během spánku je u dětí běžné, platí to ale jen do určitého věku. V pěti letech už jde o nemoc a tu se nevyplácí podceňovat.
, Časopis Maminka
16. 3. 2017
Počůrává se ještě v pěti letech? Měli byste zbystřit

Samovolné vyprazdňování močového měchýře během spánku je u malých dětí fyziologickým jevem. Centrální nervová soustava se postupně vyvíjí a schopnost reflexně kontrolovat svěrače získají děti obvykle v průběhu 2. až 3. roku života. Pokud se během spánku počurává pětileté nebo starší dítě, je třeba zbystřit. Od tohoto věku totiž lékaři hovoří o takzvané primární noční enuréze (PNE) neboli pomočování během spánku.

Diagnóze, kterou v pěti letech trpí každé čtvrté dítě, v sedmi letech je to každé desáté a u dvanáctiletých jedinců jde o problém přibližně u tří procent z nich. V nižším věku jsou dívky a chlapci v poměru jedna ku jedné, s narůstajícím věkem dívek ubývá. Noční pomočování se týká zejména dětí, ale přetrvává až u jednoho procenta dospělých: odborníci hovoří o přibližně 75 000 dospělých enureticích v rámci České republiky.

Kde se bere mokrá nemoc

Za příčiny nočního pomočování jsou považovány tři faktory, které se navzájem prolínají: nadměrná tvorba moči ve spaní, snížená kapacita močového měchýře během spánku a porucha budicích mechanismů při nucení na močení. Zatímco dospělý člověk vytvoří ve spánku přibližně poloviční množství moči než ve dne, u některých dětí je tato hormonální regulace porušena z důvodu nedostatečné tvorby hormonu vazopresinu.

Tři tajné triky, jak naučit dítě na nočník za tři dny

Noční pomočování zvládnete s porozuměním a empatií

To pak vede k vytváření nadměrného množství moči, které močový měchýř není schopen pojmout. Problém snížené kapacity močového měchýře se netýká všech pomočujících se dětí. Některé z nich mohou mít objem měchýře normální, ale objevuje se u nich takzvaná hyperreaktivita, která způsobuje stažení a vyprázdnění měchýře ještě předtím, než se zcela naplní.

Důležité je ovšem uvést, že u primární noční enurézy neproběhlo „suché období“ a pomočování je jediným příznakem. Jinými slovy se vaše dítě ještě nenaučilo nepočurávat. Jestliže už bylo více než šest měsíců bez potíží a ty se opět objevily, jde se o takzvanou sekundární enurézu, což je závažnější diagnóza.

Za tímto příznakem stojí ve většině případů třeba zácpa, neurologická nebo endokrinologická porucha nebo infekce močových cest, často bývá příčinou psychický problém (potíže v rodině, například rozvod rodičů, úmrtí blízké osoby a podobně). V takovém případě se pomočování vyskytuje často jako důsledek a obvykle ustupuje po vyřešení primární příčiny.

U lékaře

Prvním krokem je objednání k pediatrovi. Nečekejte, až problém sám odezní! Ještě před návštěvou lékaře je dobré připravit si seznam projevů, které noční pomočování provázejí, a záznamy o počtu návštěv toalety dítětem během dne.

Ve 3 letech nosí plenu. Jak ho konečně naučit na nočník?

Je třeba kontrolovat a zaznamenávat, kolik tekutin dítě vypije během dne, zejména po večeři. Při samotném vyšetření s vámi lékař probere anamnézu dítěte i rodiny, dítě prohlédne a vyšetří jeho moč. Někdy je namístě i ultrazvukové vyšetření ledvin a močového měchýře.

Z nočníku zpět do plenek: Aneb Terezka se znova počurává


Odborník také bude vyžadovat vaši spolupráci. Není třeba se bát, vyšetření nijak nebolí. Po vyšetření rodič dostává takzvanou mikční a pitnou kartu. Do ní po dobu dvou dní zaznamenává, kolik tekutin kdy dítě vypilo a jaký objem moči poté vyčuralo. Vyplnění karty je dobré nepodceňovat, protože pomáhá stanovit diagnózu a určit další léčebný postup.

Důslednost se vyplácí

Lékař po vyšetření zhodnotí další postup. Především jde o režimová opatření. Také může dítěti předepsat vhodný lék, nejčastěji syntetický antidiuretický hormon, který tělo člověka běžně produkuje před spaním a který zabraňuje tvorbě moči. I tehdy ale platí, že alfou a omegou účinné léčby je dodržování speciálního režimu.

Bez toho totiž žádné léky fungovat nebudou. Teoreticky je to jednoduché: je třeba hlídat, aby dítě pilo zejména ráno, dopoledne a po obědě, večer pak už minimálně. Lehko se to řekne, ale hůře dělá. Praxe nicméně ukazuje, že pokud vy i dítě vytrváte, povzbudivé výsledky se dostaví. A jak by měl pitný režim a jeho rozložení během dne vypadat v praxi?

Noční pomočování zvládnete s porozuměním a empatií


Denní objem tekutin u pětiletého dítěte je přibližně jeden litr, přičemž více než polovinu z celkového množství by mělo dítě vypít za dopoledne. Další část je dobré vypít cca do 15. hodiny, k večeru už nechat jen trochu vody na zapití a po 18. hodině je dobré nepít již vůbec, maximálně dítěti dovolit vypláchnout si ústa vodou. Dbejte také na to, co dítě pije.

 

Denní objem tekutin u pětiletého dítěte je přibližně jeden litr, přičemž více než polovinu z celkového množství by mělo dítě vypít za dopoledne.

 


Snažte se vyvarovat močopudných nápojů; černý čaj, kolové nápoje a citrusové džusy nejsou těmi nejvhodnějšími. Přednost dávejte čisté vodě. Před spaním pak dítě nechte vyčurat i několikrát, naposledy ideálně těsně před usnutím. Pamatujte, že noční pomočování neohrožuje fyzické zdraví a vývoj dítěte, je ale značnou psychickou zátěží pro ně samotné i jeho rodinu.

Pomočování vyvolává u dítěte pocit hanby a strach z odhalení a často je vyčleňuje z kolektivu (dítě například nechce tam, kde se zůstává přes noc). Pokud vaše dítě oslavilo páté narozeniny a stále u něj přetrvává problém „mokré postele“, je třeba uvažovat o primární noční enuréze a situaci co nejdříve řešit s odborníkem.

Čím můžete dítěti pomoct

  • Důležité je pít ráno, dopoledne a po obědě zvýšené množství tekutin.
  • Po 18. hodině je vhodné tekutiny výrazně omezit, respektive vynechat úplně (zejména šumivé či kofeinové nápoje).
  • Dbejte na dostatečné podávání ovoce, zeleniny a celozrnného pečiva ve stravě. Lze tím předejít zácpě, která se na nočním pomočování může podílet.
  • Připomeňte dítěti, aby se šlo před spaním vymočit několikrát: poprvé, když se mu chce, a naposledy pak těsně před spaním.
  • Zajistěte v noci dítěti snadný přístup k WC a také rychlou možnost si rozsvítit.
  • Nedávejte dítěti na noc pleny.
  • Snažte se vytvořit klidné prostředí, neřešte večer konflikty.
  • Dítě nikdy za počurávání netrestejte, naopak mu pomozte dodržovat režim a ukažte mu, že stojíte na jeho straně.
Každé páté dítě ve věku 5-12 let se v noci pomočuje
Noční pomočování dětí: Nejčastější dotazy rodičů
Homeopatika proti nočnímu pomočování

Maminko, mně je mokro - díl I.
 

Mohlo by vás zajímat
První pomoc při píchnutí vosou nebo včelou? Chlazení a antihistaminika
Hrbení může být příznakem Scheuermannovy nemoci! Víme, jak ji poznat
Léto ještě nekončí. Udělejte dětem vynikající domácí zmrzliny, jsou lepší než kupované
Existují rozdíly mezi porodem chlapce a holčičky?

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu