[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Spaní dětí je téma každého rodiče a jen málokdo má to štěstí, že jde vše hladce. V dalším dílu našeho podcastu jsme hledali odpovědi na nejčastější otázky kolem dětského spánku. Zodpovídala je Lucie Horešovská Chrástecká (vyspanamama.cz).
Sama Lucie si prošla náročným obdobím u svého dítěte. Budilo se s pláčem po hodině, Lucie byla unavená a každý večer i ráno nešťastná a nevěděla, co dělat. Na jedné straně na ní vybíhaly rady, jak dítě nechat vybrečet, což pro ni bylo nepředstavitelné, na straně druhé informace o tom, že je to jen fáze, musí vydržet, že jí dcera jen potřebuje cítit. To ji dovedlo ke studiu spánku jako takového a nyní působí jako spánková poradkyně.
„Dostala jsem se k celostním informacím, jak vlastně spánek funguje. Změnili jsme úplně všechno. Začali jsme prostředím. To znamená, aby jí v noci nebyla zima, využívali jsme spací pytel. Dále kvalitní zatemňování, světelná hygiena, rutina...“ vyjmenovává Lucie.
Vytvořit rutinu, která bude jasná a srozumitelná, je pro dítě velmi důležité. Proto je ideální snažit se každý den dodržovat stejný postup krok za krokem.
„Nejzásadnější změna u nás byl režim, protože já jsem byla přesvědčená o tom, že spánek je přirozený. Když jsou děti unavené, tak přece jdou spát a nemá smysl je nějak nutit ke spánku,“ vypráví Lucie. Ale ono to tak ve skutečnosti nefunguje. Když děti něco zaujme, jsou často schopné únavu překonat. „Já jsem měla strašně unavené dítě, protože je velmi zvědavé, bystré a přesně tyto děti vůbec nemají čas spát a přitom toho spánku paradoxně potřebují mnohem víc než kliďasové, kteří si někde tiše hrají. Takže změna režimu byla úplně to nejzásadnější.“ Lucie zavedla více spánku přes den a pracovala také na tom, aby i kojení bylo součástí rutiny, ale aby u něj její dcera neusínala.
Při změně režimu je obvykle nejnáročnější první týden. „Samozřejmě byly tam slzy, protože to bylo nekomfortní, ale já jsem tam byla s ní jako ten pevný maják a věděla jsem, že pro mě je to strašně důležité, abychom to překonaly a zpětně to vnímám jako to nejlepší, co jsem mohla udělat i pro ni. Když se vám každou hodinu dítě budí a strašně pláče a propíná se, tak je to jako známka toho, že není spokojené, že tam něco je špatně," vypráví Lucie.
I když se potřeba spánku u každého dítěte trochu liší, existují orientační tabulky, které rodičům pomohou zjistit, kolik dítě potřebuje spánku podle věku. "Za mě jsou tabulky fajn vodítko ve chvíli, kdy máte to velmi akční dítě, které nejeví žádné známky únavy. A třeba je to vaše první dítě, nemáte zkušenosti. Sledovat, kdy by teoreticky mohlo být unavené, kolik spánků za 24 hodin by mohlo mít, jak moc se liší od toho průměru... Ale ve chvíli, kdy dítě nemá žádné potíže se spaním, tak na tabulky vůbec nekoukat,“ radí Lucie.
Někomu pomáhá zapisovat si pro přehlednost spánky během dne. „Pro někoho to může být pomocník, pro jiného velký stres, v tom případě to opravdu vůbec nesledovat, protože nejdůležitější je, aby byla máma v pohodě. Ve chvíli, kdy je máma ve stresu, tak to dítě to z ní přejímá a usínání nebude dobře fungovat.“
Spánek je navíc u dětí hodně individuální, je to o citlivosti každého jedince. „Zhruba 30 % dětí má opravdu potíže se spánkem, pak jsou děti, které se dokážou vyrovnat se vším, občas je přetáhnete, ony si to pak dospí někde v kočáru, v autě, a pak jsou tu ti "citlivouši", kteří potřebují klid, nějaký ten rituálek, pomoc s usínáním.“
Jak je to s kojením a spánkem? Jaký má Lucie názor na dudlík? Jak dlouho trvá "zdravý čas" uspávání? Co mohou maminky dělat preventivně v rámci spánkových návyků? To a mnohem více se dozvíte ve videu v úvodu článku. Celý podcast si můžete poslechnout třeba na Spotify.