[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
„Říká se, že pokud se žena necítí u porodu jako bohyně, něco je v nepořádku," cituje Lenka Laubrová Žirovnická slavnou porodní asistentku.
Výkonná ředitelka APODAC zdůrazňuje, že na spektru porodních zkušeností existuje nejen ta traumatická, ale také orgastická. Klíčem k dobré porodní zkušenosti je dobrá příprava, která začíná už od pozitivího těhotenského testu. „Asi bych začala v momentě, kdy se žena rozhodne, zda chce, nebo nechce mít porodní asistentku," vysvětluje. Vhodné je začít spolupráci co nejdříve a zajistit si kontinuální péči, tedy pravidelné schůzky s porodní asistentkou, která těhotné pomůže s přípravou na porod, zvláště pokud má žena nějaké obavy.
V Českém zdravotním systému je taková péče stále spíše nadstandardem. „V mnoha evropských zemích je podpora porodní asistentky běžně hrazena z veřejného zdravotního pojištění, u nás jsou hrazené jen některé návštěvy," vysvětluje.
Lenka Laubrová Žirovnická jednoznačně doporučuje, aby ženy do sebe investovaly.
„V Česku lidé bez problémů utratí čtvrt milionu korun za svatbu, přitom porod má na ženu daleko větší dopad. Takže určitě doporučuju všem ženám do sebe investovat v předporodní péči doprovodem u porodu, i v té poporodní péči, kdy si žena potřebuje opravdu dopřát takovou službu.“
Kontinuální péče porodní asistentky totiž zahrnuje nejen podporu během těhotenství a porodu, ale i v šestinedělí. A tato spolupráce zvyšuje šanci na dobrou porodní zkušenost bez ohledu na to, jakou porodnici si žena zvolí.
Dalším důležitým bodem přípravy je vytvoření porodního přání. „Někdy si žena vysní porod do vody, ale nakonec porodí rychle na recepci porodnice. Důležitá je příprava mentální – ujasnit si, co chci a co je pro mě důležité," vysvětluje. Přání může zahrnovat preference, jako je bonding s miminkem, podvázání pupečníku nebo vyhnutí se nástřihu hráze. I kdyby porod proběhl jinak, příprava pomáhá ženě lépe zvládnout situaci. „Porodní přání není jen dokument pro zdravotníky, ale nástroj, jak se sama pro sebe vyrovnat s očekáváními."
Velkou roli při porodu hraje psychika. „Slyšela jsem jednu porodní asistentku říkat, že když holky rodí v hlavě, tak nerodí dobře. Aby porod proběhl hladce, je potřeba neokortex, tu přední rozumovou část, vypnout."
Lenka Laubrová Žirovnická zdůrazňuje, že je důležité, aby rodička byla schopná uvolnit se a nechat porod proběhnout přirozeně. Dobře připravená žena, která má důvěru ke své porodní asistentce a je psychicky naladěná, má vyšší šanci na porodní zkušenost, kterou bude vítat s radostí. „Porod je jedinečná událost. Každá žena by měla udělat maximum pro to, aby si jej prožila co nejlépe," dodává výkonná ředitelka Asociace pro porodní domy a centra.
Proč je dobrá porodní zkušenost tak důležitá? Podle čeho vybírat porodnici? Co dokáže ovlivnit psychiku ženy u porodu? To a mnohem více se dozvíte ve videu v úvodu článku. Podcast si můžete pustit i na Spotify.