Maminka.czPodcasty

PODCAST: Dětské skupiny fungují už pro roční batolata. Není to brzy na kolektiv?

Jindřich Fialka ze sdružení Sto skupin byl hostem podcastu Maminka.cz a rozpovídal se o dětských skupinách. Na jakém principu fungují a od kolika let tu děti mohou být? Je těžké skupinku sehnat a platí se tu školkovné? A co argument, že v roce nebo dvou letech má být dítě ideálně ještě ve výhradní péči rodičů?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Dětské skupiny jsou v podstatě takové malé školky, které nutně nemusí být v samostatné budově. Mohou fungovat v bytě, v nebytovém přízemním prostoru nebo třeba v klubovně. Největším rozdílem mezi státní školkou a dětskou skupinou je to, že do dětské skupiny mohou chodit děti už od jednoho roku. Aktuálně existuje něco kolem 1450 dětských skupin po celé České republice. "Školek je stále víc, protože dětské skupiny začaly vznikat později a nemají až takovou podporu a školky musí vznikat ze zákona, takže města a obce mají zákonnou povinnost poskytovat místa ve školkách vlastně pro všechny své děti, zjednodušeně řečeno, a dětská skupina je od začátku něco jako doplňková služba," vysvětluje Jindřich Fialka ze sdružení Sto skupin. 

Dětská skupina se od státní školky liší také počtem dětí, pedagogů, ale i programem. Zatímco ve školce bývá v jedné třídě v průměru čtyřiadvacet dětí, v dětské skupině je maximální počet dvanáct. Navíc na každých šest dětí musí být jedna pečující osoba, takže v plné kapacitě dětské skupiny jsou vždy minimálně dvě chůvičky. 

Jsou děti v roce připravené?

"Záleží na rodičích i dětech. Některé děti v jednom roce zvládnou v pohodě adaptaci, některé potřebují více času nebo se zjistí, že zkrátka ještě nejsou na čas trávený v dětském kolektivu bez rodičů připravené. V Čechách máme nejdelší rodičovskou v celé Evropě, takže v jiných zemích to funguje úplně jinak. Je tam naprosto běžné, že děti jsou součástí kolektivu už v pár týdnech života," říká Jindřich Fialka. 

PODCAST: Adaptace na školku: Často si hůř zvykají rodiče

Jak vybrat dětskou skupinu?

Když se rodiče rozhodnou, že chtějí své dítě umístit do dětské skupiny, měli by ideálně hledat blízko svého bydliště nebo práce, aby bylo odvádění a vyzvedávání časově nenáročné. V další fázi musí zjistit, jestli je v dané skupince vůbec místo. "Špatná zpráva je, že téměř každá dětská skupina nemá volné místo. Snažíme se je zakládat, co nejrychleji můžeme, ale stejně je jich nedostatek. Nedávno jsme otevírali dětskou skupinku ve Vršovicích, která má kapacitu dvanáct míst, a přihlásilo se nám během prvního týdne přes sto rodičů. Takže je to hodně i o štěstí a o tom, že přihlásíte dítě včas," říká Jindřich Fialka.

Kolik stojí školkovné?

"Výše školkovného záleží na tom, jestli je to skupinka, která funguje za podpory z veřejných financí, potom to školkovné je maximálně 4700 Kč a stravné se platí zvlášť, nebo jsou to skupinky soukromé, tam vlastně není výše školkovného nijak omezená, takže se může vyšplhat klidně i na 25 tisíc měsíčně," říká Jindřich Fialka. 

Co pozitivního dá dětem i rodičům chození do dětské skupiny? A jak to mají se školkami třeba v Asii? Podívejte se na video nebo si poslechněte podcast třeba na Spotify.

Témata: Batole, Podcasty, Mateřská škola, Rodičovství, Školství, Rodiče, školka, dětská skupina, Asie, Kolektiv, Čechy, Děti, Evropa, Skupinka, Spotify, Vršovice, Skupina, Podcast, Česká republika